Anasayfa / POLİS ALIMLARI / PMYO / Lise Mezunları Nasıl Polis Olur? KPSS Şartı Var Mı?
Lise Mezunları Nasıl Polis Olur? KPSS Şartı Var Mı?

Lise Mezunları Nasıl Polis Olur? KPSS Şartı Var Mı?

Polis Adayları, bu yazımızda Lise Mezunları Nasıl Polis Olur? KPSS Şartı Var Mı? hakkında bilgiler vereceğiz.

Lise Mezunları Nasıl Polis Olur? KPSS Şartı Var Mı?

Değerli Polis adayı arkadaşlarım lise mezunlardan Lise Mezunları Nasıl Polis Olur? KPSS Şartı Var Mı? sorusu üzerine elimden geldikçe detaylı bir şekilde sizlere yazacağım.

Polis Akademisi alımlarını PMYO, POMEM ve PAEM olarak üç şekilde alıyor bunlardan POMEM ön lisans ve lisans mezunları yani üniversite mezunlarından alım yapıyor. Bu alımlarda ise sınav olara KPSS puanı kullanılıyor.

Lise son sınıf ve mezunlar, Polis Meslek Yüksek Okuluna başvurabilir, Önlisans ve Lisans mezunları ise KPSS ile POMEM başvurusu yapabiliyor, Komiserlik için ise sadece Lisans yani 4 yıllık üniversite mezunları PAEM’e başvurabiliyor.

Ben sizlere aşağıda Polis Okullarının genel şartlarını vereceğim. En önemli şartlar bunlar.Böylelikle Lise Mezunları Nasıl Polis Olur? sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız. Polis alımlarını Polis Akademisi yapmaktadır. Alımlar için yatay geçiş ya da direk alım yoktur. Adaylar sözlü mülakat ve spor aşamasından geçer. Tüm detaylı bilgileri sitemizde ayrı ayrı olarak belirlenen menülerden ulaşabilirsiniz. Polis Akademisine bağlı okullar hakkında bilgiler:

Polis Meslek Yüksek Okulu – PMYO 

Önlisans mezunları Polis Meslek Yüksekokuluna başvuru yapabilirler ancak yaş şartı bulunmaktadır. Yaş şartı ise; 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,” eğer bu yaşa sahip ise aday üniversite sınavının ilk oturumuna girerek daha sonra Polis Akademisi tarafından açıklanacak alım ilanı ve taban puanı ile başvurup Polis Meslek Yüksekokulunda öğrenim görebilirler.

Okulun eğitim süresi 2 yıldır. Okulu bitirenler yıl sonunda yapılacak mülakat sonrası Polis Memuru olarak atanmaktadırlar.

PMYO HAKKINDA HER ŞEYİ BURADA BULABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

24 Yorumlar

 1. Ben önlisans kpss den 69 puan aldım polis olma şansım var mı

 2. Ben mühendislik bölümü okuyorum 1. SInıfım Polis olmak istiyorum tut 259.776 ham puan ayt 249 ham puan KPSS orta öğretimden 76 puan aldım baraj 260 tyt puanı ile giremiyorum 260 dan aşşağı düşmez acaba polis olma imkanım var mı ?

 3. Ben mezunum tyt puanım yetmiyor yanlız geçen sene girdiğim kpss puanım yetiyor acaba alımlarda onu kullanabiliyor muyum . teşekkür ederim

 4. Benim tyt puanım yetmiyor buna rağmen başvuru yapabilir miyim ihtiyaçtan dolayı bi ihtimal alım olur belki diye teşekkür ederim şimdiden

 5. ortaogretim kpss puani ile basvuru yapilabiliyormu

 6. pöh (polis özel haraket) olmak istiyorum lise mezunuyum puansız ne zaman alırlar

 7. Admin PMYO’da 2 yıl eğitim gördükten sonra KPSS’ye giriyor muyuz atanmak için

 8. önlisans mezunuyum kpss den polis olabilir miyim. yoksa tyt girmek zorunda mıyız

 9. PMYO için kpss sınavına girmek gerekiyor mu?

 10. pmyo için ayt zorunlu mu?
  pmyo için tytden en az kaç puan almam lazım
  pmyo sonrası polis memuru olduktan sonra şube seçimi varmı?
  organize şubeye girmek için neler yapmam lazım?
  madde madde cevaplarsan sevinirim

 11. Benim anlamadığım bu sene lisem bitiyor.Sanırsam kpss sınavı ekim2020 peki ben buna girsem polis olabilir miyim?

 12. Mrb brn lise mezunuyum kpss puanım 65 buşvurabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir