Bilgisayarın Başlangıçta Donma Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarın Başlangıçta Donma Sorunu ve Çözümü
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bilgisayarın Başlangıçta Donma Sorunu ve Çözümü hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilgisayarın Başlangıçta Donma Sorunu ve Çözümü

Çoğu bilgisayar kullanıcısının baş belası olan açılışta bilgisayarın donma sorununun nedenlerini ve çözümünü bu yazımızda ele alacağız.

İlk alındığında bilgisayarlar hız canavarıdır. Fakat zamanla yavaşlamaya ve açılışta kasılmalara veya donmaya başlar. Bu nedenle bilgisayar yavaşlamasının kaynaklarını veya nedenleri arar dururuz. Bilgisayar açılırken donma ve yavaşlamasının nedenleri fazladır. Bunların en başında gelen ise düzgün yüklenmeyen ve yanlış sürücülerden kaynaklanmasıdır. Bunun dışında açılışta donmanın farklı nedenleri de olabilmektedir.

Bilgisayar Açılışta Donuyor

Önceleri hızlı bir şekilde açılan ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz bilgisayarınız bir süre sonra yavaşlamaya ve son zamanlarda kaplumbağa misali olmaya zar zor çalışmaya başlıyor. Bu nedenle yüksek bedeller ödeyerek aldığınız bilgisayarınız bu bekleme yüzünden garip bir hal alıyor.

Yukarda  da belirttiğimiz gibi bu sorunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenle tek bir çözüm değil birden fazla çözüm önerisi bulunur.

Açılışta Bilgisayar Donmasının Nedenleri

Bu durumun nedeni birden fazla olduğu için çözümü de fazladır. Bunlardan birisi bilgisayarı açarken F 8 tuşuna basarak güvenlik modunu başlatmasını sağlamaktır. Bu modda bilgisayarımızda sürekli çalışan programların birkaçı çalışmadığı için donmaya neden olan diğer programlarda çalışmayacaktır. Daha sonra ise bu modda kalarak denetim masası üzerinde güvenlik yazılımları aldırarak Windows 10 yanı sıra diğer Windows sürümlerinde de bu durumu yapabilirsiniz.

Güvenlik moda girmenin sebebi bilgisayarda bulunan bazı uygulamaların gizli bir şekilde çalışması ve bu çalışma nedeniyle donma ve kasılmaların görülmesi.

Bilgisayarın açılışta donmasının bir diğer sebebi de takılı olan RAM belleklerinin hatalı ve arızalı olmasıdır. Ya da bilgisayar kasasında soğutma işlevi gören fanlarda bozukluk olması durumunda da bu sorun oluşabilir. Çünkü bu fanlar soğutma işlemi görmekte eğer çalışmazsa bilgisayar aşırı ısınır ve açılışta daha sonrasında kasılma ve donmalar oluşur.

Açılışta Bilgisayar Donmasının Çözümleri

Bu sorunun çözümü için öncelikle bilgisayarda gereksiz olarak çalışan uygulamaları kapatın, bilgisayar bakımı düzenli olarak yapın ve temizliğine önem verin. Bilgisayar işletim sistemine uyumlu programlar kurun ve gereksiz dosyalardan kurtulun. Herhangi bir virüs olayına karşı güvenli bir Antivirüs programı indirin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.