Bekçilik Beden Kitle (Boy-Kilo) İndeksi Hesaplama

Bekçilik Beden Kitle (Boy-Kilo) İndeksi Hesaplama

Değerli Arkadaşlar  Polis Akademisine Bağlı Olarak Yapılan Bekçi Alımlarında Boy- Kilo Şartı Bulunmakta bizlerde sizler için Bekçilik Beden Kitle (Boy-Kilo) İndeksi Hesaplama aracı ile boy ve kilo indeksinizi öğrenmenizi sağlamak için bu aracı sizlere sunuyoruz. Beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak zorundadır. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz.

Bekçilik Beden Kitle (Boy-Kilo) İndeksi Hesaplama

UYARI: Hesaplama kısmında ERKEK – KADIN olarak ayrı ayrı verilmiştir. Ancak Bekçi alımında son zamanlarda KADIN alımı yapılmamıştır. KADIN alımı olursa da aşağıdaki hesaplamada boy ve kilo şartı geçerli olacaktır.

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Olma Şartları Neler?

Bekçi alımları 2018 yılında alınan karar doğrultusunda Polis Akademisine devredildi. Bekçi alım işlemleri daha önceleri il emniyet müdürlüklerine bağlı Eğitim Şube Büroları yapıyordu. Bakanlığın kararı ile bu yetki Polis Akademisine devredildi.

Bekçi alımlarının artması ve bakanımızın Bekçi alım paylaşımlarından dolayı birçok aday Bekçi alımlarını araştırmaya başladı. Peki bu Bekçi nedir? Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Olma Şartları Neler? bu konularda biraz bilgiler vereyim.

Çarşı ve mahalle bekçi teşkilatı, en büyük mülkiye amirinin emrinde, genel zabıtaya yardımcı, silahlı bir kuruluştur. Emniyet teşkilatı bulunan yerlerdeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri, polisin ilçedeki en büyük amiridir.Jandarmanın görev alanında bulunan belediye sınırları içindeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri ise ilçe Jandarma birlik komutanıdır.

Bekçi Nasıl Olunur?

İlk olarak Bakanlık illere alacağı Bekçi sayısını belirledikten sonra Polis Akademisine bildirir. Polis Akademisi Bekçi alım ilanına çıkıyor. Şartlar genellikle aşağıda sizlere verdiğim gibidir. Daha sonra şartları tutan adaylar E Devlet üzerinden başvuruları yapıyorlar. Polis Akademisi bu adaylar için ülkemizde sınav yapan kurumlarla protokol yaparak yazılı sınav için anlaşma yapıyor. Adaylar ilk olarak Ön Sağlık Aşamasından geçiyor. Bu aşamayı geçenler Bekçilik Yazılı Sınava katılıyor bu sınavı da başarı ile geçenler. Fiziki Yeterlilik ve Mülakat Aşamasına kalıyorlar. Bu aşama sonucunda ise adaylar sonuçların açıklanması için Polis Akademisi sitesini takip edeceklerdir.

Bekçilik Yazılı Sınavı Nedir? Konular Nelerdir?

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır. Yazılı sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.

Bekçi Olma Şartları Neler? Bekçi Nasıl Olunur? 

Aşağıdaki şartlar arasında en önemlilerini sizler için farklı renkte belirttim.

 • Bekçi alım yönetmeliğinde en az ilkokul mezunları başvurabilir yazıyor ancak devamında bakanlık öğrenim şartını değiştirme hakkına sahiptir. Yani ilkokul yerine en son alımda olduğu gibi lise mezunlarını alabiliyor.
 • Askerlik yapmış olmanız gerekiyor.
 • En az 167 cm boyunda olmak
 • Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamanız gerekiyor.
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

 

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Polat dedi ki:

  Selamlar 8. Sınıf Ortalamam 85 Astsubay Olurmuyum ?

 2. enis dedi ki:

  merhaba ben 21 11 1988 dogumluyum yeni 10 bin alımlarına göre yaş durumu nasıl oluyor başvuru yapabılıyomuyum

 3. kemal dedi ki:

  Bekçilik başvuruları ne zaman yapılacak

 4. Ekrem dedi ki:

  Ön sağlık da boy kilo ölçülürken kıyafetle mi ölçüm yapılıyor yoksa sadece çamaşır kalacak şekilde (eski askeri polislik sınavlarında öle idi) çıplak mı?

