2018 Astsubay Seçim Aşaması Sınavlarına Gelirken Yanınızda Neler Getireceksiniz?

2018 Astsubay Seçim Aşaması Sınavlarına Gelirken Yanınızda Neler Getireceksiniz?

Asker adayları, Personel Temin Merkezi tarafından yayınlanan 2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Başvuru Kılavuzunda 2018 Astsubay Seçim Aşaması Sınavlarına Gelirken Yanınızda Neler Getireceksiniz? başlığı hakkında açıklama yapacağım. Yazının sonunda bulunan başvuru kılavuzunu detaylı bir şekilde inceleyiniz. 

2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Puanlama Nasıl Oluyor?

2018 Astsubay Seçim Aşaması Sınavlarına Gelirken Yanınızda Neler Getireceksiniz?

(1) Sınav Çağrı Belgesi Aday, İnternetten alınan 2’nci Seçim Aşaması Sınav çağrı belgesini (barkotlu) yanında getirecektir.

(2) Nüfus cüzdanı fotokopisi/TC Kimlik Kartı fotokopisi, Aday kendisine ait nüfus cüzdanının/TC Kimlik Kartının bir adet fotokopisini beraberinde getirecektir. Nüfus cüzdanının aslı seçim aşamalarında adayın üzerinde bulunacaktır.

(3) Askerî kimlik fotokopisi, Hâlen askerlik yapan/askerde olan aday, kendisine ait askerî kimlik kartının bir adet fotokopisini beraberinde getirecektir. Askeri kimlik kartının aslı seçim aşamalarında adayın üzerinde bulunacaktır.

(4) Ön Lisans/Lisans Diploması, Aday Mezun olduğu en az dört yıl süreli fakülte/yüksekokula ve/veya yüksek lisansa ait diploma veya mezuniyet belgesinin aslını ve bir adet fotokopisini (e-devletten alınan belge) (fakülte/yüksekokulun yetkili makamlarınca onaylı örneği de kabul edilir) getirecektir.

5) Denklik belgesi, Öğrenimlerini yurt dışında bitirenler için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış denklik belgesinin aslı (Adayın yanında olacaktır.) ve bir adet fotokopisi getirilecektir.

(6) Terhis Belgesi (Askerlik hizmetini bitirenler için), Terhis belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi veya Askerlik Şubelerinden onaylı sureti getirilecektir. (onaysız fotokopi kabul edilmez.). E-devlet’ten alınan terhis belgeleri kabul edilmeyecektir.

(7) Askerlik Durum Belgesi, Askerlik hizmetini yapmayan erkek adaylar için, son bir ay içerisinde alınmış askerlik durum belgesinin aslı (Adayın yanında olacaktır.) ve bir adet fotokopisi.

(8) Şehit/gazi kendisi, anne, baba, eş ve çocuklarına ait ilgili kurumdan (Kuvvet K.lıkları/ J.Gn.K.lığı, Sahil Güvenlik K.lığı/ SGK/ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından) alınmış onaylı belgenin aslı (adayın yanında olacaktır) ve bir adet fotokopisi getirilecektir.

(9) Adli sicil kaydı, ADLİ SİCİL KAYDI olan adaylar konu ile ilgili adli evraklarının aslını ve bir adet fotokopisini (Mahkeme kararı, iddianame ve sonuçlandıysa kesinleşme şerhi) yanında getireceklerdir.

(10) Nitelik Belgesi (TABLO 5-6 ve 7),

(a) Halen silahaltında olan 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamındaki yedek subaylar, kısa dönem erbaşlar ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında askerlik hizmetini yaparken en az iki yıl ve daha fazla süreli yüksekokul/fakülte bitirenler hakkında birlik komutanlıklarınca bu kılavuzda belirtilen nitelik belgeleri tanzim edilecektir.

