Akciğerde Hava Kaçağı – Pnömotoraks Polisliğe Engel Mi?

Akciğerde Hava Kaçağı – Pnömotoraks Polisliğe Engel Mi?

 Polis Adayları, bu yazımda sizlere Akciğerde Hava Kaçağı – Pnömotoraks Polisliğe Engel Mi? hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PÖH, PAEM, PMYO alımlarında da aynı şartlar geçerlidir.

Akciğerde Hava Kaçağı – Pnömotoraks Polisliğe Engel Mi?

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Akciğerde Hava Kaçağı – Pnömotoraks  ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Akciğerde Hava Kaçağı – Pnömotoraks Yönetmelikteki Madde:

Komplikasyonsuz olarak iyileşmiş, anatomik veya fonksiyonel bozukluk yapmamış geçirilmiş pnömotoraks sağlam kabul edilir. 

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. mamoshh dedi ki:

  hocam ben 2014 yılında spontan pnömotoraks geçirdim.Acaba engel tamamiyle kalktı mı? sınav yerleri açıklanacak ama net bi bilgim yok. şimdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   yönetmelik yukarıdaki gibidir

   1. Mamoshh dedi ki:

    Bir çok sayfada engeldir deniliyor. İnşallah dediğiniz gibidir. Çok teşekkür ederim.

 2. Muhammet dedi ki:

  Merhaba.
  Geçen sene başıma Bi olay geldi bıçaklandım akciğerden tüp takıldı diren
  3 tane dikiş izi var en büyüğü 5cm
  Pomem e engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğini detaylı incelemek gerekiyor.

 3. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben pnömotoraks geçirdim tüp taktılar tedavi oldum. Sonra ikinci kez bidaha geçirdim Bu sefer bidaha olmayacak şekilde tedaavi oldum. Çok şükür iyiyim hiçibir sıkıntım veya bozukluğum yok polisliğe veya askerliğe engel midir?

  1. polisadmin dedi ki:

   sağlık yönetmeliğindeki madde yukarıdaki gibidir

 4. Dilek dedi ki:

  Iyi günler. Ben 9 yaşımda akciğer ameliyatı oldum şu an herhangi bir sorunum yok sadece dikişler belli. Polis olmak için bir engel mi?

  1. polisadmin dedi ki:

   sağlık yönetmeliğindeki madde yukarıdaki gibidir