Açık Lise Yanlış Yatırılan Ücret Nasıl İade Alınır? Başvuru Ücreti İade

Açık Lise Yanlış Yatırılan Ücret Nasıl İade Alınır? Başvuru Ücreti İade

Açık Lise adayları bu yazımda sizlere Açık Lise Yanlış Yatırılan Ücret Nasıl İade Alınır?  hakkında bilgiler vereceğim.

Açık Lise Yanlış Yatırılan Ücret Nasıl İade Alınır?

Açık Öğretim Okulları öğrencilerimizin sehven/yanlışlıkla yatırmış olduğu ücretler, herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın MEB Döner Sermaye İşletmesi tarafından ilgililerin hesabına aktarılmaktadır. Açık Öğretim Okulları öğrencilerimiz hangi bankaya para yatırmış olurlarsa olsunlar, iadeler yalnızca T.C. Ziraat Bankasının merkezi ödeme sistemi aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

İade işlemi gerçekleştiğinde, Açık Öğretim Okulları öğrencilerimizin ücret yatırırken girmiş olduğu cep telefonu numarasına bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Bu nedenle öğrencilerimizin ücret yatırırken geçerli ve güncel bir cep telefonu numarası bildirmesi zorunludur.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesindeki İade İle İlgili Açıklama 

Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Liselerine ait Eğitim Öğretim dönemlerinin başında “İlk kayıt, Kayıt yenileme, ve Ek sınavlar” için yanlış modül yada link kullanan öğrencilerin bu üç işlemi kendi arasında karıştırarak yanlış yatırdığında veya Öğrenci olmadığı halde öğrenci adına bu işlemleri yaparken yanlışlıkla kendi TC Numarasını kullanarak işlem yapan vatandaşlarımızın bu işlemleri geçersiz sayılmakta olup  “SEHVEN” Yatırmış oldukları bu ücretlerin  iadesi  “Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi ’nin;

41-(a) maddesinde yer alan” Başvurusu /sınavı geçersiz sayılan,sınava girmeyen,sınava alınmayan yada sınavdan çıkarılan,adayların/kurumların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.

Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari sebeple sınava girememesi  durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde Genel Müdürlük tarafından ücret iadesi yapılır” hükmü gereği,  ki;  bu hükümler diğer iadesi yapılan sınavlar içinde geçerli olduğundan;

Her senenin Ekim ayı sonrası iade çalışmaları başlatılarak ilgili seneye ait Bakanlığımız hesabına “SEHVEN” yatırılan bu ücretler,  işlem yapılan TC Numaraları adına TC  Ziraat Bankalarına Aralık ayı sonuna kadar gönderilerek ülke genelinde ödenmiş olur.

Vatandaşlarımız yada Açık Öğretim ve Mesleki açık öğretim öğrencilerimiz Ülke genelinde Ziraat Bankası Şubelerine ait gişelerden banka görevlisine Ücret İadesi alacağının olduğunu ifade edip “Merkezi Ödemeler Ekranından MEB Ücret iadeleri ekranını” açtırarak  TC Numarası ile sorgulama yaptırdığında Banka görevlisi  iade ücretini takdim edecektir.

MEB  DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ  – TELF : 0 312 413 42 14 – FAX: 0 312  419 20 14

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.