(b) Nitelik belgesi kontrol formu ile birlikte kapalı, mühürlü zarf içerisinde olacaktır. Açık olarak getirilen nitelik belgeleri kabul edilmeyecektir. İkinci seçim aşaması sınav tarihleri, dağıtım iznine denk gelen adaylar ile halen eğitim birliğinde olan adaylar, nitelik belgelerini eğitim birliğinden alacaklardır.

(11) KPSSP3 Lisans/KPSSP93 Ön Lisans Puanı Belgesi, Tüm adaylar Geçerli Kamu Personeli Seçme Sınavından “KPSSP93 Ön Lisans/ Geçerli KPSSP3 Lisans Puanı asgari 60 olan” sınav sonuç belgesini getireceklerdir. Başvurmadan önce Sınav Sonuç Belgelerinin uygunluğunun e-devlet’in ilgili sayfasından kontrol edilmesi adayların sorumluluğudur.

(12) Adaylar gelirken e-devlet şifrelerini de yanlarında getireceklerdir.

(13) Fiziki Yeterlilik Testine katılmak üzere adayın spor yapabileceğine dair örneği TABLO-8’de bulunan Tek Hekim Raporu ve örneği TABLO-9’da bulunan Muvafakatname belgesi getirilecektir.

(14) Bir adet güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına esas form, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu TABLO-10’dadır. (Bilgisayar ortamında ve doldurma talimatına uygun olarak doldurulacak ve adaylar tarafından yanlarında getirilecek ancak dosyalarına takılmayacaktır.)

(15) Adaylar ayrıca yanlarında tükenmez kalem (Mürekkepli kalem olmayacak), kurşun kalem, silgi, fiziki yeterlilik değerlendirme testi için eşofman, şort ve spor ayakkabısı getireceklerdir.

(16) Evrak kontrol aşamasında adaylara ait belgeler, kontrolü müteakip adaya iade edilecek, tüm seçim aşamalarında adayın yanında bulunacaktır. Adaylar diploma, sertifika vb. belgelerinin asıllarını da yanlarında getireceklerdir.

(17) Adaylar fiziki yeterlilik testi ile mülakata gelirken getirecekleri belgeleri yukarıda belirtilen sıra ile [(1) maddesi üstte olacak şekilde] şeffaf kapaklı mavi dosyaya takılı olarak getireceklerdir. Belgeler şeffaf poşetlere (Naylon föye) konulmayacaktır.

(18) İstenen belgeleri getirmeyen adaylar, belge eksikliğinden dolayı sınava alınmayacak ve işlemleri iptal edilecektir.

Başvuru kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Samet dedi ki:

  Abim Fetoden ihrac edildi. Muvazzaf astsubaylik on basvurum kabul edildi. Olur da kazanirsam abim beni etkiler mi? Tesekkur ederim

  1. Admin dedi ki:

   Etkileyebilir kardeşim başvuru kılavuzunda bununla ilgili açıklama yapılmıştır. Kılavuzun şartlar kısmına bak istersen

 2. burhan dedi ki:

  muzazzaf assubaylık için her hangibir sınav ucreti yatırılacak mı

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzda herhangi bir ücret belirtilmemiş ayrıntılı olarak tekrar bir incelemenizi öneririm

 3. Gülse dedi ki:

  Diploma aslım bi yangından kaynaklı tahrip oldu. E devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi yeterli mıdır? Okula dilekçe yazdım ama sonuclanmasi ve diplomanin yeniden verilmesi uzarsa benim ne yapmam gerekiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Personel temin merkezinin iletişim numarası kılavuzda bulunmaktadır orayı arayarak kesin bilgi alabilirsiniz

 4. Serkan dedi ki:

  Slm admin ya birkaç surum olacak bu muvafakatnama nedir nitelik belgesi nerden alacaz

  1. Admin dedi ki:

   Sitemizde bulunamkatadır aramaya yazmanız halinde gelir başvuru kılavuzlarının sonunda da bulunmaktadır

