Yeni Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği Hakkında Genel Açıklama

Yeni Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği Hakkında Genel Açıklama

Polis Adayları bu yazımda sizlere Yeni Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği Hakkında Genel Açıklama hakkında bilgiler vereceğim.

Yeni Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği Hakkında Genel Açıklama

Yeni sağlık yönetmeliği bu saatten sonra tüm polis olacak adayları ilgilendirmektedir. Tüm yönetmelik baştan aşağı değiştirilmiştir. Detaylı inceleme yaparak sizlere bu konuda bilgiler vereceğiz;

Polis Sağlık Şartları Soru – Cevap Şeklinde İncelemek İçin Tıklayın 

Bekçi Sağlık Şartları Soru – Cevap Şeklinde İncelemek İçin Tıklayın 

A Dilimi:

Okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar. Bu Yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, bu Yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir. B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna, A dilimine uymadığına karar verilenler öğrenci olamazlar.

Açıklaması: Arkadaşlar artık polis olmak isteyen tüm adaylar A dilimindeki şartları taşımak zorundadırlar.

21. Madde: Giriş raporu veya EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu düzenlenmesi aşamasında; kişinin hastalığı, mevcut durumu EK-3’te belirtilen hastalık branşlarının sınıflandırılmasındaki dilimlerden hiçbirine uymadığında, sınır vakalarda, hastalığın seyri ve derinliği dikkate alınarak, kişinin mevcut durumuna göre uygun olabilecek en yakın dilime, muayeneyi yapan, hastanın sonuçlarını değerlendiren tam teşekküllü hastane ilgili uzman doktoru ve sağlık kurulu doktorları karar verir. Sağlık kurulu bu kararı, hastanın hizmet sınıfını ve yapacağı görevi bilerek ve değerlendirerek verir. Tam teşekküllü hastane sağlık kurulunun uygun gördüğü dilim ve karara göre işlem yapılır.

Bir diğer önemli açıklama ise ;

Aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir. Tedavi veya operasyonla düzelebilen patolojilerin, adaylıktan önce düzeltilmiş olması gerekmektedir. Bu tür tedavi ve operasyonlar için muayene tarihinden sonra hiçbir şekilde süre verilemez.

Bu madde ile baya soru geliyordu arkadaşlar artık yönetmelikte buna açıklama getirilmiş. Ben gözümü sonradan çizdirsem okul bana izin verir mi ameliyat olup gelsem kabul edilir mi? ya da ben tedavi oldum sorun olur mu ? sorusunun cevabı buradadır. Sağlık raporu aşamasında sizin sadece o an ki sağlık durumunuz değerlendirilecektir.

Bir Diğer Kesin Açıklama İse;

Öğrenci adayı, sağlık bilgi formunu doğru olarak doldurmak ve sağlık geçmişine ait tüm raporları okula bildirmek zorundadır. Öğrenci adayının geçirdiği hastalıklarına veya ameliyatlarına dair raporlar, askerlikle ilgili hava değişimi raporları, “askerliğe elverişli değildir” kararlı raporları, daha önce öğrenci adaylığına başvurarak işlemlerini yarıda bırakanlara ve sağlık nedeniyle elenenlere ait tüm belgeler ile öğrenci adayının sağlık geçmişine ait diğer raporlar okul tarafından giriş raporlarına ilave edilerek Daire Başkanlığına gönderilir.

Bu madde ile artık önceki alımlarda uygulanmayan sağlık bilgi formları artık her adayın dosyasına katılacak.

Polis Sağlık Şartları Soru – Cevap Şeklinde İncelemek İçin Tıklayın 

Bekçi Sağlık Şartları Soru – Cevap Şeklinde İncelemek İçin Tıklayın 

YORUMLAR

 1. Dudağım yarıktı ameliyat oldum dikiş izi var 18 de estetik ile aldırıcam temmuz doğumluyum sorun olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlık aşamasında doktor muayenesi ile belli olur kardeşim

 2. Aynur dedi ki:

  Meraba.Ms rahatsızlığım var.Bu durum polislik engellidir.Yardimci olursanız çok sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim yönetmeliği incelemeni öenririm detaylı bilgileri bulabilirsin

  2. Ali dedi ki:

   Merhaba derin ven trombozu bacakta oluşan damar tıkanıklığı yaşadım yeni yonetmelikte bu hastalığın akıbeti nedir şuan icin kan sulandırıcı kullanıyorum?

   1. Admin dedi ki:

    Kardeşim yönetmeliği inceliyoruz parça parça bilgileri yayınlıyacağız

 3. Hakan dedi ki:

  Lazer ameliyat olundugun da gözde hafif bi iz kaliyormus mikroskop ile gözükecek kadar acaba engel okurmu

  1. Admin dedi ki:

   lazer tedavisi sorun olmuyor

   1. Sema dedi ki:

    Böbreğimde 1cm taş çıktı nasıl bi sorun yaratır ve hangi yolla çözümleri kabul ediyolar bilgilendirirseniz sevinirim .teşekkürler şimdiden

    1. Admin dedi ki:

     arama kısmına böbrek taşı yaz kardeşim yönetmelik detaylı olarak paylaşılmıştır

   2. Yunus dedi ki:

    Bende sedef hastalığı var bu engel midir ?

    1. Admin dedi ki:

     arama kısmına sedef yazman yeterlidir

 4. Ezmeh dedi ki:

  Merhaba kismi renk körlüğü hakkinda hala bir açıklama yapılmadı 7 bin polis alımında sizce kaldırılmasa bile esnetilme olabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Bence değişik olacağını sanmıyorum olsaydı belli olurdu