2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Alımı Açıklandı. Başvuru Şartları

2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Alımı Açıklandı. Başvuru Şartları

Asker adayları, 2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Alımı Açıklandı. Başvuru Şartları açıklandı. Başvuru şartları ve başvuru kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz. Başvuru Kılavuzunu okumadan başvuru yapmayın.

2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Alımı Açıklandı. Başvuru Şartları

1. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temini maksadıyla başvuru kılavuzunda belirtilen esaslara göre ön başvuru alımına başlanmıştır. Ön başvuru için son tarih 22 Kasım 2018 (saat 23.59)dir.

2. Söz konusu personel temini faaliyetine, başvuru kılavuzunda belirtilen programların en az 2 yıl süreli yüksekokul/fakülte bölümlerinden mezun olmuş olanlar ön başvuru yapabilecektir. Muvazzaf Astsubaylar için öğrenimlerini yurt dışında bitirenlerden diplomalarının yurt içinde denkliği Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) onaylanmış belge sahibi olanlar da ön başvuru yapabilecek, yurt içi eşdeğerlik ise kabul edilmeyecektir.
3. Adaylar mutlaka en az bir Kuvvet Komutanlığını (adaylar üç Kuvvet Komutanlığını da tercih edebilirler) tercih edecekler, birden fazla Kuvvet Komutanlığını tercih eden adayların, Kuvvet Komutanlığı tercihleri sırasız (önceliksiz) olacaktır. Kuvvet Komutanlığı tercihini yapan adaylar, mezun olduğu lisans programına göre tercih ettiği her Kuvvet K.lığı için, öncelikli (sıralama şeklinde) en fazla yedi sınıf tercihi yapılabilecektir. Sınıf tercihine ilave olarak istekli olan adaylara Yaptığım tercihlerime göre sınıflandırılamamam durumunda idare tarafından, bu kılavuzda belirtilen kaynak okul programlarına ve kontenjanlara uygun olarak diğer sınıflara yapılacak sınıflandırmayı kabul ediyorum. beyanını içeren İdare Tasarrufu tercih hakkı verilecektir.
4. Bando Sınıfına başvuracak adaylar için KPSS şartı aranmayacak, öncelikle MSB.lığınca yapılacak Genel Kültür sınavında başarılı olan adaylar diğer aşamalara katılabilecektir. Ayrıca diğer aşamalara ilave olarak, Bando Sınıfına başvuracak adaylar Mülakat Sınavında başarılı oldukları takdirde Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına, Harita Teknisyeni Sınıfı adaylar ise Üç Boyutlu Görüş Testi’ne katılacaklardır.
5. Deniz Piyade ve Hava Piyade [Personel Kurtarma/Arama Kurtarma İhtisaslı Personel (AKİP)], sınıflarına başvuran adaylar FYT ve Mülakat Sınavlarından başarılı oldukları takdirde Kara Harp Okulu Komutanlığında yüzme testlerine tabi tutulacaktır. Fiziki yeterlilik testi (FYT); 1500 m. koşu, şınav ve mekik branşlarında yapılacaktır. Deniz Piyade ve Hava Piyade [Personel Kurtarma/Arama Kurtarma İhtisaslı Personel (AKİP)] sınıfları için ilave olarak barfiks, 150 m. Yüzme ve su altı yüzmesi (Deniz Piyade sınıfı için) testleri yapılacaktır. Deniz Piyade sınıfı için adayın her branştan en az 20 puan alması gerekmektedir.
6. Giriş koşullarını taşıyan şehit, malul gazi ve muharip gaziler ile anne, baba, eş ve çocukları, başvuru kılavuzunda belirtilen şartları taşımak ve sınav/seçim aşamalarında başarılı olmak şartıyla şehit, malul gazi ile muharip gazi kontenjanı dâhilinde değerlendirilecek, bu adaylar arasında yapılacak başarı sıralamasına göre ilgili Kuvvet Komutanlığına ait toplam kontenjanın yüzde beşine kadarı temin edilecektir. Şehit, malul gazi ile muharip gazi kontenjanına giremeyen adaylar diğer adayların başarı sıralamasına dahil edilecektir.
7. Ön başvurusu kabul edilecek adayların seçim aşamalarının (sağlık raporu işlemleri hariç) 28 Ocak-22 Şubat 2019 tarihleri arasında Ankarada yapılması planlanmaktadır.
8. Adayların tercih yaparken hak kaybına uğramamaları için mezun oldukları bölümlere uygun sınıf tercihi yapmaları önem taşımaktadır.

