26. Dönem POMEM Başvuru Kılavuzu Yayınlandı. Başvuru Şartları

26. Dönem POMEM Başvuru Kılavuzu Yayınlandı. Başvuru Şartları
A+
A-

POMEM Adayları, bu yazımızda sizlere 26. Dönem POMEM Başvuru Kılavuzu Yayınlandı. Başvuru Şartları  hakkında bilgiler vereceğiz.

26. Dönem POMEM Başvuru Kılavuzu Yayınlandı. Başvuru Şartları

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2018 veya 2019 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00), önlisans mezunları için yapılan 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (65,00) ve üzeri puan alanlar arasından 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (5.040) erkek, (560) kadın, önlisans mezunu (1.260) erkek, (140) kadın olmak üzere toplam (7.000) öğrenci alımı yapılacaktır.

Adaylar, 14-25 Ekim 2019 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.

Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır.

Söz konusu alıma ilişkin giriş koşulları aşağıda belirtilmiştir. Alıma ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.

Diğer kaynaklardan yapılan açıklamalara itibar edilmemesi önemle duyurulur.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

BAŞVURU KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

26. DÖNEM POMEM FACEBOOK GRUBU TIKLAYIN 

26. DÖNEM POMEM İNSTAGRAM GRUBU TIKLAYIN

26. DÖNEM POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ ÖĞRENCİ ADAYLIĞINA BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

ç) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin  (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az  (48,00),  önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

e) Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

f) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

g) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

ğ) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

h) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

ı) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

i) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

j) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

k) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

l) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

m) Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

26. DÖNEM POMEM BAŞVURU ÜCRETİ YATIRMA İŞLEMİ

a) İnternet üzerinden ön başvuru yapacak adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 130.00 TL (Yüz otuz) 14 Ekim 2019 saat 09:00’dan 25 Ekim 2019 saat 17:00’ye kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “26. Dönem POMEM Giriş Sınavı” isimli hesaba yatırılacaktır.

b) Başvuru ücreti sadece Halkbank şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından yatırılabilecektir.

c) Diğer bankaların şubelerinden, internet bankacılığı ve ATM’lerinden başvuru ücreti yatırma işlemi yapılmayacaktır.

UYARI: EMNİYET TEŞKİLATI PERSONELİNDEN ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

UYARI: EMNİYET TEŞKİLATI PERSONELİNDEN ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN, EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

UYARI: 26. Dönem POMEM Giriş Sınavına başvuruda bulunan adaylardan;

•Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan ya da yapamayan,

•Ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan ya da başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan,  sınavdan çıkarılan, sınavı geçersiz sayılan,

•Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında başarısız olan,

•Ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ücret yatıran,

•Sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların sınav başvuru ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmeyecektir.

Adaylar hangi tarihte ve nerede başvuru ve sınava katılacaklarını www.pa.edu.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Ayrıca adaylara posta yoluyla veya değişik iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet ilanı tebligat niteliğindedir. Adayların sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez. İnternet ilanının takip edilmemesi sebebiyle şahsen başvuru ve sınavlara katılamamaktan doğan sorumluluk adaylara aittir.

UYARI: Şahsen Başvuru ve Sınav Merkezine gelirken adayların; cep telefonu, ses, görüntü, kayıt cihazı veya değişik benzeri elektronik eşya bulundurmaları yasaktır.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

BAŞVURU KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Omer dedi ki:

  Onlisans ikinci sinif ogrencisiyim basvurabilirmiyim bende

  1. Admin dedi ki:

   mezun şartı var

 2. Huseyin dedi ki:

  Lise mezunuyum kpss puanım da yüksek polis özel harekatda lise mezunu demişti bunada girebiliyomuyum

  1. Admin dedi ki:

   lise mezunları direk pomem alımına başvuramaz

 3. yunus dedi ki:

  HOCAM tahmini ön sağlık ne zaman olur acaba hiç hazırlanmadım aklımda yoktu açıkcası yetişir miyim diye soruyorum 🙂

  1. Admin dedi ki:

   bence başka aşamalara daha çok var

 4. busra dedi ki:

  pomem’e başvuru yaptıktan sonra paramedik olarak normal sağlıkçı alımına başvuru yapabiliyor muyuz yoksa başvuru hakkımız yanıyor mu

  1. Admin dedi ki:

   başvursabilirsin ikisi farklı

 5. Erkan dedi ki:

  Merhabalar gözlük kullanıyorum şu an belli aşamalar olacak hangi aşamadan sonra gözleri çizdirmem daha mantıklı olur? Polis olan arkadaşım en son spordan sonra ol diyor siz ne düşünüyorsunuz?

  1. Admin dedi ki:

   göz derecesine detaylı olarak genel sağlıkta bakılıyor

 6. deniz dedi ki:

  2020 haziranda ön lisans mezunu oluyorum ve 2018 kpss puanım da var 27.pomeme yetişir miyim

 7. ali dedi ki:

  31.12.2019 a kadar askerlikle ilişiği yoktur diyor sınava girerken sorun yaşarmıyım?

  1. Admin dedi ki:

   sorun olacağını sanmıyorum

 8. mhmt dedi ki:

  26.döneme basvurdum Şubat ayında askerde olacam 31 aralığa kadar ertelemm de bitiyor nasıl yapacam nasıl bir yol izlemeliyim. Askereye gitmeyip Bakaya kalırsam veya yoklama kaçağı olursam Okula kazandığımda okula giriş yapabiliyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak. şartı aranıyor. o zamana kadar işlemler devam ederse sorun olmaz o zaman kadar tecili uzatabilirsin uzattır kardeşim

 9. Buğra dedi ki:

  Ön Başvuruda fotoğrafı ösym den alıyor o fotoğrafım sakallı bi sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   sorun oalcağını sanmıyorum ama güncelleme yaptır istersen

 10. Ahmet dedi ki:

  Mrb bi kişi hem astsubaylık kazanmışken yine aynı anda polisliği kazanırsa ve polisliğe girmek isterse ne yapması gerekir

  1. Admin dedi ki:

   ikisinden birini seçebilirsin

 11. ali dedi ki:

  4 yıllık lisans mezunuyum askerlik tecilim bitti polisliğe başvururabilirmiyim sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   intşbak tarihine kadar askerlikle ilişiğin olmaması laızm

 12. Ahmet dedi ki:

  Peki bunun için tazminat ödemem gerekir mi

 13. Mehmet dedi ki:

  Astsubaylığa başvurdum ama bankaya para falan yatırmadım başvuru ücreti yok mu acaba anlamadım yardımcı olur musunuz admin

  1. Admin dedi ki:

   pomem de başvuru ücreti bazı askerialımlarda başvuru ücreti yok kılavuzu incele kardeşim

 14. Ferhat dedi ki:

  Hocam tecil tarihini yanlış yazdım problem olurum 2020 aralıkta kadar tecilliyim 2019 Aralık yazmışım

 15. Ahmet kurt dedi ki:

  26 dönem başvurumu kaçırdım ek süre vermelerini bekliorum sizce boşunamı bekliyorum😔😔

  1. Admin dedi ki:

   belli olmaz ama para yatıranlar içi,in ek süre olabilir yeniden başvuru için zor bence

error: Content is protected !!