 5. Ali taşkın dedi ki:

  Askerlik yapmadım 6 ayım var muayne oldum sınava girebilirmiyim ve b3n kpss ye girmedim bunun için bilgi almak istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Bu başvuru geçti kardeşim mülakatlar başladı

 6. Emrah dedi ki:

  Hocam çok acil cevap verirseniz sevinirim. Ben dış kaynaktan muazzaf astsubaylık için başvuru yaptım başvurum kabul edildi Şubat sonunda mülakata çağıridim. Soracağım şey şu; ben 10.01.1993 doğumluyum başvuru yaptığımda 25 yaşındaydım. 10.01.2019 da 26 oldum. Önlisans mezunuyum yaş şartı 25 benim için sıkıntı olur mu acaba ona göre boşuna gitmeyeyim sıkıntı oluyorsa ?

  1. Admin dedi ki:

   Genellikle başvuru yaptığın zaman dikkate alınıyor sorun olacağını sanmıyorum

 7. emre dedi ki:

  mrb admin güvenlik soruşturması formuna takıldımda başvuru kılavuzundakinimi doldurucaz yoksa bndan önceki arkalı 2 sayfalık olan güvenlik soruşturması formunumu doldurucaz detaylı olan

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim başvuru kılavuzunun sonunda sizlere formlar verilmiştir onları dolduracaksınız

 8. Fuat dedi ki:

  Merhaba şimdi ben muvazzaf astsubaylık için basvuruda bulundum muvazzaf astsubaylikdan 7 branstan tercih yaptım yani karadan denizden ve havadan yaptim. Anestezi önlisans mezunuyum klavuzda da akip,piyade ve maliye isaretlenmis ben astsbuyalik mulakatini kazanirsam tercihlerim degil de piyade akip ve maliye astsubayi mi olabilirim diger tercih yaptiklarimindan da olabilirmiyim cevaplaandirirsaniz çok sevinirim benim için çok önemli bi konu

 9. Vahit dedi ki:

  Puan siniri kaç bilenler yardim

 10. Musa dedi ki:

  Muvafakatname belgesini elimizlemi yazacagız kompile ,yosa çıktısını alıp imzalayıp götürecekmiyiz . Birde bu soruşturma farmunda Velisinin (ask ög. İçin ) diye bi yer var burasını nasıl dolduracagız yada boş bıraksak olurmu ? Cevaplarsanız teşekkür ederim .

  1. Admin dedi ki:

   Form sitemizde bulunmakta kılavuzda açıklama yapılmıştır. Fiziki Yeterlilik Testine katılmak üzere adayın spor yapabileceğine dair örneği TABLO-8’de bulunan Tek Hekim Raporu ve örneği TABLO-9’da bulunan Muvafakatname belgesi getirilecektir. formu doldurup ya da kendiniz yazarak götürebilirsiniz.

 11. yaso dedi ki:

  merhaba TABLO-8 deki Tek Hekim Raporunda sporcu lisansı mı yazacak ya da herhenagi birisimi benim doktor kurum ve kuruşlara olan kutucuğu işarteledi 22 şubat mülakat

  1. Admin dedi ki:

   Normal bir tane tek hekim raporu geçerli kardeşim

 12. samet dedi ki:

  selamun aleykum. bir sorum olacak . muazzaf astsubaylik on basvurumun tarihi 28 mart. on basvurudan gecen adaylara sozlu mulakat icin tarih veriliyor. ayni zamanda 28 mart son gun benim on basvuru mulakatim 28 mart yani son gun oldugundan dolayi sozlu mulakata girecegim tarih ne zaman olur bilginiz var mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Belli depil kardeşim

 13. İsmail dedi ki:

  Tablo10(Arsiv arastirma formunu) nasıl bilgisayardan doldurucaz.Pdf oldugu icin dolduramadım yardımcı olurmusunuz?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim arşiv formu yaz aramaya gelir ya da personel temin merkezi sitesinde var

   1. Ismail dedi ki:

    Sabahtan beri aradım word olarak yok personel teminde de 404 hatası veriyor?

error: Content is protected !!