Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Güvenlik Soruşturması Nedir? Nasıl Yapılıyor Aşamaları Neler?

Güvenlik Soruşturması Nedir? Nasıl Yapılıyor Aşamaları Neler?

Güvenlik Soruşturması Nedir? Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılıyor Aşamaları Neler? gibi sorular üzerine sizlere elimden geldiğince anlayacağım. 2016 yılı öncesinde memur alımlarında “Güvenlik Soruşturması” ve Arşiv Araştırması” olumlu olması yönünde bir düzenleme yoktu. Bundan dolayı daha önce memur alımlarında herhangi elenme gibi durumlar olmuyordu.

29 Ekim 2016 yılında yayınlanan OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile “Güvenlik Soruşturması” ve Arşiv Araştırması” olumlu olması yönünde bir düzenleme yapıldı.

Güvenlik soruşturması nedir?

Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteniğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Soruşturma ve arşiv araştırması hangi kurumlar tarafından yapılmaktadır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır. İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı´ndaki bilgi kayıtları ile Adalet  Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü´ndeki adli sicil kaydı, talepleri üzerine, güvenlik soruşturması ve arşiv  araştırmasını yapacak makamlar ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilgili birimlerine verilir.

Soruşturma ve araştırma kime yapılır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması; gizlilik dereceli birim ve kısımlar ile askeri, emniyet, istihbarat teşkilatlarında ve ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalıştırılacak personel hakkında yapılır.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını;  bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımları ile yurtdışı teşkilatında ve askeri, emniyet,
istihbarat teşkilatlarında ve ceza infaz kurumu ve tutukevlerinde çalıştırılacak personel hakkında yapar.

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı; Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerinin görev ve  yetkileri saklı kalmak kaydıyla, güvenlik soruşturmasını Milli İstihbarat Teşkilatında çalışacak personel, Türk Silahlı  Kuvvetlerinin kadro ve kuruluşlarında çalışacak subay adayları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirleyeceği diğer personel ile  bakanlıklar ve kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımlarının heyerarşik olarak bağlı bulunduğu üst  kademe yöneticilerinden müsteşar, genel müdür, vali, büyükelçi ve müstakil birim amirleri ile bunların yardımcıları ve ayrıca  yurtdışı teşkilatında sürekli görevlendirilecek bütün personel hakkında, arşiv araştırmasını ise sadece gizlilik dereceli birim  ve kısımlarda görev alacaklar ile bunların bu fıkrada sayılanlar dışında kalan yöneticileri ve ceza infaz kurumları ve  tutukevlerinde çalışacak personel hakkında yapar.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında nelere bakılır?

a)Kimlik kontrolü, kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi, uyrukluğu, geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip  girmediği,

b)Kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kolluk kuvvetlerinin ve istihbarat ünitelerinin arşivlerinde  bilgiler bulunup bulunmadığı, adli sicil kaydının ve hakkında bir tahdidin olup olmadığı,

c)Yıkıcı faaliyetlerde bulunup bulunmadığı ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve  Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığı.

d)Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir  şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı,

e)Yabancılarla, özellikle hasım ve hasım olması muhtemel Devlet mensupları ve temsilcileriyle ilgili derecesinin iç  yüzü ve nedeni,

f)Sır saklama yeteneğinin olup olmadığı, araştırılır.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında nasıl bir yol izlenir?

Bilindiği üzere kamu personeli adayları başvuru yaparken kimi alımlarda başvuru esnasında kimi alımlarda da sözlü veya sonuç aşamasında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun doldurulması istenmektedir. Aday bu formu doldurduktan sonra süreç başlayacaktır. Kurumların izleyeceği yol ise şu şekildedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ne kadar sürer?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin ilgili makama ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılır. Soruşturma ve  araştırma sonucunu içeren bilgi ve belgeler ilgilinin güvenlik makamlarındaki dosyasında asgari “gizli ” gizlilik derecesinde
saklanır

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

143 Yorumlar

 1. Benim sicil kaydım vardı yaralamadan hapis yatmadim sicilim kalktı arşiv kaydı oldu bu sorun olumu kendinde beden eğitim mezurunuyum cevaplarsanız sevinirim.