  1. Admin dedi ki:

   Çamaşır kalıyor kardeşim

   1. Hikmet dedi ki:

    Orta okul oluyormu acaba

    1. Admin dedi ki:

     En az lise mezunu oluyor

     1. Cagri dedi ki:

      Kolay gelsin iyi çalışmalar. Askerden romatizma yüzünde muaf raporu aldim ama hiç bi engelim aksamam kusurum yok . Bekci olabilir miyim ??

     2. Admin dedi ki:

      Bekçilik için sağlık yönetmeliğine bakıp inceleme lazım emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğine bak kardeşim orada sorun olmuyorsa başvurabilirsin

     3. Furkan dedi ki:

      Boy ölçülürken kasılmamiza izin veriliyor mu benim 1 cm falan eksik

     4. Bedran tümen dedi ki:

      Boy 1.80 kilo 60 beden kitle 17.6 çıkıyor acaba bir sıkıntı cikarmi

     5. Admin dedi ki:

      hesaplamayı yukarıdan direk yapabilirisniz

 5. Ekrem dedi ki:

  Gözlük kullanıyorum. İnce yazıları uzağı net okuyamıyorum. Gözlük numaram 1 ve 1.50 mülakatta ve saglık aşamalarında sorun olur mu? Gözlük ile mülakata girsem olumsuz bi durum sözkonusu olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Polislik için ise aramaya göz şartı yazın gelir

 6. tolga dedi ki:

  Merhaba bekçi alımında ön sağlık kontrolündemi boy kilo ölçümü yapılıyor sınav geçildikten sonramı beden kitle endeksine göre 5 kg fazlam var

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta yapılıyor

 7. Hasan dedi ki:

  1.64 olmaz mı boy

  1. Admin dedi ki:

   Olmaz kardeşim

   1. Onur dedi ki:

    Pantolonla mı kilo ölçüyorlar yoksa baxirlami

    1. Admin dedi ki:

     Iç çamaşırı ile

 8. tolgakara dedi ki:

  indekste örneğin 27.8 kabul oluyor mu 27 dahil denmiş ya

  1. Admin dedi ki:

   Hayır 27 kabul üstü kabul edilmiyor

 9. Medine dedi ki:

  İyi geceler. Ön başvurular bittikten sonra mı ön eleme oluyor. Yani 1 nisandan snra mı çağırılacak adaylar bki için. Yaklaşık bi süre var mı

  1. Admin dedi ki:

   Evet 1 nisandan sonra açıklanacak tatih belli değil

 10. Ercan dedi ki:

  Boyum 1.76 kilom 100 body yaptım yağım yok kas var ama boy kilo endeksinde fazla oluyorum ne yapmam lazım

  1. Admin dedi ki:

   Boy kilo tutması lazım kardesim

 11. Haşim dülek dedi ki:

  Kg 87 boy 173 yaş 26 bekçılik için başvuru için acaba geçermiyim yoksa ??

  1. Admin dedi ki:

   Boy kilo hesaplama yukarıda ki gibidir askerlik şartı olup 31 yaşından gün almamış olmak lazım

 12. Anonim dedi ki:

  Merhaba. Benim kitle endeksim tutuyor ama vücudum yağlı olduğu için atletik bir vücuda sahip değilim. Bu bekçilikte eleme sebebi midir ?

  1. Admin dedi ki:

   Kitle endeksin tutuyorsa sorun yok

  2. Maviss dedi ki:

   Sadece alt kalıyor yani baksır veya kilot kalıyor.