Muvazzaf Subaylığa Kimler Başvurabilir?

Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Millî Savunma Üniversitesine (öğretmen sınıfı için müracaat edecek adaylar, idarenin ihtiyacına ve kontenjanlarına göre Millî Savunma Üniversitesi kadrolarında görevlendirilebilecektir) muvazzaf subay olarak istihdam edilmek üzere, TABLO-1’de gösterilen kaynak okullarına göre mevcut kanun, yönetmelik ve yönerge esasları kapsamında personel temin edilecektir. Bu başvuru kılavuzunda belirtilen genel ve özel şartları taşıyan kadın ve erkek adaylardan;

(1) 01 Ocak 2018 tarihi itibarı ile düzeltilmemiş nüfus kaydına göre

(a) Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1991 ve daha sonraki doğumlular),

(b) Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1986 ve daha sonraki doğumlular),

(c) Uzmanlık eğitimini tamamlamış tabiplerden 35 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1983 ve daha sonraki doğumlular),

(2) Yurt içinde en az dört yıl ve daha fazla süreli fakülte/yüksekokulların TABLO-1’de gösterilen kaynak okul programlarından mezun olanlar (eş değer programlar dikkate alınmayacaktır),

(3) Öğrenimlerini yurt dışında tamamlayanlardan, mezun oldukları programın TABLO-1’de gösterilen kaynak okul programları ile denkliği Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) onaylanmış (belge ile) olanlar,

(4) 2017 veya 2018 yılları Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda KPSSP3 Lisans Puanı en az 60 olanlar, (her iki yılda da sınava katılmış olanların en yüksek puanı esas alınacak, 2016 yılı KPSS puanı kabul edilmeyecektir)

(5) Pratisyen/Uzman Tabip, Diş Hekimi, Eczacı ve Bando sınıflarına müracaat edecek adaylar için KPSS şartı aranmayacak, bu adaylardan MSB.lığınca yapılacak/yaptırılacak genel kültür sınavından en az 50 puan alanlar değerlendirmeye alınacaktır. Bu maksatla Pratisyen/Uzman Tabip, Diş Hekimi, Eczacı ve Bando sınıflarına müracaat edecek adaylar, ikinci seçim aşamasından önce Genel Kültür Sınavına tabi tutulacak, bu sınavda başarılı olmaları durumunda ikinci seçim aşamasına katılmak üzere çağrı yapılacaktır.

(6) Yabancı Dil Öğretmenliklerine müracaat edecek adaylar için; KPSSP3’den en az 60 alanlar ve ilave olarak, ÖSYM tarafından yapılan son iki yıl içerisindeki (2017-2018) ilgili yabancı dil sınavından (YDS/E-YDS) en az 60 not almış olanlar, Çince için ise Çin Dili ve Edebiyatı ve Mütercim-Tercümanlık (Çince) lisans bölümlerinden mezun olanlar (yurt içi eş değer programlar dikkate alınmayacak, 2016 yılı KPSS puanı kabul edilmeyecektir.),

(7) İngilizce Öğretmenliği için KPSSP3’den en az 60 alanlar (ayrıca KPSSP121 Lisans puanı en az 70 olanlar), Beden Eğitimi Öğretmenliği için KPSSP3’den en az 60 alanlar (ayrıca KPSSP10 Lisans puanı en az 70 olanlar), Almanca Öğretmenliği KPSSP3’den en az 60 alanlar (ayrıca KPSSP120 Lisans puanı en az 70 olanlar),

(8) Kanuni sebeplerle (öğrenim, tecil vb.) henüz askerlik yükümlülüğünü yerinegetirmemiş olanlar,

(9) Askerlik hizmeti devam etmekte olan yedek subay, kısa dönem erbaş ve erler,

(10)Askerlik hizmetinden terhis olanlar (Hakkında “yedek subay olamaz” kararı olanlar başvuramazlar.),

(11) Herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı mecburi hizmet sorumluluğu olmayan ve kazandığı mesleki sıfatı nedeni ile ileride sınıf değişikliği isteminde bulunmayacağını taahhüt edenler başvurabilecektir.

