26. Dönem POMEM Başvurusu – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat Aşamaları Neler?

26. Dönem POMEM Başvurusu – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat Aşamaları Neler?
A+
A-

POMEM Adayları, bu yazımda sizlere 26. Dönem POMEM Başvurusu – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat Aşamaları Neler?  hakkında bilgiler vereceğim.

26. Dönem POMEM Başvurusu – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat Aşamaları Neler?

İlk Başvuru: Ön Başvuru 

İnternet Üzerinden Ön Başvuru yapılır. 14 – 25 Ekim 2019 tarihleri arasında  e-Devlet kapısı şifresi ile internet ortamında başvuru esnasında ilgili haneler doldurularak başvuru işlemi sonuçlandırılacaktır. İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

POMEM Ön Sağlık – Spor – Mülakat Tarihini Değiştirme Nasıl Oluyor?

26. Dönem POMEM Ön Sağlık – Parkur Giriş Yerleri – Mülakat Aynı Gün Mü?

Polis Alımlarında Boy ve Kiloda Tolerans – Taviz Oluyor Mu?

26. Dönem POMEM Başvuru Evrakları – Başvuruda İstenilen Belgeler

POMEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

İkinci Aşama: Evrak Teslim – Ön Sağlık 

Polis Akademisi tarafından yapılan ilana başvuru yapan adaylar, şahsen başvurularının alınması ve ön sağlık kontrollerinin yapılması için Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (https://pa.edu.tr) açıklanacak olan başvuru tarihleri ve başvuru merkezlerine mesai saatleri içerisinde bulunacaklardır. Polis Akademisi sitesinden yani sizlere evrakları teslim edeceğiniz yeri açıklayacaktır.

Adaylara ilk olarak Boy – Kilo ölçümü yapılmaktadır. Bu aşamada alım kılavuzlarındaki şu şarta bakılır:

 • Bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.
 • Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

Daha sonra adaya Renk Körlüğü için test yapılmaktadır. Renk Körlüğü kontrolü doktor tarafından yapılmaktadır. Bu aşamada sizlere söylemem gereken şey şudur. Burada yapılan ön sağlık aşamasında sizlerin verdiği bilgiler doğrultusunda inceleme yapılıyor. Herhangi bir detaylı inceleme yapılmamaktadır. Kan Tahlili – İdrar- Röntgen gibi hastanede yapılması gereken inceleme Polis Okulu kazanıldıktan sonra kazandığınız okulda yapılmaktadır. O sağlık taramasının adı ise Genel Sağlık Taramasıdır.

Sadece dıştan  bakıldığında görülebilecek rahatsızlıklara bakılıyor.

– Sağ 2, sol 2 toplamda 4 üstü dereceye sahip olanlar elenir.

– Renk körü  olanlar elenir.

-Yüzde 5 metreden bakıldığında eşgal belirleyici nitelikte olabilecek izi olanlar,

-Yarık damak ve yarık dudak ameliyatlı olanlar,

-Gözde göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, irislerdeki renk farklılığı, göz kapağına ait ameliyat bulgusu ve benzeri durumları tespit edilenler,

– Kekemelik yada benzeri konuşma bozukluğu olanlar,

– Ağız ve diş sağlığı; bu sisteme ait konjenital anormali ,kronik ve ilerleyici hastalığı işlevsel konuşma bozukluğu olanlar,

-Yazlık üniforma giyildiğinde açıkta kalan yerlerde görülmeyen dövmeler kabul edilir.

– Güvercin göğsü elenme sebebidir. Bunun bir derecesi var doktor incelemesi ile belli oluyor.

– Kambur olanlar elenir. Bunun bir derecesi var doktor incelemesi ile belli oluyor.

– Kendine zarar veren jilet atanlar kalıcı izi olanlar elenir.

NOT: Yukarıda sayılanların hepsi Ön Sağlık Aşamasında Doktor Muayenesi ile belli olur. Doktorun verebileceği bazı kararlar olabiliyor. 

Üçüncü Aşama: Parkur 

Evrak teslim ve ön sağlıktan geçen adaylar bir sonraki aşama olan Fiziki Yeterlilik Aşamasına alınır. Burada Polis Akademisi tarafından parkura katılır. Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır.

