Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mİ? – Boşanmış Bir Kadın

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mİ? – Boşanmış Bir Kadın
A+
A-

Gündem  kategorimizdeki bu yazımızda Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mİ? hakkında bilgiler vereceğiz.

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mİ?

Türk Medeni Kanunu’na göre resmi olarak evlenmiş fakat herhangi bir sebeple ayrılmış olan dul kadınların manevi ve maddi manada zorluk çekmemeleri açısından devlet aracılığı ile çeşitli tedbirler alınmıştır. Tam da bu noktada mağdur olan kadınlara maaş bağlanarak çeşitli yardım düzenlemelerinde bulunulması sağlanmaktadır.

Boşanmış kadın ile ilgili emekli, ebeveyn aylığının bir kısmını nafaka alma gibi hakları bulunmaktadır. Böylelikle sonraki zamanlarda hayatını kolaylıkla idame etmesi amaçlanır. Peki, bu tür bir durumda Boşanmış bir kadın babasının maaşını alabilir mi? Son derece merak edilen ve yanıtı araştırılan bu soruyu yakından incelemek gerekirse bazı şartların olduğundan bahsetmekte fayda olacaktır.

Boşanmış Bir Kadının Babasından Maaş Alma Şartları

Boşanmış bir kadın babasının maaşını alabilir mi? sorusunun cevabı kısa ve net bir şekilde “Evet” olarak belirtilmiştir. Eşinden ayrılmış bir kadın, belli koşulları taşıması durumunda babasının maaşının bir kısmını alabilir. Maaşın alınabilmesi için gereken çeşitli şartlara bakılacak olursa eğer;

  • Başka bir kamu kurum ya da kuruluşundan ya da özel sektörden emekli değilse
  • Boşanmadan sonra tekrar bir başkasıyla evlenmediyse
  • Siortalı olarak bir kurumda hizmette bulunmuyorsa
  • Boşandığı eski eşi ile aynı evde yaşamıyorsa, boşanmış olan kadın babasının emekli maaşını alabilir.

Boşanmış Kadının Babasından Aldığı Maaş Hangi Durumlarda Kesilir?

Boşanmış olan bir kadının babasının maaşından faydalanması açısından belirli koşullar yerine getirmesi gerekiyor. Tam da bu noktada uyması gereken çeşitli hükümler mevcuttur. Bu kuralların ihlal edilmesi sonucunda ise emekli maaşı hakkının kaybedilmesi durumu söz konusu olacaktır. Peki, hangi durumlarda emekli aylığı kesilir?

  • Boşanmış kadın, bir başka işte sigortalı olarak çalışmaya başlamış ise
  • Eski eşi ile ya da bir başkası ile tekrar evlenmiş ise ya da eski eşiyle aynı evde yaşamaya başlamış ise
  • Sigortalı olarak çalıştığı tespit edilmiş ise babasından almış olduğu aylık ya da oran kesilir.

Boşanma süreci ile ilgili hemen sonrasında babasından maaş almak isteyen kadınların babalarının vefat etmiş olması birincil koşul olarak sayılmaktadır. Babasının maaşını almak isteyen kadın bunu öncelikli olarak sosyal sigortalar kurumuna bir dilekçe ile ibraz eder. Durumu araştıran kurum onay verdiği zaman kadın maaş almaya başlayacaktır. Aynı zamanda babanın ölmesi durumunda ise kuruma maaş bağlanması konusunda bilgi veren kadın, Sosyal sigortalar Kurumu’nun yapmış olduğu gerekli araştırmalar neticesinde maaş almaya hak kazanır.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!