2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alım Kılavuzu Yayınlandı.

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alım Kılavuzu Yayınlandı.

Komiser Yardımıcısı adayları Polis Akademisi  2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alım Kılavuzu yayınlandı.

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) Müdürlüğüne  2018-2019 eğitim – öğretim yılı için Emniyet mensubu olmayan lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 300’ü kadın, 2.700’ü erkek olmak üzere toplam 3.000 ilk derece amirlik eğitimi (komiser yardımcısı adayı) öğrenci alımı yapılacaktır.

Söz konusu alıma ilişkin giriş koşulları aşağıda belirtilmiş olup, alımlarla ilgili olarak;

 • Ön başvurular 06 Eylül – 19 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Ön başvuruda bulunan adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 100 TL (Yüz Türk Lirası) 06 Eylül 2018 saat 09:00’dan, 19 Eylül 2018 saat 17:00’a kadar Halk Bankası Gölbaşı/ANKARA Şubesi nezdinde bulunan 2018 Yılı 4.Dönem PAEM Lisans Mezunu Giriş sınavı hesabına yatırılacaktır. Yalnızca Halkbank Şubelerinden ve Halkbank ATM’lerinden başvuru ücreti yatırılabilecektir.  (Halkbank İnternet Bankacılığından ve Diğer Bankaların, İnternet Bankacılığı ve ATM’lerinden Başvuru Ücreti Yatırma İşlemi Yapılmayacaktır.)    Ön başvuruda adaylar tarafından ödenen sınav başvuru ücretinin hiçbir durumda geri iadesi yapılmayacaktır.
 • Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları sınav ücreti yatırmayacaktır.

Alıma ilişkin diğer gerekli hususlar Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.
Diğer kaynaklardan yapılan açıklamalara itibar edilmemesi önemle duyurulur.

2018–2019 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI POLİS AMİRLERİ EĞİTİMİ MERKEZİ ÖĞRENCİ ADAYLIĞINA BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

3)2017 ve 2018 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (70,000)taban puan veya üzerinde puan almış olmak, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için en az (63,000) taban puanı almış olmak,

4)18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak, (01/01/1989 ve sonrası doğanlar)

5)Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

6)Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

7)Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

8)26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

9)Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

10)Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

11)Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,

12)Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,

13)Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

14)Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

15)Eğitim-Öğretim dönemi başladığında (intibak eğitimi dahil) adayların askerlikle ilişiğinin bulunmaması ve silah altında olmamaları gerekmektedir. Bu nedenle; şahsen başvuru esnasında erkek adaylar 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince askerlikle ilişiğinin bulunmadığına dair belge ibraz etmek zorundadırlar.

PAEM’e başvuran adayların birinci fıkrada belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.

PAEM BAŞVURU KILAVUZU

SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

2018 PAEM BAŞVURU EVRAKLARI 

PAEM BAŞVURU ÜCRETİ YATIRMA RESİMLİ ANLATIM 

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Serkan dedi ki:

  Admin paem 2018 kpss den sonra gelirse 2017 kpss puanını kullanabilir miyiz

  1. Admin dedi ki:

   Geçen yıl kullanıldı son iki yılın puanı istenildi.

 2. Erdem Çapraz dedi ki:

  Benim KPSS lisans 2018 puanım 69.99253 girebilirmiyim sınavlara?

  1. Admin dedi ki:

   PAEM değilde POMEM olursa girerseniz

 3. Ozgur dedi ki:

  On başvuru yaptıktan sonra bu aşamada başka bişey gerekli mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır Polis Akademisi açıklama yapacak para yatırıp on başvuru yaptıktan sonra bekleyeceksiniz

   1. Ozgur dedi ki:

    Teşekkür ederim

 4. kinem dedi ki:

  Admin paem için benim 2017 puanım yeterli ancak 2018 puanım p3 te yeterli değil 2017 puanım ile bu paem alımına başvurabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Evet zaten başvuruda 2017 ve 2018 yazıyor kardesim

   1. kinem dedi ki:

    Teşekkür ederim.

 5. Abdullah dedi ki:

  Admin 30 eylülde mezun olacağım yetişebilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Yetişebilirsin gibi şansını dene kardesim

 6. Hatice dedi ki:

  Merhaba paem komser yardımciligina 01.05 1989 doğumluyum başvuru olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Yaş şartı detaylı olarak açıklamada belirtilmiştir

 7. Ozgur dedi ki:

  Şuu aşamada on başvuru yapıldı ve başvuru numarasi verildi başka bişey yapmaya gerek var mi?

 8. Çağlar dedi ki:

  Paem için puanım p3 69.65 para yatırıp on başvurada bulunabilir miyim taban 70 yazıyor ama cagirilma imkanım olur mu bilginiz var mı ona göre para yatıracam lütfen acil cevap

  1. Admin dedi ki:

   Hayir başvurmak için en az 70 isteniliyor

 9. İshak dedi ki:

  Admin Ön başvuru ekranında bilgileri girdikten sonra ekrana farklı tc numaralı başkasına ait bilgiler geldi, başvuru onaylandı ve başvuru numarası verildi. Başvurun bana ait olup olmadığını nerden öğrenebilirim?

  1. Admin dedi ki:

   Polis Akademisini arıyarak bilgi alabilirisiniz

 10. İSHAK dedi ki:

  Merhaba, başvuran arkadaşlara bir sorum var, bilgilerini girdikten sonra başvur’a tıklayınca ekrana farklı birinin kimlik bilgileri çıkan oldu mu?

  1. Erdem dedi ki:

   Kardeşim başvuru numarasi veriliyor en altında da kişiye ait bilgiler veriliyor sende bi yanlislik var Akademiyi ara bi sor son gün bugün mağdur olma

 11. Alpaslan dedi ki:

  Merhabalar benim sorum askerliğim tecilli 2019 paem alım olursa başvuracağım.Askerliğin tecilli olması sorun teşkil edermi askerlik yapılmış olmasımı gerekiyor.

  1. Admin dedi ki:

   Tecilli sorun olmuyor

 12. Esra dedi ki:

  Ben bu yıl lisanstan mezun oluyorum temmuzdaki kpss’ye başvurdum sınav sonuçlarından sonra PAEM alimi yaparlarsa başvuru yapabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Evet yapabilirsiniz

error: Content is protected !!