Anasayfa / POLİS ALIMLARI / 26. Dönem POMEM Başvurusu – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat Aşamaları Neler?

26. Dönem POMEM Başvurusu – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat Aşamaları Neler?

POMEM Adayları, bu yazımda sizlere 26. Dönem POMEM Başvurusu – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat Aşamaları Neler?  hakkında bilgiler vereceğim.

26. Dönem POMEM Başvurusu – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat Aşamaları Neler?

İlk Başvuru: Ön Başvuru 

İnternet Üzerinden Ön Başvuru yapılır. 14 – 25 Ekim 2019 tarihleri arasında  e-Devlet kapısı şifresi ile internet ortamında başvuru esnasında ilgili haneler doldurularak başvuru işlemi sonuçlandırılacaktır. İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez. Yazıda belirttiğim gibi 14 Ekim günü başvurular başlıyor. 

26. Dönem Para Yatırma İşlemi:

a) İnternet üzerinden ön başvuru yapacak adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 130.00 TL (Yüz otuz) 14 Ekim 2019 saat 09:00’dan 25 Ekim 2019 saat 17:00’ye kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “26. Dönem POMEM Giriş Sınavı” isimli hesaba yatırılacaktır.

b) Başvuru ücreti sadece Halkbank şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından yatırılabilecektir.

c) Diğer bankaların şubelerinden, internet bankacılığı ve ATM’lerinden başvuru ücreti yatırma işlemi yapılmayacaktır.

UYARI: EMNİYET TEŞKİLATI PERSONELİNDEN ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

UYARI: 26. Dönem POMEM Giriş Sınavına başvuruda bulunan adaylardan; Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan ya da yapamayan,

Ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan ya da başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavı geçersiz sayılan,

Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında başarısız olan,,

Ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ücret yatıran,

Sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların sınav başvuru ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmeyecektir.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

BAŞVURU KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Genel Başvuru Şartları Aşağıdaki Gibidir:

Önlisans, lisans mezunu olma şartı,

Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak,

Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

26. Dönem POMEM Başvuru Evrakları – Başvuruda İstenilen Belgeler

POMEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

POMEM Başvuru Ücreti Yatırma Resimli Anlatım

POMEM Alımına Başvuran Herkes Mülakata Çağrılacak Mı?

POMEM Ön Lisans Başvuruları İçin KPSS Taban Puan 65 Oldu.

KPSS Puanım Yok – Puanım Yetmiyor POMEM Başvurusu Yapabilir Miyim?

İkinci Aşama: Evrak Teslim – Ön Sağlık 

Polis Akademisi tarafından yapılan ilana başvuru yapan adaylar, şahsen başvurularının alınması ve ön sağlık kontrollerinin yapılması için Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (https://pa.edu.tr) açıklanacak olan başvuru tarihleri ve başvuru merkezlerine mesai saatleri içerisinde bulunacaklardır. Polis Akademisi sitesinden yani sizlere evrakları teslim edeceğiniz yeri açıklayacaktır.

Adaylara ilk olarak Boy – Kilo ölçümü yapılmaktadır. Bu aşamada alım kılavuzlarındaki şu şarta bakılır:

 • Bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.
 • Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

Daha sonra adaya Renk Körlüğü için test yapılmaktadır. Renk Körlüğü kontrolü doktor tarafından yapılmaktadır. Bu aşamada sizlere söylemem gereken şey şudur. Burada yapılan ön sağlık aşamasında sizlerin verdiği bilgiler doğrultusunda inceleme yapılıyor. Herhangi bir detaylı inceleme yapılmamaktadır. Kan Tahlili – İdrar- Röntgen gibi hastanede yapılması gereken inceleme Polis Okulu kazanıldıktan sonra kazandığınız okulda yapılmaktadır. O sağlık taramasının adı ise Genel Sağlık Taramasıdır.

Sadece dıştan  bakıldığında görülebilecek rahatsızlıklara bakılıyor.

– Sağ 2, sol 2 toplamda 4 üstü dereceye sahip olanlar elenir.

– Renk körü  olanlar elenir.

-Yüzde 5 metreden bakıldığında eşgal belirleyici nitelikte olabilecek izi olanlar,

-Yarık damak ve yarık dudak ameliyatlı olanlar,

-Gözde göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, irislerdeki renk farklılığı, göz kapağına ait ameliyat bulgusu ve benzeri durumları tespit edilenler,

– Kekemelik yada benzeri konuşma bozukluğu olanlar,

– Ağız ve diş sağlığı; bu sisteme ait konjenital anormali ,kronik ve ilerleyici hastalığı işlevsel konuşma bozukluğu olanlar,

-Yazlık üniforma giyildiğinde açıkta kalan yerlerde görülmeyen dövmeler kabul edilir.

– Güvercin göğsü elenme sebebidir. Bunun bir derecesi var doktor incelemesi ile belli oluyor.

– Kambur olanlar elenir. Bunun bir derecesi var doktor incelemesi ile belli oluyor.

– Kendine zarar veren jilet atanlar kalıcı izi olanlar elenir.

NOT: Yukarıda sayılanların hepsi Ön Sağlık Aşamasında Doktor Muayenesi ile belli olur. Doktorun verebileceği bazı kararlar olabiliyor. 

Üçüncü Aşama: Parkur 

Evrak teslim ve ön sağlıktan geçen adaylar bir sonraki aşama olan Fiziki Yeterlilik Aşamasına alınır. Burada Polis Akademisi tarafından parkura katılır. Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır.

Dördüncü Aşama: Mülakat 

Bu aşamada ise yukarıdaki aşamaları başarı ile geçen adaylara Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir. Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltebilecek.

Mülakat Değerlendirme;

Mülakat komisyonu adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olması kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir ve bu değerlendirme mülakat komisyonu ile paylaşılır. Adaylara, Başkanlıkça belirlenecek soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın;

a) Konu hakkında bilgi düzeyi,

b) Kendisinden istenileni kavrama,

c) Özgüveni,

ç) İfade etme yeteneği,

d) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

Son Aşama: Polis Akademisi başarılı olanları kendi sitesinden açıklayacaktır.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

78 Yorumlar

 1. şartların hepsine uygun durumdayım fakat başvuru yaptıgım da sartlara uygun deilsiniz diyor neden acaba?

 2. 2 yıldır bekçi olarak emniyette görev yapıyorum. 2019 kpss sınavından 75 puan aldım. Polisliğe başvurmak için siteye girdim. Başvuru şartlarını karşılayamıyorum. Sistem kabul etmiyor. Kurumiçi yükselme sınavı yapmazlarsa polisliğe başvuru yapamaz mıyım?

  • pomem şartlarını taşıman gerekiyor o şartları kılavuzdan incele kardeşim

  • Pomem parkur tahmin ne zaman olur, bilgi verir misiniz

  • Merhaba. Bir sorum olucak. ” ‘Basvuru sırasında guncelleme yapmayınız’ ‘gibi bir yazı okudum.. Para yatırmadan ilk sisteme girdiğimde adres ve numaramı yazmıştım sisteme. Ogleden sonra da parayı yatırıp on basvuruyu yaparken numaramı yanlıs yazdıgımı farkettım ve bilgiler kısmından tekrar numaramı duzelttım. Basvuru mu yaptım. P2526363.. No ile basvurunuz kabul edildi yazısı cıktı.. Fakat bu basvuru anında guncelleme yapmayınız dikkatli basvuru yapın ” maddesi beni cok endıselendırdı. Lutfen bilgi verir mısınız:(

 3. Admin bende bel fıtığı var varikosel var astım da var ama hiçbiri beni sağlık yönünden etkilemiyor yönetmelikte fıtık engel diyor ama fıtık engelse çoğu kişi olamaz çünkü bir sürü kişide var acaba derecesi mi var yoksa ameliyat olması gerekenler mi olamaz kaç siteye baktım net bilgi yok sen biliyor musun yoksa doktor sorun teşkil etmez diyor kabul oluyor mu nasıl oluyor bu isler

  • fıtık ameliyatı olduysan elenirsin diğerleri içinde ön sağlıkta ve genel sağlık raporu alımında inceleniyor

   • Yok bak sende anlamadın ameliyat olmadım ben . Fıtık var ama az demişti küçük yani amaliyat olmana gerek yok dedi iki yıl önce doktor . Bunun için elerler mi yani . Yoksa bunlar direk fıtık var elenirsin mi diyorlar derecesine mi bakıyorlar . Varikosel e de gelince kime sorsam bende de var diyor kiminin de haberi bile yok . Astım da çok kişide var yani bunlar mesleği etkileyecek derecede olursa mi nasıl oluyor net bilgi istiyorum

 4. Yunus Emre Bülbül

  Merhabalar
  Vücut beden kitle indeksi 18-27 arası diyor kılavuzda
  27.98 veya 28.50 kabul edilir mi ?
  Benim boyum 190 ve iri kemikli birisiyim 5-6 kilo fazlam var sorun teşkil eder mi ?
  2-) başvurular bittikten ne kadar sonra başlar mülakatlar ?
  Teşekkürler .

 5. ömer faruk şahin

  Merhabalar,

  Askerliğim tecilli durumda. Askerliğini tamamlamış kişilerle aynı şekilde mi değerlendiriliyorum ? Kılavuzda herhangi birşey söylemiyor bu konuda.Geçtiğimiz yıllarda astsubaylık için başvurmuştum ve askerlik yapanlara öncelik tanınıyordu. Herhangi bir bilginiz var mı bu konuda ?

  Herkese Başarılar.

