KYK Borçları Siliniyor Mu? Teklif Komisyona Gönderildi!

KYK Borçları Siliniyor Mu? Teklif Komisyona Gönderildi!
A+
A-

KYK Borçları Siliniyor Mu? Teklif Komisyona Gönderildi!

Üniversite öğrencilerine Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite eğitimi gören öğrencilere öğrenim kredisi adına geri ödemeli bir maddi yardım yapılıyor bu geri ödeme hakkında bu aralar yeni gelişmeler  yaşandı.

351 Sayılı Yükseköğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonuna ulaştı.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet  Gökdağ, teklifin gerekçesinde,

“Her yıl üniversitelerimizden yüz binlerce öğrencimiz Kredi Yurtlar Kurumu’nca verilen katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla mezun olmaktadır.

Öğrencilerin bu borçları, mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödemeye başlamaları gerekmektedir. Kredi ödemelerini erteleme imkanı yok ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır” dedi.

Gökdağ, “Türkiye’deki 3 milyonu aşkın işsizden 947 bini üniversite mezunu. Genç mezunların iş bulma sıkıntısına bir de devlete olan kredi borçları yük olmamalıdır. Bu nedenle bu krediler karşılıksız olmalıdır” diye konuştu.

YORUMLAR
  1. Ali dedi ki:

    Doğru bir adım olduğunu düşünmekteyim. Kendi ülkesine bağlılık gostermeyip ülkemizde yuzbinlerce Suriyeli kaçaklara yapılan vergisiz istihdam, eğitimdeki bursun 2.000₺ olması ve diğer her türlü ihtiyaçlarının karşılanması, bu ülkenin öz evlatlarına yapılan hakaret ve adaletsizliktir. Derhal çözüme kavuşturulması, önceki dönemlerde bu ödemeleri yapan kimselerde de vergi indirimi ya da kredi indirimi gibi bazı yapilandirmalara gidilerek gönüllerinin hos tutulması gerektiğini bilmûmen arzu ederim

error: Content is protected !!