Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur? - Görevleri Nelerdir?

Anasayfa / Nasıl Olunur? / Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur?

Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir? hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur?

Bomba Uzmanı İmha Polisi, olmak için ayrı bir okul bulunmaktadır. Polis okulunu bitiren adayın emniyette birim atamaları yapılır. Atamanız nereye yapıldı ise o birime göre çalışıyorsunuz. Meslek içerisinde bu şube için belirli kurslar açılmaktadır. Bu kurslara başvuru yaparak yapılan mülakat sonucunda kazanırsanız belirli bir kurstan sonra bu branşta çalışmaya başlarsınız.

Örnek vermek gerekirsek Çevik Kuvvette belirli süre çalışan polis memurları çevik kuvvet süresi olan 3 yılı tamamladıktan sonra başka birime ataması olur. Ataması yapılan polis memuru yeni birimi nasıl çalışıyorsa öyle çalışma hakkına sahip oluyor. Bomba Uzmanı İmha Polisi memuru olan bir hafta sonra üniformalı da çalışabilir. Emniyette bir birimde ömür boyu çalışma gibi bir şey çok zor. Genellikle belirli sürelerde farklı birimlere atamanız oluyor. Maaş olarak Bomba Uzmanı İmha Polisi görevlerinden dolayı ayrı bir tazminatı bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Atlı Jandarma Nasıl Olunur? Görevleri Neler? Nerede Bulunur?

Bomba uzmanı: Devletin güvenliğini, vatandaşın can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla, Şube Müdürlüğü tarafından açılan Bomba Uzmanı Yetiştirme Kursunu başarı ile bitirerek bomba uzmanı sertifikasını almaya hak kazanmış, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında bomba uzmanı olarak görev yapan, el yapısı ve bubi tuzaklı patlamış veya patlamamış bombalara müdahale yöntemlerini uygulayabilme bilgi ve becerisine sahip nitelikli rütbeli ve rütbesiz emniyet personelini ifade eder.

Bomba Bilgi Merkezine polis sorumluluk alanındaki tüm bomba olaylarına ait verilerin iletilmesi, ülkemizdeki bombalı saldırıların nasıl şekillendiği, yeni kullanılan ateşleme mekanizmalarının hangi eğilimler sergilediği, envantere alınması gereken müdahale teçhizatlarının neler olması gerektiği, bomba uzmanlarına verilecek olan eğitimlerin hangi konularda detaylandırılması gerektiği, müdahale yöntem ve kategorilerinin neler olacağını gibi konularda ışık tutmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bekçilik-Android