HES Kodu Nedir? Yolculuk İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir? Yolculuk İçin HES Kodu Nasıl Alınır?
A+
A-

Şehirler arası uçak ve tren yolculuklarında ”HES kodu” dönemi başlıyor. HES kodu “Hayat Eve Sığar” uygulamasından alınacak.

Şehirlerarası seyahat için kod uygulamasına geçiliyor. Yolculuklar artık “Hayat Eve Sığar” (HES) mobil uygulaması üzerinden verilecek kod ile gerçekleştirilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Mobil uygulama üzerinden alınacak kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapılabilecek.” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, uygulama sayesinde bireylerin risk taşımadığını, hasta ya da temaslı olmadığını gösterebileceğini belirterek, “Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak.” şeklinde konuştu.

Seyahat ederken risk taşınmadığına dair bilgi isteneceğini kaydeden Sağlgık Bakanı, “Bu bilgi dünyada artık karşılıklı bir haktır. Sosyal hayata katılım olduğunda artık özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası yolculuklarda geçiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uygulama Üzerinden HES Kodu Alma

Hayat Eve Sığar Uygulamasına Giriyoruz.

HES Kodu İşlemleri Bölümüne Tıklıyoruz.

HES Kodu Oluştur Butonuna Tıklıyoruz.

SMS İle HES Kodu Alma 

HES yazıp boşluk T.C. Kimlik Numarası boşluk T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi yazılıp 2023 yollanacaktır.

ÖRNEK: HES 12345678901 1231 45

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “HES Kodu” ile şu ifadeleri kullandı: 

“Şehirler arası yolculuklarda mobil uygulamadan alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumları kontrolleri ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Eğer yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk sırasında orada olanların takibi yapılabilecek. Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden HES kodu oluşturulabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların sağlığı üst düzeyde sağlanmaya çalışılacak. HES kodları kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. KOD’un kontrolü ve yönetimi tamamen kişinin kendi elinde olacak. Bu TC Kimlik Numarası gibi sabit değildir. Her paylaşımda farklı bir HES kodu oluşturulabilecek.”

Kod sayesinde kimsenin kişisel verilerini başkası ile paylaşmak zorunda kalmayacağının da altını çizen Bakan Koca, “Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın kullanımı hayatımızı kolaylaştırır. Kovid pandemisi sadece sağlığı değil sosyal hayatın çalışma hayatının neredeyse tamamını etkileyen tedbirler gerektirmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

KONTROLLERİ FİRMALAR YAPACAK

Fahrettin Koca ayrıca, “Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak. Virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak.” diye konuştu.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA MEMLEKET İZNİ

Sağlık Bakanı Koca’dan 65 yaş ve üstündeki vatandaşlar için bir de müjde geldi. Koca, “65 yaş üzeri büyüklerimize küçük bir müjdemiz olacak. Memleketlerine gideceklere, 1 ay dönmemek üzere, bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. Gidildiği yerin sabit olması ve aile hekimi tarafından takip edilmesinden emin olmalıyız. Daha kontrollü daha uygun mekan ise buraya geçişi sağlamak üzere bir yaklaşım olacak.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!