Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır? Kurtarma Yöntemleri

Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır? Kurtarma Yöntemleri
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır?

Winrar dosyaları internetten indirdiğiniz dosyaların sıkıştırılmış ve arşivlenmiş halidir. Bu nedenle büyük boyutlu dosyaları daha kolay indirmek için Winrar halinde indirilir.

Winrar dosyalarını bilmeyenimiz yoktur. İnternet üzerinden yüksek boyutlu dosya indirirken işlemin çok uzamaması yani zamandan tasarruf etmek isteyen dosya sahipleri dosyaları Winrar üzerinden sıkıştırarak daha kolay bir şekilde indirilmesini sağlar. Fakat Winrar ile indirilen dosyalar bazen bozuk veya hatalı çıkabilir. Bu nedenle hem indirme işlemlerini tekrar etmek zorunda kalırız. Fakat Winrar ile indirilen hatalı dosyaları kurtarmanız mümkündür.

Bozuk RAR Dosyalarını Kurtarma İşlemi

RAR sıkıştırılmış arşiv dosyanızı hasar durumu ne olursa olsun kurtarmanız mümkündür. Ancak internet üzerinden indirdiğiniz hatalı dosyalar hatanın kaynağı siz olmadığınızdan dolayı daha zor düzeltilebilen zor dosyalardır. İnternetten indirdiğiniz Winrar dosyası hatalıysa tekrar indirme yaptığınızda bu hatadan belki kurtulabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki RAR dosyası bozuk ise karşınıza şu  uyarı gelecektir; “CRC failed in file name” ya da “Dosya adında CRC başarısız oldu” şeklinde. Bu uyarı dosya içinde bulunan dosyaların tamamının bozuk olduğunu göstermektedir. Bu durumu ise birkaç yolla düzeltebilirsiniz.

Bozuk RAR Dosyalarını Kurtarma Yöntemleri Nelerdir?

Bozuk RAR dosyalarını kurtarmak için ilk yöntem Winrar vasıtasıyla bir arşiv oluşturup “kurtarma kaydı ekle” yöntemidir. Bunun için Winrar dosyasında bulunan “İletişim” sekmesinde ki “Kurtarma Kaydı Ekle” sekmesini işaretleyebilirsiniz. Kurtarma bilgilerini kayıtladığınızda arşiv boyutu %3 oranında artacaktır. Bu oranı aynı yerden tekrardan yükseltebilirsiniz.

Bozuk RAR dosyasını onarmak ve kurtarmak için bir diğer yöntem ise öncelikle bozuk RAR dosyasını açın ve kurtaracağınız arşivi seçin. “Onar” seçeneğini işaretledikten sonra onarma işlemini tamamlayın.

Bozuk RAR dosyasını kurtarmak için bir diğer yöntem ise eğer kurtarma kaydını oluşturmadıysanız dosyanızı kısmen çıkartabilirsiniz. Kısmen çıkartma işlemi sonucunda çıkan en son dosyalar bozuk dosyalardır.

RAR dosyalarını Winrar’dan çıkartmak için dosyaların üzerine tek tek gelip sağa tıklayın açılan sekmede “Dosyaları Çıkart” seçeneğini seçip dosyaları çıkartın. Karşınıza gelen ekrandan “Bozuk dosyaları koru” seçeneğinden sağlam dosyalarınızı RAR bozuk dosyalardan ayırarak kolay bir şekilde kurtarabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.