Dördüncü Aşama: Mülakat 

Bu aşamada ise yukarıdaki aşamaları başarı ile geçen adaylara Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir. Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltebilecek.

Mülakat Değerlendirme;

Mülakat komisyonu adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olması kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir ve bu değerlendirme mülakat komisyonu ile paylaşılır. Adaylara, Başkanlıkça belirlenecek soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın;

a) Konu hakkında bilgi düzeyi,

b) Kendisinden istenileni kavrama,

c) Özgüveni,

ç) İfade etme yeteneği,

d) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

Son Aşama: Polis Akademisi başarılı olanları kendi sitesinden açıklayacaktır.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. OĞUZ KAĞAN dedi ki:

  şartların hepsine uygun durumdayım fakat başvuru yaptıgım da sartlara uygun deilsiniz diyor neden acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu oku kardeşim o zaman biri eksiktir

  2. dilek dedi ki:

   Bilgilerini güncelle tek tek yan taraftan bana da oyle demişti

   1. Esra dedi ki:

    Mülakata ilk erkekler mi çağırılır yoksa kadınlar mı çağırılır 26. Dönem için

 2. Çmb dedi ki:

  2 yıldır bekçi olarak emniyette görev yapıyorum. 2019 kpss sınavından 75 puan aldım. Polisliğe başvurmak için siteye girdim. Başvuru şartlarını karşılayamıyorum. Sistem kabul etmiyor. Kurumiçi yükselme sınavı yapmazlarsa polisliğe başvuru yapamaz mıyım?

  1. Admin dedi ki:

   pomem şartlarını taşıman gerekiyor o şartları kılavuzdan incele kardeşim

  2. Mahmur dedi ki:

   Pomem parkur tahmin ne zaman olur, bilgi verir misiniz

   1. Admin dedi ki:

    1 ayı bulabilir

  3. Mahmur dedi ki:

   Merhaba. Bir sorum olucak. ” ‘Basvuru sırasında guncelleme yapmayınız’ ‘gibi bir yazı okudum.. Para yatırmadan ilk sisteme girdiğimde adres ve numaramı yazmıştım sisteme. Ogleden sonra da parayı yatırıp on basvuruyu yaparken numaramı yanlıs yazdıgımı farkettım ve bilgiler kısmından tekrar numaramı duzelttım. Basvuru mu yaptım. P2526363.. No ile basvurunuz kabul edildi yazısı cıktı.. Fakat bu basvuru anında guncelleme yapmayınız dikkatli basvuru yapın ” maddesi beni cok endıselendırdı. Lutfen bilgi verir mısınız:(

 3. Tsli dedi ki:

  Admin bende bel fıtığı var varikosel var astım da var ama hiçbiri beni sağlık yönünden etkilemiyor yönetmelikte fıtık engel diyor ama fıtık engelse çoğu kişi olamaz çünkü bir sürü kişide var acaba derecesi mi var yoksa ameliyat olması gerekenler mi olamaz kaç siteye baktım net bilgi yok sen biliyor musun yoksa doktor sorun teşkil etmez diyor kabul oluyor mu nasıl oluyor bu isler

  1. Admin dedi ki:

   fıtık ameliyatı olduysan elenirsin diğerleri içinde ön sağlıkta ve genel sağlık raporu alımında inceleniyor

   1. Tsli dedi ki:

    Yok bak sende anlamadın ameliyat olmadım ben . Fıtık var ama az demişti küçük yani amaliyat olmana gerek yok dedi iki yıl önce doktor . Bunun için elerler mi yani . Yoksa bunlar direk fıtık var elenirsin mi diyorlar derecesine mi bakıyorlar . Varikosel e de gelince kime sorsam bende de var diyor kiminin de haberi bile yok . Astım da çok kişide var yani bunlar mesleği etkileyecek derecede olursa mi nasıl oluyor net bilgi istiyorum

 4. Yunus Emre Bülbül dedi ki:

  Merhabalar
  Vücut beden kitle indeksi 18-27 arası diyor kılavuzda
  27.98 veya 28.50 kabul edilir mi ?
  Benim boyum 190 ve iri kemikli birisiyim 5-6 kilo fazlam var sorun teşkil eder mi ?
  2-) başvurular bittikten ne kadar sonra başlar mülakatlar ?
  Teşekkürler .

