Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur?

Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir? hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bomba Uzmanı İmha Polisi Nasıl Olunur?

Bomba Uzmanı İmha Polisi, olmak için ayrı bir okul bulunmamaktadır. Polis okulunu bitiren adayın emniyette birim atamaları yapılır. Atamanız nereye yapıldı ise o birime göre çalışıyorsunuz. Meslek içerisinde bu şube için belirli kurslar açılmaktadır. Bu kurslara başvuru yaparak yapılan mülakat sonucunda kazanırsanız belirli bir kurstan sonra bu branşta çalışmaya başlarsınız.

Örnek vermek gerekirsek Çevik Kuvvette belirli süre çalışan polis memurları çevik kuvvet süresi olan 3 yılı tamamladıktan sonra başka birime ataması olur. Ataması yapılan polis memuru yeni birimi nasıl çalışıyorsa öyle çalışma hakkına sahip oluyor. Bomba Uzmanı İmha Polisi memuru olan bir hafta sonra üniformalı da çalışabilir. Emniyette bir birimde ömür boyu çalışma gibi bir şey çok zor. Genellikle belirli sürelerde farklı birimlere atamanız oluyor. Maaş olarak Bomba Uzmanı İmha Polisi görevlerinden dolayı ayrı bir tazminatı bulunmaktadır.

Bomba uzmanı: Devletin güvenliğini, vatandaşın can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla, Şube Müdürlüğü tarafından açılan Bomba Uzmanı Yetiştirme Kursunu başarı ile bitirerek bomba uzmanı sertifikasını almaya hak kazanmış, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında bomba uzmanı olarak görev yapan, el yapısı ve bubi tuzaklı patlamış veya patlamamış bombalara müdahale yöntemlerini uygulayabilme bilgi ve becerisine sahip nitelikli rütbeli ve rütbesiz emniyet personelini ifade eder.

Bomba Bilgi Merkezine polis sorumluluk alanındaki tüm bomba olaylarına ait verilerin iletilmesi, ülkemizdeki bombalı saldırıların nasıl şekillendiği, yeni kullanılan ateşleme mekanizmalarının hangi eğilimler sergilediği, envantere alınması gereken müdahale teçhizatlarının neler olması gerektiği, bomba uzmanlarına verilecek olan eğitimlerin hangi konularda detaylandırılması gerektiği, müdahale yöntem ve kategorilerinin neler olacağını gibi konularda ışık tutmaktadır.

Görevi ve Yetkileri

Bomba İmha ve İnceleme Birimlerinde görevli Bomba Uzmanları; Bomba Uzmanları (IED) Müdahale Yöntemleri Yönergesi’nde yer alan kategorilere göre şüpheli paket ve bombalara müdahale ederek etkisiz hale getirmekle görevli ve yetkilidir. Bomba İmha ve İnceleme Birimleri; soruşturmacı birimler ve adli makamların yapacakları suç soruşturması sürecinde, delil teşkil edecek olan bombaya ve bomba koyan kişiye ait olduğu değerlendirilen tüm bulguların bilimsel olarak tespiti amacıyla Olay Yeri İnceleme Birimleri ile birlikte bulgu/delil çalışmalarını yürütmektedir.
Kriminal Daire Başkanlığı Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren BOMBA BİLGİ MERKEZİ Büro Amirliği, ülkemiz geneli POLİS sorumluluk bölgesinde meydana gelen bomba olay bilgilerinin kayıt altına alındığı Bomba Olayları Hafızasıdır.
Bomba uzmanları tarafından müdahale edilen bomba olayları sonrasında elde edilen bomba ve bombaya ait olan bulgular bilimsel  yöntemlerle incelenip, tespit edilen hususlar yürütülecek olan soruşturmalara esas olmak üzere raporlamaktadır.
KBRN koruma kıyafetli Bomba Uzmanı ve KBRN Keşif Ekibi personeli tarafından kirli bomba, Kitle İmha Silahları veya KBRN içerikli maddelerin yanına yerleştirilen veya birlikte kullanılan el yapımı bombaya ait düzenek veya kurguların etkisiz hale getirmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.