Atnalı, Ektopik, Atrofik Böbrek Polis Olmaya Engel Mi?

Atnalı, Ektopik, Atrofik Böbrek Polis Olmaya Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Atnalı, Ektopik, Atrofik Böbrek Polis Olmaya Engel Mi?  olduğu hakkında bilgiler vereceğim. POMEM , PMYO, PAEM, PÖH alımlarında geçerli olan Sağlık Şartlar geçerlidir.

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Atnalı, Ektopik, Atrofik Böbrek ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Atnalı Böbrek Nedir?

At nalı böbrek normal şartlarda ayrı olması gereken iki böbreğin kaynaması ile ortaya çıkan ve doğuştan gelen bir farklılıktır. İki böbrek alt kısımlarından birleşerek U şeklini aldığı için at nalı böbrek olarak bilinir. Ana rahmindeki bebeğin 7. ve 9. haftalık gelişimi arasında ortaya çıkmaktadır.

Neden Olur?

At nalı böbrek, hamileliğin ilk üç aylık döneminde bebeğin asıl konumlarına doğru ilerlemekte olan böbreklerinin kaynaması ile ortaya çıkıyor. Bu durumla doğrudan ilişkili genetik bir faktör henüz bulunmamıştır. Dolayısıyla genetik bir hastalık olduğunu ifade etmek için eldeki veriler yetersizdir.

Ancak tek yumurta ikizlerinin her ikisinde de görülen vakalar vardır. Ayrıca farklı batında dünyaya gelmiş olsalar bile, birden fazla kardeşte görülme eğilimi vardır. Tüm bunlar at nalı böbreğin genetik etkenlerle ilişkili olabileceğini gösterir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Atnalı, Ektopik, Atrofik Böbrek Polis Olmaya Engel Mi?

Atnalı ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

Pelvik ektopik böbrek harici böbreğin rotasyon, füzyon ve pozisyon anomalileri sağlam kabul edilir. 

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (Pelvik ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR
 1. Ali dursun dedi ki:

  Merhabalar benim sağ böbrek sola göre çok hafif küçük sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   genel saağlık muayenesind einceleme sonucu belli olur

  2. Halil dedi ki:

   Ektopik böbrek sendeki . Geçmiş olsun bendede aynı sorun var

 2. Emre dedi ki:

  Bende At nalı böbrek var A 3 Ç maddesine göre öğrenci olabilirmiyim. Fonksiyonları sağlam.

  1. Admin dedi ki:

   A dilimi öğrenci olmaya engel değildir öğrenci olabilirsiniz b c d e dilimleri elenme sebebi oluyor

  2. Uğur dedi ki:

   Merhaba kardesim. Bendede atnali böbrek var. Heyete girdinizmi. Her hangi bi sıkıntı çıktımı. Bilgi verirmisin

 3. Naz dedi ki:

  Merhaba bana da 20 yıl önce doktor sağ atrofik böbrek demişti.Biri diğerine göre daha yavaş çalışıyormuş. Bir daha bu konuyla ilgili hiç doktora gitmedim. Çünkü hiçbir sorunum yok kullandığım bi ilaç yok. Bu yaşıma kadar en ufak sorun yaşamadım. Pomem sonucu bekliyorum elenir miyim? Ne yapabilirim?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim onu genel sağlıkta üroloji doktoru karar verecektir bir şey demek zor

 4. Uğur dedi ki:

  At nalı bekcilige engelmi

  1. Admin dedi ki:

   Atnalı ile açıklama yapılmamış muayene sonucu belli olur

 5. Oğuzhan dedi ki:

  Ürolojide rotasyon böbrek yazdı ama sonuç bölgesi sağlamdır yazdı.Mevzuata göre böbreğin füzyon pozisyon ve rotasyon anomileri sağlam sayılıyor herhangi bi sorun çıkar mı?

  1. Admin dedi ki:

   Sağlam yazdı ise sorun olacağını sanmıyorum sağlam yazısına bakılıyor

 6. İlhan dedi ki:

  Arkadaşlar 29.09.2019 tarihli yönetmelik değişikliğine göre atnalı böbrek POMEM öğrencisi olur onayı alıyor. ilgili maddeye (Rotasyon,Füzyon ve pozisyon anomalili) eklenmiştir. Atnalı böbrekte(Füzyon) oluyor. Atrofik böbrekle ilgili durum henüz net değil.

 7. Zeki dedi ki:

  Atrofik böbrek ve hipoplazik böbrek bekçiliğe engel midir son değişen yönetmeliğe göre

error: Content is protected !!