Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor?

Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor?
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor? hakkında bilgiler vereceğiz.

Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor?

Kotalı sistem ADSL kullanan pek çok kullanıcı, kotalarının sebebi olmadan dolduğunu ve bu durumdan oldukça şikayetçi olduklarını belirtmektedirler.

ADSL kullanan insanlar genel olarak interneti kullanma şekillerine bakılacak olursa, pek çoğunun interneti çok basit işlemler için kullandıklarını da söyleyebiliriz. Ülkemizde de kullanıcı deneyimlerine baktığımız zaman çoğunluk kesimin de böyle basit işlemler için kullandıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak normal şartlar altında bu basit işlemlere internet kullanılması ile adil kullanım kotası dolması pek de mümkün sayılan bir durum değildir. Bu nedenden dolayı da pek çok insan yeteri kadar internet harcaması yapmamalarına rağmen kullanım kotalarının dolmasından şikayetçi olmaktadırlar ve bu durumun nedenini araştırmaktadırlar. Fazla internet harcaması yapmadıkları halde adil kullanım kotası dolduğunu fark eden insanlar yazımızı inceleyip yöntemleri uygulayabilir.

Adil Kullanım Kotası Neden Dolar?

Ülkemizde internet kullanıcıların aralarda istisnalar hariç pek çoğu, gazete veya haberleri takip etmek ya da eğlence amaçlı kullanmaktadırlar. Türkiye’de az internet harcadığını düşünen insanlar genelde kotalı ADLS kullanımını tercih etmektedirler. Kullanıcılara verilmiş olan kotanın bu tarz kullanımlar ile dolması, imkansız olarak görülen bir durumdur. Eğer az internet kullandığını düşünen ancak yine de kotasını dolduran insanlar varsa, bu sorunu çözebilmek için bazı yöntemleri kullanırlar.

Güncellemeleri Sürekli Takip Edin

Bilgisayarınızda kurulu olan programla herhangi bir internet bağlantısı olduğu zaman kendilerini güncellemektedirler. Siz sonradan kapatmadığınız taktirde bu uygulamaların otomatik güncellemeri açık olacaktır ve haliyle sizin internetinizde bu güncellemeler gerçekleştirilecektir. Bu konudan zararlı çıkmamak için anti virüs programları haricindeki programların güncellemelerini kontrol etmeniz gerekecektir.

Sosyal Medyada Video İzlemek Kotanızı Doldurur

Youtube, instagram gibi sosyal medya ve video içerik platformlarından videolar izlemek, adil kullanım kotasının dolmasının en önemli etkenlerinden bir tanesi olmaktadır. Sadece 5 dakika izleyeceğim diyerek bir video açtığınız ve bu eylemi her gün tekrar ettirdiğiniz ay sonunda kullandığınız internet birkaç GB olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da internet kullanımınıza uygun video süreleri belirlemeniz gerekecektir. Aynı zamanda internetten televizyon izleme ve radyo dinleme sürelerinize de bir kısıtlama getirmeniz gerekebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.