Meslek Lisesi Mezunları Kısa Dönem Askerlik Mi Yapacak?

Meslek Lisesi Mezunları Kısa Dönem Askerlik Mi Yapacak?
A+
A-

Askerlik süresinin kısalacağına dair haberler son zamanlarda gündem de yerini koruyor Meslek lisesi mezunları kısa dönem askerlik mi yapacak?

Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen Türk Savunma Sanayi Zirvesi’nde “Milli Sanayi İçin Nitelikli İnsan Kaynağı” başlıklı oturumda konuşan Büyükdede, hem sanayide hem de savunma sanayisinde nitelikli ara eleman kaynağının önemine dikkat çekerek, meslek lisesi mezunlarına yönelik bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Meslek lisesi mezunlarının askerlik sorunuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığıyla temasta olduklarını ifade eden Büyükdede, şunları söyledi:

“MESLEK LİSESİ İÇİN DÜZENLEME”

“Meslek lisesi mezunlarının askerliğinin ötelenmesi ve bu sürecin sonunda da daha kısa süreli askerlik yapabilmelerine yönelik bir düzenleme hazırladık. Milli Savunma Bakanlığı’na sunduk. Komutanlarımız inceliyor. Hatta bizim ilk götürdüğümüz teklif daha başkaydı. 3 yıl işletmelerde sigortalı çalışsınlar, sonrasında da kısa dönem yapsınlar diye teklifte bulunmuştuk. Şimdi tüm bunlar değerlendiriliyor.”

Eğer meslek lisesi mezunlarına kısa dönem askerlik uygulaması hayata geçerse 3 yıl işletmelerde sigortalı çalışan meslek lisesi mezunu yükümlüler sonrasında da kısa dönem yapacak.

Zorunlu askerlik uygulaması 12 ay uygulanıyor. Kısa dönem askerlik ise 6 ay. Düzenleme kabul görürse meslek lisesi mezunlarının 6 ay askerlik yapmasının önü açılacak.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!