 2. Hocam merhabalar iyi aksamlar bugün memurlar.netde bir haber yayinlandi otel kayitlari guvenlik sorusturmasini olumsuz kilmasi mumkundur diye yani bu durumda karşi cinsten biriyle otelde kalmak sorusturmayi olumsuz etkiliyor mu ? Yoksa burada denilen ahlaki suçlardan yakalananlar mı ?

 3. Arkadaşimin kuru sıkı silahını yakalatim ve Kaymakamlıktan idari para cezası aldım polis olmama engelmi

 4. selamün alayküm hocam ben 2013 2014 de malum dershaneye gitmiştim kaldığım yerde başka kurs olmadığı için… ayrıca 18 mi doldurmamıstım o yıllarda 2014 yerel seçimlerden sonra cumhurbaşkanımızın talimatiyla dershaneyi bıraktım fakat hainler kaydımı silmemiş dolayısıyla 2014 yazına kadar kayıtlı gözükmüşüm 23 pomeme gireceğim güvenlikte sıkıntı oluşur mu bu arada o yıllarda dershaneye gel git dışında hiç bir bağlantım olmadı birde mülakattada doğruyu söylemeyi düşünüyorum.

 5. Nasıl yani nişanlımla farklı şehirlerde oturduğumuz için bulustuğumuzda otelde kalmak zorunda kaldık bu nasıl ahlaki suç olarak görülüyor.Bu yüzden güvenlik soruşturması olumsuz olan var mı admin ?

 6. Merhaba. İllegal iddia sitelerine üye oldum. Bu olumsuzluk yaratır mı POMEM de veya askerî sınavlar da. ?

 7. Merhaba kurumlardaki güvenlik komisyonundan Herkes gecermi yoksa sadece şüpheli olanlar komisyon â girer.

 8. Merhaba admin ben bundan 4yıl önce kovuşturma süreci atlattım.14 yaşında bulduğum bir telefonun çalıntı telefon olması konu buydu. hakim beraat verdi. şu an 23. dönem pomeme başvurdum. arşivli sicil kaydım temiz herhangibir sey gözukmuyor ama güvenlik soruşturmasında bu kovuşturma geçmişi karşılarına çıkar mı polisliğe engel teşkil eder mi?

 9. Merhaba ben ikm sözlü mülakatına girdim 2 ay önce.Eşim 3 yıl önce fetöden kapanan eczanede çalıştı ancak sicili temiz onlarla bir alakası yok.Bu durum soruşturmama olumsuz yansırmı?

 10. Merhaba
  Jandarma mülakatlarını kazandım atama bekliyorum.

  Annemin siyasi parti üyeliği var sorun teşkil edermi?

 11. Merhaba abim fetöden sendikadan dolayı ihraç oldu bu durum benim polis vs asker olmama engel olur mu

 12. İyi günler bir sorum olacaktı şimdi benim kardeşim 22.dönem pomem adayı 2017 agustos ayinda bir kaza yaptı ve adına kamu davası açıldı kardeşime hukmun aciklanmasinin geri birakilmasina karar verildi ve 5 yıl denetimli serbestlik verildi adlı sicilinde bu durum gözükmüyor bundan dolayı güvenlik soruşturmasi olumsuz olur mu ? Yada okul ilişiğini keserse bu sebepten dolsyi dava açılır mı?kısacası bu Mahkeme sonucu güvenlik soruşturmasını etkiler mi ?

  • 5 yıl denetimli serbestlik verildi dediğin yani dava sonuçlandı anlamına gelmiyor karar verilmiş gibi kardeşim suça bağlı bu işler

   • Park halindeki tira çarptı yani cok sukur can kaybi olan bir durum yok sadece trafik cezası ödedi bide ehliyetine 3 ay el konuldu.

 13. slm hicam sorum su ben uzman cavus adayiyim ve egitimdeyim carsu ve mahalle bekciligini kazandim ben askerken istifa etmeden baska bir kuruma basvuru yapabilirmiyim guvenlik sorusturmasinda sorun olur mu

 14. İyi günler kolay gelsin dersane ye giden biri direk güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumsuz mu olur 2013 2015 de gitmiş eğitim dışında hiçbir faaliyet katılmamis Askeriye polislik de sıkıntı olurmu sizce

 15. merhaba admin ben 2008 yılında kavgadan basit yaralama sucundan 1 yıl denetim aldım dosya dolayısıyla kapandı ve o dönemde bir öğretmenimizle ile tartışmam oldu olay mahkemeye tehdit ve hakaret olarak yansıdı daha sonrasında öğretmenimiz davasını geri çekti ama kamuya döndüğü için para cezası ödedim dava kapandı dolayısıyla 9-10 yılı geçti herhangi bir davam adli sicil kaydım yok sadece adlı sicil arşiv kaydında gözüyor bu durum avukatlara sorduğumda ve 657 ye tabi memur alımlarında anayasa maddelerinde sorun teşkil etmiyor tabi siz bu işin içinde olan bir kişi olarak sizden öğrenmek daha iyi olur şimdiden teşekkür ederim …

  • Kardeşim genel güvenlik soruştırması aşamasında nasıl bir uygulama yapılıyor belli değil sorun olacağını sanmıyorum

 16. Sağlık raporundan gecenler icin mi guvenlik soruşturması basliyor?lufteb cevap verin

 17. merhaba babam fetöden beraat edip darbeye yardım suçundan 1 sene tutuklu kaldı harp okuluna girmek istiyorum soruşturma kesin olumsuzmu gelir yoksa şansımı denemilimiyim?

 18. Slm ben 1.Dönem Çarşı ve Mahalle bekçiliği sınavına başvuru yaptım yazılı sınavdan 86 spor sınavından 70 puan alarak geçtim ve sözlü de sorulan (paniği açıklayınız) sorusunu doğru cevaplayarak geçtim. Sonuç başarısız yazıyor.Benden düşük alan arkadaşlar asıl olarak kazandı.Birde benim dayım ihraç edildi ve önceden bu vatan hainlerinin dershanesine gitmiştim başkada bir bağlantım yok. Şimdi ben güvenlik soruşturmasından mi elendim yoksa sözlüden mi yada sözlüden sonra güvenlik soruşturması yapıl dımı

  • Kardeşim bu konuda kesin bir şey demek imkansız mülakat puanını CİMER e yazarak öğrenebilirsin

   • Peki bekçilik sonuçları açıklanana kadar ön soruşturma yapıldımı yoksa sadece puanlar belirlenip açıklanıp asil kazananlara mi yapılıyor güvenlik soruşturması

 19. selamlar kardeşim cezaevinde güvenlik soruşturmasında adres kısmına ev adresimi yoksa cezaevinin adresinimi yazacağım

 20. Peki bekçilik sonuçları açıklanana kadar ön soruşturma yapıldımı yoksa sadece puanlar belirlenip açıklanıp asil kazananlara mi yapılıyor güvenlik soruşturması

 21. Polis abi twiter hesabim vardi başka tarafından ele geçirildiğini düşünüyorum bazi ahlaksız sayfalar takip edilmis paylaşımlar polislik ile ilgilidi numara üzerine açmadım sadece e posta üzerine ama hesap bende degil ulasamiyom sorun olurmu yardim edin

 22. Admin ben bekçilik sınavını kazandım sağlık sorunsuz geçti yalnızca babam bilmeden çalıntı telefon almış onunla ilgili mahkeme süreci var bu bana soruşturmada engel olurmu tesekkurler

 23. Admin ben bekçiliği kazandım tüm aşamalarını geçtim fakat beni güvenlik soruşturmasından elediler ama bnm bu zamana kadar hiç bir suçum olmadı bir kere karakola dahi gitmedim hiç adli sicil kaydım tok hiç olumsuz davranış oluşturacak bir olayım da Yok ama beni elediler paZartesi günü dava açılan kazanma şansım var mı yada beni neden elemişlerdir anlam veremiyorum kütüğüm Mardin ama 26 senedi Isparta’da yaşıyoruz ailecek sırf bu yüzden beni elemiş olabilirler mi şütfen cevaplarsanız çok sevinirim davayı kazanma şansım nedir bir de ne kadar sürede sonuçlanabilir

  • Kardeşim güvenlik soruşturması aşamasında eleme nasıl oluyor kimse bilmiyor gizlilik derecesinden dolayı açıklanmıyorda bundan dolayı sana bu konu da ne dersem boş olur.

 24. selamün aleyküm.Benim nişanlım Pomemde elendi.Guvenlik soruşturmasindan olabilir mulakatta 40 verilmiş.Niçin neye gore verildi hâlâ bilmiyoruz.Mahkeme sonuç verir mi acaba?Mezuniyetine 1 gun kalmıştı.

