DOLAR 5,9410
EURO 6,5490
ALTIN 300,1
BIST 122.142
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Parçalı Bulutlu

2019 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Ast Subay Boy – Kilo Fiziki Yeterlilik Aşaması

2019 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Ast Subay Boy – Kilo Fiziki Yeterlilik Aşaması

Astsubay Adayları bu yazımda Muvazzaf – Sözleşmeli Astsubay Fiziki Yeterlilik Testi Aşaması – Puanlama  sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

Muvazzaf – Sözleşmeli Astsubay Fiziki Yeterlilik Testi Aşaması – Puanlama

1. Milli Savunma Bakanlığı 2019 Yılı Muvazzaf Astsubay Temini Seçim Aşaması Faaliyetleri 10 Aralık 2019 – 13 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.
2. Seçim Aşaması Faaliyetlerine çağrılan adaylar, sorgulama sayfasında belirtilen tarihte saat 08.00’da MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ANKARA adresinde hazır bulunacaklardır.
3. Genel Kültür Sınavına girecek olan adayların (Bando tercihi olanlar) sınavları 10 Aralık 2019 tarihinde MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ANKARA adresinde icra edilecektir. Genel Kültür Sınavı sonuçları aynı gün akşam duyurulacak ve başarılı olan adaylara, 11 Aralık 2019 tarihinde seçim aşamalarına katılmak üzere çağrı yapılacaktır.

Fiziki Yeterlilik Testi (FYT): (MEBS Okl.ve Eğt.Mrk.K.lığı/Kara Harp Okulu K.lığı)

(a) Evrak Kontrol ve fiziki değerlendirme aşamalarından geçen ve Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerini tercih eden adaylar mekik, şınav ve 1500m. koşu branşlarında değerlendirilecektir. Hava Piyade (Personel Kurtarma/Arama Kurtarma ihtisaslı Personel-AKİP Astsubayı) adayları ilave olarak barfiks ve yüzme (150m. Suüstü Yüzmesi) testine alınacaklardır. Yapılacak değerlendirmeye esas FYT standartları TABLO-3’dedir. Hava Piyade (Personel Kurtarma/Arama Kurtarma ihtisaslı Personel AKİP) başvurusu bulunan adaylar FYT sınavlarında başarılı olmaları durumunda MSÜ Kara Harp Okulu Komutanlığında ilave yüzme testine tabi tutulacaktır. İlave yapılacak yüzme testine ilişkin puan tablosu TABLO-3’dedir. Değerlendirme ve itirazlar aşağıdaki esaslara göre yapılacaktır.

(b)  Adaylar her branştan en az 10 puan (kadın adaylar şınavdan en az 9 puan) almak zorundadır, puan limitleri TABLO-3’de olduğu gibidir. Hava Piyade (Personel Kurtarma/Arama Kurtarma ihtisaslı Personel AKİP) adaylarına tüm branşlar için minimum geçer not TABLO-3’de belirtildiği şekilde uygulanacak olup herhangi bir bölümden asgari kriteri sağlayamayan aday başarısız sayılacaktır. Bir branştan istenen puanı alamayan aday bir sonraki branşa giremeyecek; istediği takdirde başarısız olduğu branş veya branşlardan itiraz sınavına girebilecektir. İtiraz sınavından da yeterli puanı alamaz ise adayın işlemleri sonlandırılacaktır. FYT sonuçları adaylara sözlü olarak bildirilecektir. Aday başarısız olduğu her branş için itiraz hakkına sahiptir. İtiraz etmek isteyenler, taleplerini aynı gün içerisinde, seçim aşamalarının icra edildiği bölgeyi terk etmeden sonuç tebliğ komisyonuna iletecektir. İtiraz eden aday ilgili branştan tekrar teste tabi tutulmak üzere ilgili istasyona gönderilecektir. İtiraz sonucu sözlü olarak bildirilecektir. Komisyonun değerlendirmesi nihai karar olup, ikinci bir itiraz hakkı söz konusu değildir.

(c) Fiziki Yeterlilik Testine katılabilmek için adayların tek hekimden (aile hekimi, kurum hekimi vb.) “adayın spor (şınav, mekik, koşu) yapmasında sakınca olmadığına dair rapor” almaları gerekmektedir. Adaylar bu rapor ile sınava katılacaktır. (Örneği TABLO-8’dedir.) Ayrıca FYT’ye katılacak adaylardan, “FYT’de belirtilen tüm spor ve fiziksel faaliyetleri yapmama engel herhangi bir sağlık problemim ve Kurul Üyelerine bildireceğim hastalığım ve rahatsızlığım bulunmamaktadır ve bu FYT sırasında ortaya çıkabilecek her türlü sağlık problemimde sorumluluk tarafıma aittir.” ibaresi bulunan “Muvafakat Yazısı” (Örneği TABLO-9’dadır) alınacaktır. Ayrıca testlerin yapılacağı günde sağlık durumu itibariyle testlere katılamayacak durumda olan (ameliyatlı, kırık, burkulma vb.) ve tek hekimden alınmış sağlık raporunu getirmeyen adaylar sınavlara kabul edilmeyecek ve haklarını kaybetmiş sayılacaktır.

(ç) Adayların FYT notu, sınava girdiği branşlardan elde edilen puanların toplamının sınava girdiği branş sayısına bölünmesiyle elde edilir

(d) Adayların FYT için yanlarında spor malzemeleri (eşofman, spor şortu, spor ayakkabısı, spor çorabı, mayo, havlu, bone vs.) getirmeleri gerekmektedir.

PUANLAMA SİSTEMİ:

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Muhittin dedi ki:

  Ben 2016 yılı kpss girdim. 2017 de girmedim. 2018 yılında girdim ve 2016 puanı geçersiz sayılacaktır yazıyor. 2018 önlisans kpss açıklanmadı nasıl olucak sizce

  1. Admin dedi ki:

   Açıklanacağı tarihe kadar başvuru kabul ediyor olmalı

 2. Nn dedi ki:

  Ben lise son öğrencisiyim başvurabilir miyim , ayrıca ortaöğretim kpss girdim puanim 79 sizce olablr miyim ne olablrm

  1. Admin dedi ki:

   Ön lisans ve lisans mezunları içindir hayır

 3. Fatma dedi ki:

  Bayanlar için boy sınırı gerçekten 1.53 cm midir.. Bir bilgi verebilir misiniz .

  1. Admin dedi ki:

   Alımlara göre değişmektedir yukarıdaki ilanda geçerli boy şartı budur

 4. merhabalar benim boyun 180 civarı kilomda 59. astsubaylık için uygunmudur

  1. Admin dedi ki:

   Boy kilo tablosu yukarıdaki gibidir

  2. Ahmet Burak Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar hava astsubay mulakatlarinin hepsi aynı günde mi yapılır bilginiz varmı pertemi aradığımda ulaşılamıyor kimseden bilgi alamadım yardımcı olursanız sevinirim

   1. Admin dedi ki:

    Herkesin aynı günde olacağını sanmıyorum facebook gruplarına bir bakın isterseniz

error: Content is protected !!