 13. Ali dedi ki:

  Numaralı gözlük kullanıyorum numaranın belli bir sınırı varmi kaç numaraya sorun olmaz acaba bazı gözlük kullanan bekçilik yapan insanlar varmış çünkü

  1. Admin dedi ki:

   Sağ 2 sol 2 en fazla olabiliyor

 14. Hasan dereli dedi ki:

  Bekçilik başvuru için para yatırdım. Şimdi ne yapmam lazım. E devlete girince dekont görüntülenemiyor diyor çünkü

  1. Admin dedi ki:

   Biraz bekleyin görüntülenir

 15. Ferit dedi ki:

  Merhabalar ben uzman çavuşluktan ayrıldım normalde kütüğüm afyon ama 1 yıl kadar şırnakta ikamet görünüyordu. ben 8 ay önce ikametimi afyona aldırdım ikamet şartı en az bir yıl diyor sorun olurmu sizce

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olabilir

 16. Oğuz dedi ki:

  Boy-kilo endeksi ön sağlıkta ve genel sağlık ikisinde de bakılıyor mu? Bu yukarıdaki endeks şartı iki bakılma için de gerekli midir?

  1. Admin dedi ki:

   Evet ikisinde de bakılıyor

 17. Berat dedi ki:

  1.67 boy geçirlisayılıyormu yoksa 2 cm eksikmi hesaplanıyor?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim on sağlık aşamasında ölçülüyor belli olmaz tam ölçülüyor diyen de var

  2. Ahmet dedi ki:

   1.66 boyum acaba başvurabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim endeks uyuyor yaş uyuyor bi boy bilgi verir misiniz

   1. Admin dedi ki:

    Kardeşim en az 167 sınırı var

 18. erhan dedi ki:

  ön sağlıkta göz numaralarına bakıyolarmı uzaktan yazı okutuyolarmı yoksa sadece renk körlüğünemi bakıyolar.

  1. Admin dedi ki:

   Sadece öyle bakıyorlar kardesim

 19. berk07 dedi ki:

  benim boyum 1.89 kliom 76 boy kilo endeksi iyimi sizce ? ve ben antlyalıyım konya buyuk ıhmıtal bekçilik sınvana gırıcez .ama sınvadan sonra mı mulakat oluyo tam olarak anlatırmısınız

  1. Admin dedi ki:

   Hesaplamayı yukarıdan yapabilirsin kardeşim

 20. Mevlüt dedi ki:

  Arkadaşlar aralıkta askere gidecem ocak ta gelecek bedelli yatırdım bekçiliğe başvuru yapabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Hayır askerlik yapmış şartı var kardeşim

 21. Semih dedi ki:

  Boy kilodan elendiğin taktırde yatırdıgın parayı geri alabiliyormusun

  1. Admin dedi ki:

   Hayır alamıyorsun

 22. Emre dedi ki:

  Kardeşim yüz bölgesinde gül hastalığı ve muayene de sıkın olurmu??

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim yönetmeliği inceleyip bu konuda bilgi var yazı yazacağım ama duymadım hiç sende bakabilirsin emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliği

  2. Ömer dedi ki:

   Merhabalar
   (Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak) bunun hakkında bilgisi olan varmı ben 6 yıldır KKTC de ikamet ediyorum tek sorunum bu önüme büyük bir engel olarak çıkarmış sizce TEŞEKKÜRLER..

 23. Burhan dedi ki:

  Askerliğimin bitmesine 15 gün var başvuru yapabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim şansını dene bence

 24. İzmirli dedi ki:

  Açık öğretim lisesi son dönemin alırlar mı beni eski uzman cavusum özel harekat görevlisiydim ve terörle mücadele 3 tane terörist öldürdüğüm için terör le mücadele üstün hizmet belgesi aldım yaşın 29 sıkıntı yaşatır larmi

  1. Admin dedi ki:

   Lise mezunu olman lazım kardşeim şartları taşıman laızm yoksa eksik evraktan eleme olur

 25. Anıl dedi ki:

  Boy1.76 kilo 82 sistem 26.6 hesaplıyor fakat bekci olamazsınız diyor. 26 üstünü mubkabuk etmiyo. 27 dahil yazıyor resmi açıklamada.

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim nokta koymadan hesaplama yap

   1. yaşar dedi ki:

    27 dahıl denınce 27 kusurler kabul edılmıyor mu

    1. Admin dedi ki:

     Hayır kabul edilmiyor

 26. yaşar dedi ki:

  boy 1,85 kılo 95 sıstemde 27 kusur cıkıyor bekcı olmazsınız dıyor ama acıklamada 27 dahıl dıyor yanlışmı anlıyorum acaba

  1. Admin dedi ki:

   27 dahil kusur olmayacak kardeşim

   1. yaşar dedi ki:

    tamam şimdi anladım benım acilen zayıflamam lazım o zman 2 3 kılo 🙂

 27. İrfan dedi ki:

  Beden kitle endeksi 30 cikiyo hiç şansım yok galiba boşa gitmeye ne zaman yaparlar acaba ölçümü

  1. Admin dedi ki:

   27 üstüne taviz yok kardeşim

 28. Özkan dedi ki:

  Sınavdan sonramı oluyor boy kilo indeksine bakılıyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Ön sağlıkta oluyir

 29. Burak dedi ki:

  Benim ikametim tekirdağ sınırları içinde yer degistirmedim ama bi beldeden başka beldeye taşındım 1 sene olmadı henüz 9 buçuk 10 ay oldu bir sorun çıkarmı

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim başvuruda belli olur

 30. sinan dedi ki:

  27.18 dahi geçirmiyorlarmı ?

  1. Admin dedi ki:

   hayır geçirmiyorlar

 31. ismail güneş dedi ki:

  selam aleykum kardeşim vucüt kitle endeksi %100 sorun oluyor mu bi kaç yerden sordumyani daha önce girenlerden fazla dikkate alınmıyor dendi dogrumudur acaba

  1. Admin dedi ki:

   Sorun oluyor kardeşim yaşananlara bakabilirsin

 32. Orhan dedi ki:

  Acemi birliğinden sonra rapor aldm apantisten dolayi bir sorun olurmu acaba cvbnz icn tşkrler dger jkilo boyda bi sknti yok

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum

 33. kemal dedi ki:

  ben diplomamla terhis belgemi bulamiyorum e devlet den barkodlu cikti alsam olurmu sonucta kayitlarda mezunuz ama belgeye ulasamiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Kabul edildiği söylendi

   1. özgür dedi ki:

    dirsek üstünde dövmem var sorun olurmu

    1. Admin dedi ki:

     Ön sağlıkta inceleme ile belli olur

 34. cihan dedi ki:

  Fiziki yeterli te kalırsa sınava gire bilirmi

  1. cihan dedi ki:

   Yani boy da kaybederse yazılı sınavına girebilirmi

  2. Kanasci dedi ki:

   Uzman cavusken bekcilik alım oldugunda basvuru yapilirabilirmi?

   1. Admin dedi ki:

    Şartları taşıyorsanız başvurabilirsiniz ama kazanınca geçiş için bulunduğunuz kurumun personel şubesinden bilgi almanızı öneririm

 35. Onur dedi ki:

  173 boyunda 83 kg kac kilo vermem lazim nasil hesaplaniyor bekcilikte kg

  1. Admin dedi ki:

   Hesaplama kısmında Bekçilik Boy kilo hesaplama işlemi var yapabilirsiniz.

   1. İbrahim isot dedi ki:

    2020 de bekçilik basvurulari ne zaman yapilacak

    1. Admin dedi ki:

     belli değil henüz bir açıklama yapılmadı

     1. Yasin Yıldırım dedi ki:

      2020 Bekçi alımları için bir açıklama var mı ve sizce bu sene alımlar olur mu ya da olacak mı?

     2. Admin dedi ki:

      henüz açıklama yok

 36. Enes dedi ki:

  S.aleyküm
  Boy kilo tablosunda 177 boya 81 kilo yazıyor ama endeks hesaplama taplosunda ise hesaplayınca 1.77 boy 83 kilo 26.46 çıkıyor.
  Hesaplama tablosu geçerli mi hocam yoksa listedeki mi geçerli bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   18 -27 arasında oldugundan geçerlidir.

 37. Lezgin dedi ki:

  Merhaba. Lise diplomam kayıp okuldan mezun olduğuma dair belge çıkarttım sorun olmaz inşallah

 38. ali dedi ki:

  hocam lisans mezunuyum.vücut endeksim 28küsür çıkıyor elenme ihtimalim varmıdır acaba ?