  1. Admin dedi ki:

   mülakatlar hakkında bilgi yok ama boy kilo konusunda taviz yok

  2. Himnet dedi ki:

   Tüberküloz gecirmistim 6 sene önce elenme sebebi midir

   1. Admin dedi ki:

    Tüberküloz yaz kardeşim aramaya makale gelir

 5. ömer faruk şahin dedi ki:

  Merhabalar,

  Askerliğim tecilli durumda. Askerliğini tamamlamış kişilerle aynı şekilde mi değerlendiriliyorum ? Kılavuzda herhangi birşey söylemiyor bu konuda.Geçtiğimiz yıllarda astsubaylık için başvurmuştum ve askerlik yapanlara öncelik tanınıyordu. Herhangi bir bilginiz var mı bu konuda ?

  Herkese Başarılar.

  1. Admin dedi ki:

   öncelik tanınma yok

  2. Canberk dedi ki:

   Ön başvuru yaptım. Şahsi başvuru en son ne zman yapmak gerekir

 6. EMRE dedi ki:

  1.5 ay sonra Askere gideceğim
  26.pomem başvura bilir miyim acaba
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   kardeşim Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak. şartı vardır

   1. EMRE dedi ki:

    Ben tam anlamam da yani başvuramıyorum öyle mi ?

 7. Tsli dedi ki:

  Fıtık ameliyatı olmadım ama fıtık var her fıtık olan eleniyor mu yoksa fıtık var ama derecesine göre mi eliyoelar bana onu söyle kimse net bilgi bilmiyor sen biliyor musun birde varikosel astım falan bu herkeste var yani onlarda varsa eliyorlar mi yoksa derecesi mi var herşeyin

 8. Ahmet dedi ki:

  Admin ben ocakta mezun oluyorum tek dersim var diploma şimdilik yok ön başvuru yapsam genel başvuru tahmini ne zaman olur ocağa yetişir mi?

  1. Admin dedi ki:

   belli değil kardeşim takvim açıklanmadığı içöin bir şey demek zor

 9. LEVENT dedi ki:

  RENK KÖRLÜĞÜ KALKTI DİYE BİLİYORUM SİZ ORADA RENK KÖRLÜĞÜ YAZMIŞSINIZ AMA

  1. Admin dedi ki:

   kalkmadı renk körlüğü devam ediyor

 10. Emin’e dedi ki:

  Mülakat ne zaman olur ?

  1. Admin dedi ki:

   belli değil kardşeim

 11. Mustafa dedi ki:

  Düz taban olmak engel mi ileri seviye değil doktora gittim çok sıkıntı olmaz dedi ama okulda problem yaşatır mı?

  1. Admin dedi ki:

   Aramaya düz taban yaz kardeşim makale gelir

 12. Canberk dedi ki:

  Şahsi başvuru ne zaman yapılıcak. Ön başvuru yaptıktan sonra

  1. Admin dedi ki:

   Polis akadmeisi onu duyuracak henüz bir açıklama yok

 13. Emre dedi ki:

  Bir pomem aşagı yukarı ne kadar sürede tamamlanıyor

 14. Cemal dedi ki:

  Göz numaram 2.25 diğeri 2.00 eğer okulu kazanırsam cizdirmeyi düşünüyorum bekçilik mülakatında on sağlıkta göze bakilmadi sadece renk korlugune bakıldı. Onsaglikta göz numaralarına bakılıyor mu POMEM de ? Yoksa genel sağlıkta mi bakılıyor ?

  1. Admin dedi ki:

   genel sağlıkta numaralara bakılıyor

 15. Mert dedi ki:

  Kasım 30 da Bedelli askerlik yapıcam 21 gün. Mülakat kasım 30dan önce olmadan olma ihtimali var mı. Birde askerdeyken izin alıp mulakata gönderilebileceği gibi bişey okumuştum ihtimali nedir?

  1. Admin dedi ki:

   kasımdna sonraya kalabilir gibi görünüyor

 16. Oğuz dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. beden kitle endeksim tutmuyor 4 kilo fazlam var vermeye çalışıyorum sizce ön sağlık kontrolü tahmını kac gunler ıcınde yapılır ? ona göre başvuru sağlayacağım

  1. Admin dedi ki:

   kardeşim aşamların tarihleri belli değil

 17. Recep dedi ki:

  Kardeşim doğuda askerdeyim ocak 15 i terhis olacağım.Bulunduğum yerde sınava girebilirmiyim ? İkamete göre mi sınava giriyoruz ? Birde askerdeyken askerlik belgesini nasıl halledicem ?

  1. Admin dedi ki:

   kardeşim intibak tarihine kadar askerlikle ilişğin olmaması lazım kılavuzda detaylı belirtilmiştir

   1. Recep dedi ki:

    İkamet olayı nasıl oluyor ? Askerde oldugum ilde girebilirmiyim sınava ?

   2. İspir dedi ki:

    Fiziksel yeterlilikten hemen sonra mı mülakat yapılıyor. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim..

    1. Admin dedi ki:

     Tüm aşamalar aynı gün olacak haber paylaşıldı

  2. Eren Münüklü dedi ki:

   Arkadaşlar bende Şırnak’ta jkomando astğm dim 26 dönem polisliğe başvurdum burda şansımız ney

 18. birdilektuttum dedi ki:

  l kol içimde ufak ufak jilet izleri var 5 metreden belli olmuyor elenir miyim

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta muayenede belli olur

 19. ömer dedi ki:

  Ben İzmir’de yaşıyorum. Bir polis arkadaş izmirden başvuru çok oluyor başka ilden başvur daha kolay seçilirsin dedi. Gerçekten böyle bir şey var mı ?

  1. Admin dedi ki:

   kontenjanlar illere göre olmuyor

   1. Taha dedi ki:

    Parkur ile sözlü mülakat aynı günde mi oluyor yoksa başka tarihe mi atıyor bilgilendirebilirmisiniz

    1. Admin dedi ki:

     başvuru sayısına göre değişiyor

  2. Orcun dedi ki:

   Admin bey sol isaret parmagimda az bisey hareket kisitliligi var tam kapanmiyor solak degilim.saten ön saglikta eğlenirmiyim bilgi verirsen sevinirim

   1. Admin dedi ki:

    Belli etmezsen doktor farkına varmazsa sorun olacağını sanmıyorum

 20. aday pls dedi ki:

  merhaba ön başvuru yaparken ikamet adresinden hariç beyan edilen adres istemişler bu daha önceki başvurularda yokdu bildiğim kadarıyla buraya yine ikamet adresini mi yazıcaz yoksa sınava nerde girmek istiyorsak onu mu yazıyoruz acil cevap yazabilir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   kardeşim o konuda kesin bilgi yok sınava girilecek yeri yazın derlerdi kısaca

 21. tugay dedi ki:

  merhabalar benim boyun 1.66 .167 tam sınırda bi sıkıntı olrumu

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta ölçümde belli olur boy konusunda taviz olmuyor ama

 22. Taha dedi ki:

  Spor mülakatı ile sözlü mülakat aynı gün mü

  1. Admin dedi ki:

   Belli değil başvuruya göre değişir

   1. Baki dedi ki:

    Kardeşim selamlar.
    İnmemiş testis ameliyatı oldum ve bitanesini aldılar hormonal bir bozukluk yok yönetmelik dede tek testis hormonal bozukluk olmadığı sürece engel değikdir yazıyor. Sencede bir sıkıntı olurmu

    1. Admin dedi ki:

     sorrun olacağını sanmıyorum ama bu alanda uzman doktora bu maddeyi gösterebilirsin

 23. Volkan dedi ki:

  Pomem de yazılı sınav var mı yok mu admin kimi var diyor kimi yok diyor

  1. Admin dedi ki:

   yazılı sınav yok kpss ile aldığındna yazılı sınav yapılmıyor

 24. Akın dedi ki:

  Admin beden kitle endexim 27,34 18-27 arası yazıyor 27 dahil midir ?

  1. Admin dedi ki:

   28 olmadığı için kabul edilir sanıyorum ama bazen direk 27 olabiliyor.

 25. Ali dedi ki:

  Kardeşim renk körlüğü kalkacak mı herhangi bir bilgin var mı?

  1. Admin dedi ki:

   kalkacağı yönde kesin bir açıklama yok kardeşim bekliyoruz bizde açıklamaları

 26. ibrahim dedi ki:

  merhaba yuzumdu 5 metreden belli olan 2 3 tane siyah ben var. Bu durum elenme sebebı mı.?

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlık aşamasında doktor muayenesi ile belli olur direk elenme sebebi diyemem

 27. Yunus dedi ki:

  Merhabalar bi sorum olacak sol kolumda tek bitane jilet izi var çok büyük değil ama bakınca görülüyor elenme sebebi midir sizce

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta doktor muayenesi ile belli olur kardeşim o

 28. Yyyunus dedi ki:

  İntibak tarihinde askerde olucam daha önce birçok kez bu tarz durumlarda askerliğin son bulduğunu öğrendim . Fakat bazı durumlarda almıyorlar. Kazanılan hak bir sonraki dönemde kullanılabiliyor mu

  1. Admin dedi ki:

   hayır bir sonraki döneme kalmıyor kılavuzda intibak eğitime kadar askerlikle ilişiği olmama şartı var

 29. Vahide dedi ki:

  Merhaba on lisans kpss baraji düşürüldü başvurumu yaptım bende ama kpss sıralamaya göre mı çağrılıyor acaba

  1. Admin dedi ki:

   hayır puana göre çağrılmıyor

  2. Barış dedi ki:

   Merhabalar benim sinav giris belgem yayınlandı ön saglik parkur ve sözlü mulakat ayni tarihte mi olucak simdi hocam

   1. Admin dedi ki:

    evet aynı gün olacak

 30. sema dedi ki:

  Merhabalar 26. Dönem alımı için ön sağlık ve parkur yerleri belli oldumu acaba nerden öğrenebiliriz

  1. Admin dedi ki:

   Hayır belli olmadı belli olunca paylaşacağız

 31. Gamze dedi ki:

  Kolay gelsin admin spor mülakatı ile sözlü mülakat aynı gün mü olacak cevaplarsan sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   aynı gün olacağı yönünde bilgiler geliyor

 32. Hüseyin dedi ki:

  26.dönem pomem pöh alımı gibi sözlü mülakatla spor mülakatı aynı gün mü olacak

 33. Mine dedi ki:

  Giriş yerleri belli oldu ama kardeşim askerde nasıl olcak, 18 gün Yapcak, asker olanları askerlik yaptığı yerde sınava alırlar mı? Lütfen yardım

  1. Admin dedi ki:

   Hayır kardeşim açıklamadaki okulda oluyor sadece okulu arayarak bilgi alabilirsiniz

 34. alper dedi ki:

  bacagımda dövme var sizce elerlermi yoksa ordaki adamın insiyatifine mi kalır

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum

   1. Emre dedi ki:

    Merhaba sağlık raporunu intibakta mı alacağız yoksa intibağa gitmeden kendimiz bir tam teşekküllü hastaneye gidip mi rapor alacağız ?

 35. Emre dedi ki:

  Kismi renk körüsün dedi elediler orda aceleye getirdiler resmen eledi bilerek 3 doktora gittim renk körü felan çıkmadım yazıklar olsun

  1. Admin dedi ki:

   polis nasıl olunur yaz arama kısmına hepsi detaylı anlatıldı

 36. esra dedi ki:

  pmyo üniversite sonda birimler nasıl seçilir… hangi şube

  1. Admin dedi ki:

   Birimler atandığın ildeki personel şube müdürlüğü tarafından belirleniyor

   1. ibrahim dedi ki:

    hocam merhabalar pomem için tarih aşamaları nelerdir mesela bu gün kpss sınavı oldu diyelim kaç ay sonra başvurulur kaç ay sonra mülakat olur vs. ?

    1. Admin dedi ki:

     Tarih vermek zor

error: Content is protected !!