Bilgisayar Başlangıcındaki Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kapatılır?

Bilgisayar Başlangıcındaki Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kapatılır?
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bilgisayar Başlangıcındaki Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kapatılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar Başlangıcındaki Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kapatılır

Günümüzde bir çok bilgisayar kullanıcısı yazılım ve donanım konusunda bilgisayarlarını çok iyi tanımıyor. Bu durum profesyonel şekilde kullanımlarının da önüne geçiyor.

Bilgisayar kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunların başında ise bilgisayar yavaşlama problemleri geliyor. Özellikle başlangıçta açılan programlar sistemlerin yavaşlamasına neden olabiliyor. Bilgisayarda bir çok programın açık şekilde bulunması donanımı zorlayabiliyor. Peki başlangıç ekranında açılan programlar nasıl kapatılır? Başlangıç ekranında bulunan programları kaldırmanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Bu önerileri dikkate alarak bilgisayar yavaşlama sorunlarını bir nebze azaltabilirsiniz.

Neden Silmiyoruz?

Yazılımlar bilgisayarın kasmasına neden oluyorsa bu uygulamaları neden silmiyoruz. Cevap oldukça basittir. Birçok bilgisayar programı sistemlerin doğru şekilde çalışmasını sağlar. Hayatımızı kolaylaştıran yazılımlar bilgisayarın da can damarlarından bir tanesidir. Yazılımların çoğunu genel olarak ihtiyacımız olduğu zaman kullanıyoruz. Ancak ara ara kullandığımız yazılımların bir çoğu bilgisayar başlangıcında çalışmaya başlıyor.

Yazılımlar bilgisayara yüklendikten sonra otomatik olarak başlangıç ekranına geliyor. Bilgisayar açıldığı zaman yazılımlar açılıyor ve çoğu zaman arka planda çalışarak farklı görevlerde bulunuyor. Özellikle arka plan güncelleştirmeleri ile sıklıkla karşı karşıya kalabiliyoruz. Arka planda çalışan uygulamalar özellikle online olarak oyun oynayan bilgisayar kullanıcılarının canını bir hayli sıkabiliyor. Eğer online bir oyun oynuyorsanız arka planda gerçekleştirilen güncellemeler ping problemlerine neden olabilir. Bu nedenle gereksiz yazılımlardan mutlaka kurtulmanız gerekir.

Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayar yavaşlamasına neden olan problemleri ortadan kaldırmak için başlangıç bölümünden gereksiz olan yazılımları kaldırmamız gerekir. Bunun için;

  • Başlat menüsü üzerinden Çalıştır’a giriş yapın,
  • msconfig yazarak entere basın,
  • Başlangıç ekranına tıklayın,
  • Bilgisayarınızın başlangıç bölümünde görev alan bütün yazılımlar ekranda gözükecektir. Bu bölüm üzerinden başlangıç aşamasında kaldırmak istediğiniz yazılımları işaretini kaldırabilir ve bu sorunu bitirebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayar başlangıcında yazılımlar çalışmayacaktır. Bununla beraber çeşitli virüsleri de panel üzerinden görerek kolayca kaldırabilirsiniz. Yazılımı kaldırmak için oluşturulmuş hem ücretli hem de ücretsiz programlar yer alıyor. Ücretsiz sürüm revo programları kaldırıcı görevini eksiksiz şekilde yerine getirir. Sizde gereksiz yazılımları ortadan kaldırarak bilgisayar yavaşlamasına neden olan faktörleri sona erdirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.