 6. 1.5 ay sonra Askere gideceğim
  26.pomem başvura bilir miyim acaba
  Teşekkürler

 7. Fıtık ameliyatı olmadım ama fıtık var her fıtık olan eleniyor mu yoksa fıtık var ama derecesine göre mi eliyoelar bana onu söyle kimse net bilgi bilmiyor sen biliyor musun birde varikosel astım falan bu herkeste var yani onlarda varsa eliyorlar mi yoksa derecesi mi var herşeyin

 8. Admin ben ocakta mezun oluyorum tek dersim var diploma şimdilik yok ön başvuru yapsam genel başvuru tahmini ne zaman olur ocağa yetişir mi?

 9. RENK KÖRLÜĞÜ KALKTI DİYE BİLİYORUM SİZ ORADA RENK KÖRLÜĞÜ YAZMIŞSINIZ AMA

 10. Mülakat ne zaman olur ?

 11. Düz taban olmak engel mi ileri seviye değil doktora gittim çok sıkıntı olmaz dedi ama okulda problem yaşatır mı?

 12. Şahsi başvuru ne zaman yapılıcak. Ön başvuru yaptıktan sonra

 13. Bir pomem aşagı yukarı ne kadar sürede tamamlanıyor

 14. Göz numaram 2.25 diğeri 2.00 eğer okulu kazanırsam cizdirmeyi düşünüyorum bekçilik mülakatında on sağlıkta göze bakilmadi sadece renk korlugune bakıldı. Onsaglikta göz numaralarına bakılıyor mu POMEM de ? Yoksa genel sağlıkta mi bakılıyor ?

 15. Kasım 30 da Bedelli askerlik yapıcam 21 gün. Mülakat kasım 30dan önce olmadan olma ihtimali var mı. Birde askerdeyken izin alıp mulakata gönderilebileceği gibi bişey okumuştum ihtimali nedir?

 16. Merhaba kolay gelsin. beden kitle endeksim tutmuyor 4 kilo fazlam var vermeye çalışıyorum sizce ön sağlık kontrolü tahmını kac gunler ıcınde yapılır ? ona göre başvuru sağlayacağım

 17. Kardeşim doğuda askerdeyim ocak 15 i terhis olacağım.Bulunduğum yerde sınava girebilirmiyim ? İkamete göre mi sınava giriyoruz ? Birde askerdeyken askerlik belgesini nasıl halledicem ?

 18. birdilektuttum

  l kol içimde ufak ufak jilet izleri var 5 metreden belli olmuyor elenir miyim

 19. Ben İzmir’de yaşıyorum. Bir polis arkadaş izmirden başvuru çok oluyor başka ilden başvur daha kolay seçilirsin dedi. Gerçekten böyle bir şey var mı ?

 20. merhaba ön başvuru yaparken ikamet adresinden hariç beyan edilen adres istemişler bu daha önceki başvurularda yokdu bildiğim kadarıyla buraya yine ikamet adresini mi yazıcaz yoksa sınava nerde girmek istiyorsak onu mu yazıyoruz acil cevap yazabilir misiniz

 21. merhabalar benim boyun 1.66 .167 tam sınırda bi sıkıntı olrumu

 22. Spor mülakatı ile sözlü mülakat aynı gün mü

  • Belli değil başvuruya göre değişir

   • Kardeşim selamlar.
    İnmemiş testis ameliyatı oldum ve bitanesini aldılar hormonal bir bozukluk yok yönetmelik dede tek testis hormonal bozukluk olmadığı sürece engel değikdir yazıyor. Sencede bir sıkıntı olurmu

 23. Pomem de yazılı sınav var mı yok mu admin kimi var diyor kimi yok diyor

 24. Admin beden kitle endexim 27,34 18-27 arası yazıyor 27 dahil midir ?

 25. Kardeşim renk körlüğü kalkacak mı herhangi bir bilgin var mı?

 26. merhaba yuzumdu 5 metreden belli olan 2 3 tane siyah ben var. Bu durum elenme sebebı mı.?

 27. Merhabalar bi sorum olacak sol kolumda tek bitane jilet izi var çok büyük değil ama bakınca görülüyor elenme sebebi midir sizce

 28. İntibak tarihinde askerde olucam daha önce birçok kez bu tarz durumlarda askerliğin son bulduğunu öğrendim . Fakat bazı durumlarda almıyorlar. Kazanılan hak bir sonraki dönemde kullanılabiliyor mu

 29. Merhaba on lisans kpss baraji düşürüldü başvurumu yaptım bende ama kpss sıralamaya göre mı çağrılıyor acaba

 30. Merhabalar 26. Dönem alımı için ön sağlık ve parkur yerleri belli oldumu acaba nerden öğrenebiliriz

 31. Kolay gelsin admin spor mülakatı ile sözlü mülakat aynı gün mü olacak cevaplarsan sevinirim

 32. 26.dönem pomem pöh alımı gibi sözlü mülakatla spor mülakatı aynı gün mü olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir