PMYO Puan Hesaplama

PMYO Puan Hesaplama
A+
A-

PMYO Adayları, PMYO Puan Hesaplama sistemi sizler için oluşturulmuştur. PMYO alımları , TYT sınavlarından sonra yapılmaktadır.

Polis Akademisi PMYO Alımlarında PMYO Puan Hesaplama:

Mülakatın: %50

Sporun: %25

TYT: %25 

Olarak Hesaplanmaktadır.

UYARI: Polis Meslek Yüksek Okulu taban puanı yıllara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazen 260.000 olan taban puan bazende 250.000 olabiliyor. Taban puan açıklaması her yıl yapılan Üniversiteye Giriş Sınavından sonra Polis Akademisi tarafından açıklanmaktadır.

Ayrıca aşağıda hesaplama sonucu oluşan puanlama Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Yönetmeliğine göre hazırlanmıştır.

PMYO nedir?

PMYO, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarının kısa adıdır.

PMYO giriş puanı nedir?

PMYO giriş puanı, Polis Meslek Yüksekokullarına alınacak öğrencilerin seçme ve değerlendirmelerinin yapılabilmesi için her adaya özel olarak hesaplanan puandır.

PMYO’lara kimler başvurabilir?

Polis meslek yüksekokullarına lise ve dengi okulları bitirenler başvurabilir.

PMYO’lara başvurular ne zaman yapılır?

PMYO’lara alınacak öğrenci sayısı, başvuru ve sınav tarihleri Başkanlık resmi internet sayfasında veya diğer uygun iletişim araçlarıyla duyurulmaktadır. PMYO giriş sınavına başvurular her dönem için, Başkanlık tarafından belirlenen yer ve ilan edilen tarihler arasında şahsen yapılmaktadır.

PMYO’lara başvuru için TYT’den en az kaç puan almak gerekir?

Adayların TYT taban ham puanı, her dönem Genel Müdürlükçe belirlenir.

PMYO’ya girişte sınav aşamaları nedir?

PMYO’ya giriş sınavları, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavı şeklinde yapılır. Sınav esaslarına ilişkin düzenlemeler sınav döneminden önce Başkanlık tarafından hazırlanan talimatla belirlenir

PMYO fiziki yeterlilik sınavında hangi nitelikler değerlendirilmektedir?

Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır. Erkek ve kadın adayların sınavları farklı kriterlere göre değerlendirilir. Kriterler Başkanlıkça belirlenir ve uygulanır.

PMYO fiziki yeterlilik sınavında taban puanı kaçtır?

Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olmak için 100 tam puan üzerinden en az 60 puan almak zorunludur.

PMYO mülakat sınavında hangi nitelikler değerlendirilmektedir?

Adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın; konu hakkında bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavrama, özgüveni, ifade etme yeteneği, beden dilini kullanma becerisi, olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter 20 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır.

PMYO mülakat sınavında taban puanı kaçtır?

Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için 100 puan üzerinden en az 70 puan alması gerekir.

PMYO giriş puanı nasıl hesaplanır?

Adayların başarı sıralamasına esas PMYO giriş puanı; adayın TYT ham puanının % 25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının % 25’i ve mülakat sınavı puanının % 50’sinin toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; TYT’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Polis meslek yüksekokullarının eğitim süresi kaç yıldır?

Polis meslek yüksekokullarında eğitim-öğretim süresi iki yıldır.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!