Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Güvenlik Soruşturması Nedir? Nasıl Yapılıyor Aşamaları Neler?

Güvenlik Soruşturması Nedir? Nasıl Yapılıyor Aşamaları Neler?

Güvenlik Soruşturması Nedir? Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılıyor Aşamaları Neler? gibi sorular üzerine sizlere elimden geldiğince anlayacağım. 2016 yılı öncesinde memur alımlarında “Güvenlik Soruşturması” ve Arşiv Araştırması” olumlu olması yönünde bir düzenleme yoktu. Bundan dolayı daha önce memur alımlarında herhangi elenme gibi durumlar olmuyordu.

29 Ekim 2016 yılında yayınlanan OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile “Güvenlik Soruşturması” ve Arşiv Araştırması” olumlu olması yönünde bir düzenleme yapıldı.

Güvenlik soruşturması nedir?

Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteniğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Soruşturma ve arşiv araştırması hangi kurumlar tarafından yapılmaktadır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır. İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı´ndaki bilgi kayıtları ile Adalet  Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü´ndeki adli sicil kaydı, talepleri üzerine, güvenlik soruşturması ve arşiv  araştırmasını yapacak makamlar ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilgili birimlerine verilir.

Soruşturma ve araştırma kime yapılır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması; gizlilik dereceli birim ve kısımlar ile askeri, emniyet, istihbarat teşkilatlarında ve ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalıştırılacak personel hakkında yapılır.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını;  bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımları ile yurtdışı teşkilatında ve askeri, emniyet,
istihbarat teşkilatlarında ve ceza infaz kurumu ve tutukevlerinde çalıştırılacak personel hakkında yapar.

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı; Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerinin görev ve  yetkileri saklı kalmak kaydıyla, güvenlik soruşturmasını Milli İstihbarat Teşkilatında çalışacak personel, Türk Silahlı  Kuvvetlerinin kadro ve kuruluşlarında çalışacak subay adayları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirleyeceği diğer personel ile  bakanlıklar ve kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımlarının heyerarşik olarak bağlı bulunduğu üst  kademe yöneticilerinden müsteşar, genel müdür, vali, büyükelçi ve müstakil birim amirleri ile bunların yardımcıları ve ayrıca  yurtdışı teşkilatında sürekli görevlendirilecek bütün personel hakkında, arşiv araştırmasını ise sadece gizlilik dereceli birim  ve kısımlarda görev alacaklar ile bunların bu fıkrada sayılanlar dışında kalan yöneticileri ve ceza infaz kurumları ve  tutukevlerinde çalışacak personel hakkında yapar.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında nelere bakılır?

a)Kimlik kontrolü, kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi, uyrukluğu, geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip  girmediği,

b)Kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kolluk kuvvetlerinin ve istihbarat ünitelerinin arşivlerinde  bilgiler bulunup bulunmadığı, adli sicil kaydının ve hakkında bir tahdidin olup olmadığı,

c)Yıkıcı faaliyetlerde bulunup bulunmadığı ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve  Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığı.

d)Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir  şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı,

e)Yabancılarla, özellikle hasım ve hasım olması muhtemel Devlet mensupları ve temsilcileriyle ilgili derecesinin iç  yüzü ve nedeni,

f)Sır saklama yeteneğinin olup olmadığı, araştırılır.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında nasıl bir yol izlenir?

Bilindiği üzere kamu personeli adayları başvuru yaparken kimi alımlarda başvuru esnasında kimi alımlarda da sözlü veya sonuç aşamasında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun doldurulması istenmektedir. Aday bu formu doldurduktan sonra süreç başlayacaktır. Kurumların izleyeceği yol ise şu şekildedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin ilgili makama ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılır. Soruşturma ve  araştırma sonucunu içeren bilgi ve belgeler ilgilinin güvenlik makamlarındaki dosyasında asgari “gizli ” gizlilik derecesinde
saklanır

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

Polislik sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

>

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

ASKERLİK sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için ASKER adaylarına, içerisinde binlerce gerçek ASKERİ mülakat soru ve cevabı olan ASKERİ mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce ASKER adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

BEKÇİLİK sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için BEKÇİ adaylarına, içerisinde binlerce gerçek BEKÇİ mülakat soru ve cevabı olan BEKÇİ mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce BEKÇİ adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

Buna da bakın

2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Alımı Açıklandı. Başvuru Şartları

Asker adayları, 2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Alımı Açıklandı. Başvuru Şartları açıklandı. Başvuru şartları ve …

16 Yorumlar

 1. Benim sicil kaydım vardı yaralamadan hapis yatmadim sicilim kalktı arşiv kaydı oldu bu sorun olumu kendinde beden eğitim mezurunuyum cevaplarsanız sevinirim.

 2. Hocam merhabalar iyi aksamlar bugün memurlar.netde bir haber yayinlandi otel kayitlari guvenlik sorusturmasini olumsuz kilmasi mumkundur diye yani bu durumda karşi cinsten biriyle otelde kalmak sorusturmayi olumsuz etkiliyor mu ? Yoksa burada denilen ahlaki suçlardan yakalananlar mı ?

 3. Arkadaşimin kuru sıkı silahını yakalatim ve Kaymakamlıktan idari para cezası aldım polis olmama engelmi

 4. selamün alayküm hocam ben 2013 2014 de malum dershaneye gitmiştim kaldığım yerde başka kurs olmadığı için… ayrıca 18 mi doldurmamıstım o yıllarda 2014 yerel seçimlerden sonra cumhurbaşkanımızın talimatiyla dershaneyi bıraktım fakat hainler kaydımı silmemiş dolayısıyla 2014 yazına kadar kayıtlı gözükmüşüm 23 pomeme gireceğim güvenlikte sıkıntı oluşur mu bu arada o yıllarda dershaneye gel git dışında hiç bir bağlantım olmadı birde mülakattada doğruyu söylemeyi düşünüyorum.

  • Bu sadece güvenlik soruşturması sonucu belli olur bu konuda kimse kesin bir şey diyemez belli olmuyor

   • peki sözlü mülakata girdiğimde doğruyu söylemem benim için bir dezevantaj oluşturur mu hocam ? çünkü yalan söylemeyi beceremem zaten sordukları zaman gitmedim de diyemem

 5. Nasıl yani nişanlımla farklı şehirlerde oturduğumuz için bulustuğumuzda otelde kalmak zorunda kaldık bu nasıl ahlaki suç olarak görülüyor.Bu yüzden güvenlik soruşturması olumsuz olan var mı admin ?

 6. Merhaba. İllegal iddia sitelerine üye oldum. Bu olumsuzluk yaratır mı POMEM de veya askerî sınavlar da. ?

  • Kendi T.C kimlik numaran ile giriş yapmadıysan sorun herhangi bir ceza almadıysan sorun olacağını sanmıyorum.

 7. Merhaba kurumlardaki güvenlik komisyonundan Herkes gecermi yoksa sadece şüpheli olanlar komisyon â girer.

 8. Merhaba admin ben bundan 4yıl önce kovuşturma süreci atlattım.14 yaşında bulduğum bir telefonun çalıntı telefon olması konu buydu. hakim beraat verdi. şu an 23. dönem pomeme başvurdum. arşivli sicil kaydım temiz herhangibir sey gözukmuyor ama güvenlik soruşturmasında bu kovuşturma geçmişi karşılarına çıkar mı polisliğe engel teşkil eder mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir