Erkeklerde Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Kadınlardan Farkı Nedir?

Erkeklerde Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Kadınlardan Farkı Nedir?
A+
A-

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Erkeklerde Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Kadınlardan Farkı Nedir? hakkında bilgiler vereceğim.

Erkeklerde Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Kadınlardan Farkı Nedir?

Erkeklerde depresyon belirtileri nelerdir? Erkekler kadınlardan farklı olarak depresyon döneminde ne yaşarlar? Erkeklerde depresyon tedavi süreci farklı mıdır? Depresyonu etkileyen faktörler nelerdir?

Herkes bazen üzgün, huzursuz veya yorgun hissedebilir veya stres altındayken uyumakta zorluk çekebilir. Bunlar, tipik olarak birkaç gün içinde geçen yaşam stresörlerine verilen normal reaksiyonlardır. Majör depresif bozukluk farklıdır. Her ne kadar uykusuzluk ve halsizlik sıkça ortaya çıkan şikayetler olsa da depresyonu olan kişiler, bir kerede haftalarca normal günlük aktivitelere olan ilgisini kaybettiğini göstermektedir.

12 aylık majör depresif bozukluk prevalansı yaklaşık %7’dir. Her ne kadar kadınlar erken ergenlikten başlayarak daha yüksek depresyon oranları (1,5-3 kat daha yüksek) görse de erkeklerde depresyon yaşamaktadır.

Major Depresif Bozukluk Belirtileri

Majör depresif bozukluğun temel özelliği, neredeyse her gün günün hemen hemen her anında ya da nerdeyse tüm aktivitelerde ilgi ya da zevk kaybının ve moral bozukluğunun yaşandığı iki haftalık bir süreçtir. Diğer potansiyel belirtiler şunlardır:

 • Diyet yapılmadığında veya kilo almada ve iştahta değişiklik olduğunda
 • Neredeyse her gün uykusuzluk veya hipersomni
 • Psikomotor ajitasyon
 • Neredeyse her gün yorgunluk veya enerji kaybı
 • Değersizlik veya aşırı suçluluk duygusu
 • Düşünme veya konsantre olma kararsızlığı
 • Tekrarlayan ölüm düşünceleri, plan yapmadan tekrarlanan intihar düşüncesi veya intihar girişimi veya intihar planı
 • Majör depresif bozukluğun belirtileri sosyal, mesleki veya diğer işlev alanlarında ciddi sıkıntı veya bozulmaya neden olur.

İntihar Riski

İntihar girişimi veya düşüncesi olasılığı her zaman büyük bir depresif olay sırasında olabilmektedir. En tutarlı risk faktörü, geçmiş bir girişim veya tehdit geçmişidir, ancak çoğu intiharın başarısız intiharlardan önce gelmediğini hatırlamak önemlidir. Depresyonu olan kadınların intihar girişiminde bulunma olasılığı daha yüksek olsa da erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığı daha yüksektir.

Erkeklerde depresyon belirtileri

Farklı insanlar farklı depresyon belirtileri yaşar ve erkekler için belirtiler, kadınlar için belirtilerden farklı olabilir. Erkekler çok yorgun ve huzursuz hissetme, iş, aile ve / veya hobilere ilgi duymama ve uyumakta zorluk çekmeye meyillidir.

Erkeklerin aşağıdaki depresyon semptomlarından bazılarını sergileme olasılığı yüksektir:

 • Üzgün olma hali
 • Huzursuz, kızgın, umutsuz veya endişeli hissetmek
 • İş, aile, hobiler veya çıkarlara ilgi (seks dahil) kaybı
 • Çok yorgun hissetmek
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Uyku bozukluğu (çok fazla uyku veya uykusuzluk)
 • Yemek yeme alışkanlığındaki değişiklikler (fazla yemek ya da hiç yememek)
 • İntihar düşünceleri, intihar girişimleri
 • Somatik şikayetler (ağrılar, baş ağrıları, sindirim sorunları)
 • Günlük sorumlulukları yerine getirememe.

Erkeklerde depresyon tedavisi

İlaç ve psikoterapi kombinasyonu, depresyonu olan birçok kişi için etkilidir. Yaşam tarzındaki değişiklikler de yardımcı olabilir.

Yaşam tarzı

Hafif depresyon vakalarında, günlük egzersiz yeme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve belirli bir uyku rutini bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Psikoterapi

Psikoterapi veya “konuşma terapisi”, lisanslı bir zihinsel sağlık uzmanı ile tetikleyicileriniz ve yanıtlarınız aracılığıyla konuşarak depresyon tedavisini ifade eden genel bir terimdir. Kadın ve erkeklerde depresyon tedavisinde etkili olabilecek farklı psikoterapi türleri vardır.

Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT): Bu kısa süreli terapi, olumsuz ve verimsiz düşünce kalıplarını daha gerçekçi ve faydalı olanlarla değiştirmek için çalışır. Bu tedavi semptomları yönetmek ve azaltmak için spesifik adımlar atmaya odaklanır.

Kişilerarası “konuşma” terapisi: Bu bağlanma odaklı terapi kişilerarası sorunların çözümüne ve semptomatik iyileşmeye odaklanır.

Problem çözme terapisi: Bu tedavi insanların stresli yaşam olaylarının olumsuz etkilerini etkin bir şekilde yönetme araçlarını öğrenmelerine yardımcı olur.

Psikoterapi depresyon hastalarına yardımcı olabilir:

 • Olumsuz inançları tanımlayın ve değiştirin
 • İlişkileri ve deneyimleri araştırın ve olumlu bağlantılar kurun
 • Sorunları çözmek için uyarlanabilir yollar bulun
 • Depresyona katkıda bulunan sorunları tanımlayın
 • Gerçekçi hedefler belirleyin
 • Strese ve rahatsızlığa tahammül etme yeteneğini geliştirin.

İlaç Yöntemi

Bir psikiyatr ilaç tedavisi sürecinde yardımcı olabilir. Seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) ve serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörü (SNRI) ilaçları, depresyon için etkili tedavilerdir. Diğer olası ilaçlar arasında norepinefrin-dopamin geri alım inhibitörleri (NDRI), atipik antidepresanlar, trisiklik antidepresanlar ve monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) bulunur.

Farklı insanlar ilaçlara farklı tepkiler verir. Birinci basamak psikiyatrınızla yakın çalışmak ve yan etkileri bildirmektir ve bu önemlidir. Reçete yazan doktora danışmadan asla antidepresan ilaç kullanmayınız. Tedaviyi aniden durdurmak, yoksunluk benzeri semptomlara neden olabilir ve ani depresif semptomların kötüleşmesine neden olabilir.

Kliniğe yatma

Şiddetli depresyon vakası hastanede yatmayı gerektirebilir. Hastane ortamındaki psikiyatrik bakım, özellikle intihar düşünceleri veya intihar girişimleri durumunda, ruh halleri düzelene kadar hastaların güvende kalmasına yardımcı olur.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!