Astsubay Rütbeleri Nelerdir? Bekleme Süreleri Neler?

Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Astsubay Rütbeleri Nelerdir? Bekleme Süreleri Neler?

Astsubay Rütbeleri Nelerdir? Bekleme Süreleri Neler?

Astsubay Adayları, bu yazımda sizlere Astsubay Rütbeleri Nelerdir? Bekleme Süreleri Neler? hakkında bilgiler vereceğim.

Astsubay Rütbeleri Nelerdir? Bekleme Süreleri Neler?

Astsubay subaydan kıdemsiz, er ve erbaşlardan kıdemli olan askerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren astsubaylar, emir-komuta zincirindeki konumlarının yanı sıra muhabere ve askeri eğitim gibi alanlarda da görev alırlar.

TSK’daki astsubaylar 5802 sayılı Astsubay Kanununa tabidirler. Mecburi hizmet süreleri 15 yıldır. Bu süreyi bitirerek istifa etme hakkını kazananlar, istifalarını Ocak ve Şubat ayları içinde isteyebilirler.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) subay ile Uzman Jandarma rütbeleri arasındaki ara rütbeler grubudur. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Kara, Hava, Deniz, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyelerinde görev yaparlar. Türk silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda yapılan değişiklik ile rütbeleri aşağıda gösterildiği şekilde düzenlenmiştir.

Astsubay Çavuş rütbesi takan personel 3 yıl sonra Astsubay Kıdemli Çavuş olur.

 

 

OKUMALISIN  Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığı Nerede-Nasıl Gidilir?

 

Astsubay Kıdemli Çavuş rütbesiyle 3 yıl sonra Astsubay Üst Çavuş olur.

 

 

Astsubay Üstçavuş 6 yıl sonra Astsubay Kıdemli Üstçavuş olur.

 

 

 

Astsubay Kıdemli Üstçavuş 6 yıl sonra ise Astsubay Başçavuş rütbesini alır.

 

 

 

 

Astsubay Başçavuş‘da 6 yıl sonra Astsubay Kıdemli Başçavuş rütbesini alır.

 

 

 

 

Astsubay Kıdemli Başçavuş

 

 


HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

ASKERLİK sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için ASKER adaylarına, içerisinde binlerce gerçek ASKERİ mülakat soru ve cevabı olan ASKERİ mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce ASKER adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

2 Yorumlar

  1. Abim soyoe bir konusma yapilmis lise mezunu askere gidip ast subay olarak kalinacakmis 6 ay yapacakmis oyle bir haber olmus daha gazetede ilan verilmemis bekleniyo diyorlar bu dogrumu yada ogrenebilirmisiniz hani dort gozle haber bekliyorum rica etsem ogrenip bilgi veririmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bekçilik-Android