2018 Bekçilik Yazılı Sınav Yerleri ve Tarihleri Açıklandı.

2018 Bekçilik Yazılı Sınav Yerleri ve Tarihleri Açıklandı.

Bekçi Adaylarının merakla beklediği bekçilik yazılı sınav hakkında açıklama Polis Akademisi, 2018 Bekçilik Yazılı Sınav Yerleri ve Tarihleri Açıklandı. 

1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı kapsamında 09-23 Temmuz 2018 tarihleri arasında şahsen müracaatları alınan ve ön sağlık kontrollerini başarıyla geçerek yazılı sınava girmeye hak kazanan adaylara 20 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 10.00’da “Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı” yapılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Yerleri ve Tarihi Açıklandı. Tıkla 

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLİĞİ YAZILI SINAVI UYGULAMA DUYURUSU

SINAVIN ADI

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı

SINAV MERKEZİ

İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Çorum, Sivas, Gaziantep, Elazığ, Erzurum, Batman

SINAV TARİHİ, GÜNÜ VE SAATİ

20 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 10.00

SINAV GİRİŞ BELGESİ

Adaylar sınav giriş belgelerini 11 Ekim 2018 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr internet adresinden alabileceklerdir.

SINAV UYGULAMASI

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavına, 09-23 Temmuz 2018 tarihleri arasında şahsen müracaatları alınan ve ön sağlık kontrollerini başarıyla geçerek yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylar alınacaktır.

Sınavlarda çoktan seçmeli 5 (beş) seçenekli testlerden oluşan A ve B soru kitapçığı kullanılacaktır.

Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, kan şekeri ölçüm cihazı ve benzeri) hariç sınava gelirken yanlarında; çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlarla, depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, databank, sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not defteri vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneleri bulunan adaylar sınav binasına alınmayacaktır,

Adaylar sınava gelirken yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtraş bulunduracaklardır. Ayrıca adaylar sınava şeffaf şişe içinde su getirebileceklerdir.

Adaylar sınava, sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı, geçerlik süresi devam eden pasaport veya sürücü belgesi) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Nüfus cüzdanlarını değiştirmek için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yaparak, nüfus cüzdanları Nüfus Müdürlüklerince alınan adaylar, Nüfus Müdürlüklerince kendilerine verilen fotoğraflı ve imzalı veya mühürlü geçici kimlik belgesi/ kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabilecektir.

SINAV SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Sınav soruları ve cevap anahtarları 22 Ekim 2018 tarihinde https://www.pa.edu.tr/ internet adresinden yayımlanacaktır.

BEKÇİLİK YAZILI SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Sınav sonuç bilgileri 07 Kasım 2018 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr ile https://www.pa.edu.tr/ internet adreslerinden yayımlanacaktır.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Her soru eşit puan ağırlığına sahiptir. Başarı puanı hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69. maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7. maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

 

SINAV HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN 

YORUMLAR

 1. Ali tatlı dedi ki:

  YAŞ sınırı var mı acaba ?

  1. Admin dedi ki:

   Evet kardeşim

 2. Ayhan dedi ki:

  Ben başvuru yapamadım ne zaman bir daha başvuru olacak

  1. Admin dedi ki:

   Belli değil duyuru gelince haver vereceğiz

 3. mali dedi ki:

  sınava girmeye hak kazananları nereden görüyoruz
  bilen biri lütfen söylesin

  1. Admin dedi ki:

   Polis Akademisi sitesinden duyurulacak

 4. Zekeriya dedi ki:

  Bir daha ki alımlar ne zaman olur acaba bilginiz var mı şuan için benim internet üzerinden baktığım kadarı ile önümüzdeki alımlar ile ilgili bir şey bulamadım.

  1. Admin dedi ki:

   Ayrıntılı bir takvim yok ALIMLAR oldukça yayınlayacağız

 5. Cmmm dedi ki:

  Sınav giriş yerleri meb sayfasımdan admin ayın 11 dikkat

 6. Eren dedi ki:

  Yaş sınırı kaç? Ben 18 yaşındayım başurabiliyor muyum? Ve sinavda hangi konular cikacak? Turkce mat felan mi

  1. Admin dedi ki:

   Askerlik yapmış olma şartı var. Konular açıklamamızda verildi.