  1. Admin dedi ki:

   Boy ve kiloda taviz verilmiyormuş kardeşim eleme olabilir

 39. Bekci dedi ki:

  Ilk saglik denetiminde evraklardan haric baska sivil hayatta sporla ilgilendigimize dair belge sunabilirmiyiz

  1. Admin dedi ki:

   Etkisi olmaz kardeşim

 40. murat dedi ki:

  kilom yok vücut calıstığım için kiloda ağır basıyom boyle durumda nasıl oluyor
  boy kilo da yağ oranı mı baz alınıyor

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim detaylı bilgim yok direk boy kilo oranına bakılıyor

 41. cihan dedi ki:

  Boy ve kilo da kaybederse yazılı sınavına girebilirim

 42. Hakan dedi ki:

  Ön sağlık boy kilo da sınırda geçtim sağlık raporu alırken kilo almış olursam orda elenme ihtimalim varmı acaba

  1. Admin dedi ki:

   Olur kardeşim dikakt et kilo alma

 43. Hakan dedi ki:

  Boy kilo sınırda geçtim sağlık raporu alırken kilo almış olursam orda elenme ihtimalim varmı acaba

  1. Admin dedi ki:

   Var kardeşim dikkat et

 44. Nizamettin dedi ki:

  Merhaba yarın sabah ön sağlık mülakatına gireceğim bekçilik ten 9 yaşımdan beri tırnaklarımı yiyorum şuan 29 yaşındayım psikiyatri herhangi Bir tedavi görmedim öyle bir sorunum da yok ancak tırnaklarım pek yok gibi bişey bu engel olurmu? Lütfen biliyorsanız eminseniz yorum yapar mısınız çünkü kimisi olur kimisi olmaz diyor teşekkür ederim şimdiden

  1. Admin dedi ki:

   Doktor muayenesi ile belli olur yeme kardeşim bu aralar

 45. Ögg dedi ki:

  Bekçilik te vucuda bakiyolar mi kollara yada herhangi bi yerde iz var mi diye, iz varsa bu bekci olmak icin engel mi ?

  1. Admin dedi ki:

   bakılıyor ön sağlıkta doktor muayenesi ile belli olur kardeşim

 46. Hasan M dedi ki:

  Öncelikle merhabalar

  Bekçiliğe başvuru yapan ve ön sağlık aşamasını geçen biri olarak kısa bilgi vermek isterim sizlere
  Boy-kilo endeksi çok önemli gram ile adam eliyorlar
  Dövme ve Jilet izinden dolayı direk eliyorlar nerede olursa olsun
  Renk körlüğü testi yapılıyor eğer sorun varsa direk eliyorlar

  boy kilo hesaplamasında alttan eğer şort yoksa pantolonu dizlere kadar çekip o şekilde tartıyorlar kilo sıkıntısı olan varsa pantolonunun altından şort giysin allah yardımcınız olsun

  1. Admin dedi ki:

   Teşekkür ederim.

 47. Talha dedi ki:

  Doğum lekesi engel olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Lekenin bulunduğu bölge önemlidir

 48. Furkan dedi ki:

  Boy ölçülürken kasılmamiza izin veriliyor mu benim 1 cm falan eksik

 49. Serkan dedi ki:

  İnyernetüzerinden baş vuru yapa blyormuyuz

  1. Admin dedi ki:

   şu an alım yok alım olunca duyuracağız

 50. Ismail tuncer dedi ki:

  Abim bn lise mezunuyum bekci olmak istiyorum yardimci olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   site içi arama kısmına bekçi nasıl olunur yaz kardeşim

 51. Dursu dedi ki:

  Merhaba admin 7-8 yıl önce epilepsi tanısı konuldu 5-6 ay ilaç tedavisi sonrası herşey normale döndü yapılan tetkikler temiz sorun yok bu polisliğe veya bekcilige engel mi ayriyeten ayak ölçümü derecesi kaç olmalı TEŞEKKÜRLER

  1. Admin dedi ki:

   Site içi aramaya Epilepsi yazın makalemiz gelir

 52. Gökhan dedi ki:

  Bekçilik için başımda küçüklükten düşme ile oluşan bir dikiş izi var bu bekçilikde problem olurmu.

  1. Admin dedi ki:

   sorun olacağını sanmıyorum

error: Content is protected !!