2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Boy – Kilo Fiziki Yeterlilik Aşaması

2018 Yılı Dış Kaynaktan AstSubay Alımı Açıklandı. Başvuru Şartları

 

 

 

BAŞVURU KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN 

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Zübeyir dedi ki:

  Sormak istediğim şu ben 4 yıllık lisans hemşirelik mezunuyum başvuru yapabilimriyim ama sağlık alanında istemiyorum piyade vs diğer sınıflarda istiyorum kafam karıştı şuan

  1. Admin dedi ki:

   Tüm şartlar ve bilgiler kılavuzda detaylı olarak açıklanmıştır kılavuzu okumadan başvuru yapmayınız

 2. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben ocak ayının sonuna dogru mezun oluyorum lisansta acaba basvuru yapabilirmiyjm

  1. Admin dedi ki:

   Şartlar yukarıda verildi kardeşim.

 3. Dervis dedi ki:

  Hocam benim sag göz 2,25 astigmat ve 1,50miyop.sol göz 0,75 astigmat 1,25 miyop başvurabiliyormuyum. Subaylık için

  1. Admin dedi ki:

   Askeriyenin sağlık şartları farklı oluyor kardesim sağlık yönetmeliği sitemizde bulunmaktadır bir incele istersen kardesim

 4. harun dedi ki:

  hayırlı aksamlar öncelikle başvuru klavuzunu baştan sona okudum. Ancak anlayamadığım bir kısım oldu. Klavuzda yazılana göre Muharip sınıflara başvuru yapanların getirdiği sağlık raporu Yardımcı sınıflar için kabul edilmeyecektir diyor . Yani iki sınıftan sadece birine mi başvurabiliriz yoksa her sınıf için gerekli sağlık raporunu ayrı ayrı alıp göndermemiz mi gerekiyor ? çok teşekkür ederim cevaplarsanız

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim bu konuda tam bilgim kılavuzu detaylı okumadım okuyup bilgi vereceğim

 5. Polat dedi ki:

  Başvuru nereden yapılıyor

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru link yazıda verilmiştir.

 6. Hakan dedi ki:

  Klavuzda bulunan tabloda bölümümle ilgili çarpı yazan bölümler dışında tercih yerinde bölümler açılıyor onları işaretleyebiliyor muyum acaba? Yoksa sadece çarpı ile işaretlenen bölümleri mi tercih edebiliyorum?

 7. Ali dedi ki:

  Dövme sıkıntısı var mı hocam yoksa 30 cm kuralı geçerli mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Dövme elenme sebebi sayılıyor.

 8. nur dedi ki:

  Merhaba Efendim

  Ne zaman açıklanacak sonuçlar biliginiz var mı 24 başlıyor ama daha sonuçlar gelmedi

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim geldikçe duyuruyoruz şu an belli değil

 9. Gökmen dedi ki:

  Sonuçlar Ne zamn açıklanacak gerçekten

  1. Admin dedi ki:

   Sonuçlar açıklandı kardeşim

 10. Nil dedi ki:

  iyi akşamlar ben e devlet şifresi ile personel temin sayfasına giriş yaptığımda hala ‘değerlendiriliyor’ yazıyor acaba sadece benim sayfamda mı böyle?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim Astsubaylık olmasın sizinkisi bu sadece subaylık açıklandı

  2. Yunus dedi ki:

   Benimde aynı sorun var, e-devlet şifresi ile giriş yaptığımda değerlendiriliyor yazıyor, sonuç açıklamada kimlik no ile bakınca çağrılmışım, normal mi bu

 11. emre dedi ki:

  merhabar ben hemşireyim başvuru yapmıştım. klavuzda hemşirelik yok ama çağırılmışım ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Hemşireliğin geçerliği olduğu bir alana çağırılmışsınızdır örenek 4 yıllık mezunlar için alandır

 12. Cemalettin galitekin dedi ki:

  merhaba ben afyon kocatepe üniversitesi devlet konservatuarı mezunuyum ama bando subaylığına başvurdum sınav klavuzunda kpss aranmayack yazıyor benim başvurum kabul edilmedi yazıyor ne yapmam gerekior

  1. Admin dedi ki:

   Şartlarda kpss puanı istenildiğini biliyorum bir incele istersen kardeşim

 13. Hasan dedi ki:

  Muvazaf subaylık alımında istenen belgeler de diploma aslı mecburimi yoksa e devletten alınan mezuniyet belgeleside olur mu

  Aday Mezun olduğu en az dört yıl süreli fakülte/yüksekokula, yüksek lisansa ve/veya tıpta uzmanlığa ait diploma veya mezuniyet belgesinin aslını ve bir adet fotokopisini (e-devletten alınan belge) (fakülte/yüksekokulun yetkili makamlarınca onaylı örneği de kabul edilir) yanlarında getirecektir.

  Evrak kontrol aşamasında adaylara ait belgeler, kontrolü müteakip adaya iade
  edilecek, tüm seçim aşamalarında adayın yanında bulunacaktır. Adaylar diploma, sertifika vb. belgelerinin asıllarını da yanlarında getireceklerdir.

  Burdan benim anladığım mezuniyet belgesinin aslı e devletten alınan ve fotokopisi olur sanırım

  Birde aşşağıdaki maddede ne demek istediğini anlamadım açıklarsanız sevinirim

  Şehit/gazi kendisi, anne, baba, eş ve çocuklarına ait ilgili kurumdan (Kuvvet
  K.lıkları/ J.Gn.K.lığı, Sahil Güvenlik K.lığı/ SGK/ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından) alınmış onaylı belgenin aslı (adayın yanında olacaktır) ve bir adet fotokopisi getirilecektir.

  Teşşekürler kolay gelsin

  1. Admin dedi ki:

   E devlet kabul ediyor şehit ve gazi yakını değilsen aşağıdaki madde seni ilgilendir miyor

 14. Yaşar dedi ki:

  Arkadaşlar güvenlik soruşturma formu el yazısı ile doldurulursa sıkıntı oluyormu ?

  Ayrıca ben belediyede taşeron çalışanım deglet memuru veya işçi nitelik belgesi doldurmam gerekirmi ?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim doldurabilirsin word olarak verilmedi ise elle dolduracaksınız

 15. Osman dedi ki:

  Adayların sınavlara gelirken belgelerinin aslı ile birlikte fotokopilerini de getirmeleri gerekmektedir. Ancak getirilen belgelerin asılları teslim edilmeyecek, adayın kendisinde kalacaktır.
  maddesinde toblolarda örnek verilen belgelerin fotokopisi şart mı? yoksa nüfus cüzdanı diplama vs fotokopisinden mi bahsediliyor?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim yanın birer tane fotokobide bulundur

 16. Gökmen dedi ki:

  Merhaba, Süreç hakkında bir bilginiz veya bir bilgisi olan var mı acaba, mesela ; gittiğimiz ilk gün ön sağlık, spor ve kişilik değerlendirme formu dolduracağız ertesi gün sözlü mülakat galiba sonra ki etap nasıl ilerliyor gecen senelerden bilgisi olan beni bu konuda aydınlatabilir mi azcık araştırma yaptığım da şubat ayının 3 veya 4. Haftası eğitim merkezine katılmamız gerekiyorvsanirim lütfen bir bilgisi olan paylaşabilir mi . Bu arada admin bir önceki yorumuma yönelik yanıtın için teşekkürler tüm herkese başarılar şimdiden

 17. Serhat dedi ki:

  Şimdi ben muvazzaf astsubaylığa başvurdum e devletten giriyorum hala değerlendiriyor yazıyor açıklanmadı mı muvazzaf astsubaylık

  1. Admin dedi ki:

   Subaylık açıklandı astsubaylık daha açıklanmadı

   1. Arif dedi ki:

    2018 YILI TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAY TEMİNİ Hala değerlendiriliyor diyor insanlar mülakata giriyor kimseyle iletişime geçemiyorum telefonlara bakılmıyor ne zaman açıklanır Bilgisi olan var mı

    1. Admin dedi ki:

     Kardeşim mülakatlar başladı sanıyorum personel temin merkezine ulaşman lazım bu konuda bir şey yapmam imkansız

 18. Enes dedi ki:

  Hocam iyi günler ben mezun olduğum lisans bölümüne göre tercihlerin hepsini tercih edebileceğim alanlar dışında yapmışım ama sınava çağırıldım orada bu yüzden elenirmiyim.?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim bazı alanlarda hepsini kapsıyor ondan dolayı sorun olacağını sanmıyorum

 19. Emre dedi ki:

  Ön başvurum kabul edildi ancak e devlette hala değerlendiriyor yazıyor konaklama talebinde bulunmak istiyorum nasıl yapabilirim şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Personel temin merkezi sitesinden bir dene kardeşim olmazsa kılavuzdaki iletişim adresinden iletişime geç

 20. Anıl dedi ki:

  Hocam fiziki yeterlilikten geçtikten sonra sözlü mülakat aşaması ne zaman gerçekleşecek

 21. orhan dedi ki:

  Hocam subaylık için ön başvurum kabul edildi. Götüermem gerek evraklar tam olarak neler. Onu anlayamadım.

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim mülakat yerleri belirledindigin adayın götürmesi gereken evraklar orada açıklanıyor

 22. Aykut dedi ki:

  Hocam muvazzaf subaylik için ön basvurum kabul edildi mülakata girdim çıktım hala sonuçlar aciklanmadi e devletten bakıyorum hala degerlendiriliyor diyor sonuclar ne zmn açıklanır bi bilginiz var mi

  1. Admin dedi ki:

   Sonuçların açıklanması biraz uzun sürüyor

 23. mehmet dedi ki:

  BEN SUBAY MULAKAT SINAVINA GIRDIM SAGLIK ICIN HASTANEYE SEVK ETTILER HASTANEDE SAGLIKTA SUBAY OLUR RAPORUNU ALDIM HASTANEDEKI GOREVLILER BANA MSB ASKERIYEDEN SENI EGITIM ICIN ARAYACAKLAR DEDILER TAHMINI NE ZAMAN ARARLAR YANI BU SUBAY ALIMI ICIN SON GUN NE ZAMANDIR BILGI ALMAK ISTIYORUM . BENI ARAYACAKLARMI YADA E DEVLET DEN BEN SONUCA BAKABILIRMIYIM, BAZI YERLERDE MSB SIZI ARAYACAK EGER ARAYIP ULASAMAZLARSA BASVURU REDDELICEK DIYE HABER VAR BU HABERIN DOGRULUK DERECESI NEDIR , BILGISI OLAN VARSA YORUM YAPABILIRMI ,SIMDIDEN TESEKKURLER…

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim belli olmuyor duyuruyu bekleyeceğiz

 24. Kağan Aydoğan dedi ki:

  Hocam merhabalar ben sizden kaynaklı bir hata olup olmadığını merak etmek için geldim. 2019 da başvuracağım ama göz atarken belirtmek istedim.
  Sizin kılavuzda sağlık yönetim k.k.k için işaretli değil piyade.ama https://pertemin.msb.gov.tr › Formlar
  Burada sağlık yönetimi işaretli kendi sitelerinde. Neden böyle ikisi farklı mıdır hocam?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim ordaki kılavuzda direk oraya bağlanıyor.

   1. Kağan Aydoğan dedi ki:

    Admin bey burdaki kılavuzla pertemmdeki tutmuyor incelerseniz. Farkı görürsünüz. Önemli bir şey değil tabi ki ama. Gözüme takıldı orjinali pertemdeki sanırım.

 25. özcan dedi ki:

  Kpss yerine ales geçeriliği var mı acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Alımların şartları alımlara göre değişiklik göstermektedir.

 26. Merveee dedi ki:

  2018 Hava muvazzaf subaylığı kaçla kapattı acaba ? Bu yıl baraj 60 deniyor ama sıralama falan derken kaçla kapatır?

  1. Admin dedi ki:

   Onun araştırmasını yapıyoruz belli olunca paylaşacağız

error: Content is protected !!