Muvazzaf /Sözleşmeli Subay ve Astsubay Göz Şartı ve Göz Dereceleri Nedir?

Muvazzaf /Sözleşmeli Subay ve Astsubay Göz Şartı ve Göz Dereceleri Nedir?

Subay – Astsubay Adayları, bu yazımda sizlere Muvazzaf /Sözleşmeli Subay ve Astsubay Göz Şartı ve Göz Dereceleri Nedir? hakkında bilgiler vereceğim.

Muvazzaf /Sözleşmeli Subay ve Astsubay Göz Şartı ve Göz Dereceleri Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Dış kaynaktan alınan subay ve astsubay adaylarının sağlık yetenekleri bölümünde yazılan madde aşağıdaki gibidir:

Adaylarda, diskromatopsi bulunmamalı, görmeleri her iki gözde ayrı ayrı tashihli veya tashihsiz tam olmalı, hava yolu hastalıklarını içeren Hastalıklar Listesinin 47 nci madde (A) dilimi kapsamında hastalığı bulunmamalıdır. Ayrıca adaylar ruh sağlığı ve hastalıkları açısından tam sağlam olmalıdır.

İkinci fıkradaki şartları taşıması koşuluyla; Personel Adaylarının Hastalıklara Göre Değerlendirme Çizelgesinin “(1) Numaralı Subay ve Astsubay Adayları Değerlendirme Sütunu”ndaki karşılığı (+) artı işareti olanlar ile düzeltmeyle her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizması olan adaylar hakkında “Muvazzaf/Sözleşmeli Subay veya Astsubay Olur” kararı verilir.

Söz konusu Çizelgenin “(2) Numaralı Subay ve Astsubay Adayları Değerlendirme Sütunu”ndaki karşılığı (+) artı olanlar hakkında “Muvazzaf/Sözleşmeli Subay veya Astsubay Olur” kararı verilir. Subay ve astsubay adaylarından söz konusu Çizelgenin ilgili sütunundaki karşılığı (A) diliminde (-) eksi işareti olanlar ile Hastalıklar Listesinin (B) ve (D) dilimlerinde olanlar hakkında “Muvazzaf/Sözleşmeli Subay veya Astsubay Olamaz” kararı verilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

 1. Recep Çelik dedi ki:

  Jandarma sahil guven lik goz 7a2 sağ 050×13 sol 050×60 heyette gecrrmı lutfen cevabı beklıyom gozderecelırı yukarıda demeyin anlamıyorum net cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim detaylı dereceleri bizde bilemiyoruz göz doktoruna sorman da fayda var

 2. Melek dedi ki:

  Merhaba, jandarma asem de sağlık raporlarını kendimiz mi yaptırıp götürüyoruz yoksa kayıt yaptırdıktan sonra tekrar hastahaneye götürüyorlar mı?

  1. Admin dedi ki:

   hastaeneye onlar yönlendiriyor genel sağlık raporu için