 25. Merhaba Admin

  Çarşı ve mahalle bekçiliğinden güvenlik soruşturmam olumsuz sonuçlandı.
  Adli Sicil Kaydım var.
  2010 yılı Basit yaralama – hakaret 4 ay ceza 1 yıl denetimli serbestlik
  2014 yılı basit yaralama – hakaret – tehdit 6 ay ceza 5 yıl denetimli serbestlik.

  Bunlar engelmidir ? Mahkemeye versem kazanma şansım nedir.

 26. Merhaba admin abim tacizden 3 yıl ceza evinde yattı
  Benim astsubay veya polis olmama engel olurmu ?

 27. Selam admin…. ben polis okulu öğrencisiyim..2013-2014 eğitim döneminde pi analitik isimli dershaneye gittim..fetoya ait oldugunu daha yeni öğreniyorum..hiç bir etkinliklerine katilmadım sadece evden dershaneye dershaneden eve…. bir sürü arkadasım var polis okulunda bu durumda olupda…başta aldılar beni yani gectim bastaki sorusturmayı ama sene sonunda biliyosun bidaha var bu sorusturma onda elenme durumum varmıdır bu nedenle? yani ben ve diğer arkadaslarımı mağdur ederlermi?

 28. otel kayıtları sorun yaratırmı ?

 29. abim esrardan cezaevinde yatıyor ben milli savunma üniversitesine başvurdum eğer alınırsam sorun olur mu yada alınabilirmiyim yardımcı olurmusunuz.

 30. Merhaba hocam amcam fetodan 1 yıl icerde kaldi ama 1 yıl boyunca sadece mahkeme ertelendi suçlu yargilanmadi ve serbest birakildi babam ise sadcee mahalledeki esnaflarla birlikte götürdüler 1 2 soru sorup göndermişler bunlarin disinda ailemizde 1 kiside en basit suç bile yok polis olmama engel olur mu ??

  • Kardeşim sorun olcağını sanmıyorum

   • Afmin sende herseye sorun olmaz yazmışsın insanları neden kandırıyosun aılesı cezaevıne gırmıs cıkmıs olanların cogunun sorusturması olumsuz gelıyor ınsanları boşa umutlandırma

    • Kardeşim sorun olmaz değil sorun olacağını düşünmüyorum yanı bu konuda direk cevap veremem araştırmayı yapan biz değiliz ne olacağını bilemiyoruz.

 31. Merhaba Admin bey 2 sorum olucakti cevaplarsaniz sevinirim Guvenlik soeusturmasin da
  1. Whatsap konuş malarina bakiliyor mu
  2. Kullandigimiz telefon un internet gecmisine girdiğim iz sitelere bakiyorlar mi?
  Cevabını z icin simdiken teşekkür ederim

 32. Hocam peki telefon geçmişine bakmayan yetkileri varmı mi ?

 33. hocam babam ve amcamlar 28 yıl önce terörden yakalanmışlar suçsuz olduklari anlaşılınca geri salinmislar amcamın 2 oğlu avukat 1 oğlu öğretmen benimde 1 abim 2016 da atandı öbürü 2 ay önce atandı güvenlik soruşturmalari temiz geldi bende bir sorun olur mu PMYO içinn

 34. Admin iyi günler, Abim uyuşturucu yüzünden ceza evınde, ben bekçiliğe başvurucam kendi sicilim temiz Güvenlik ve Arşiv araştırmasında beni elerlermi bu sebebten dolayı? Birde güvenlik ve arşiv soruşturmasını Evrak teslimini yaptığımız polis okulumu inceliyor, cevabın için teşekkurler.

 35. Pornografik içeriğe sahip sitelere girmek güvenlik soruşturmasını olumsuz etkiler mi?

 36. Babam suçsuz yere hiçbir delil gösterilmeden polislikten feto yuzunden ihraç oldu. Ben de msü’ne girmeyi istiyorum. Güvenlik soruşturmasında sorun teşkil eder mi? Teşekkür ederim.

 37. Amcam terörden iceride cezası belli bu benim güvenlik sorusturmamda etki eder mı?

 38. İyi günler
  Benim sicilim temiz
  Kardeşimin hırsızlıktan sabıkası var.
  Güvenlik soruşturmasında Beni etkilermi?
  Çok tedirginim. Bu durumda olup güvenlik sorusturması olumlu olan varmı.
  Yardımcı olurmusunuz.
  Teşekkürler

 39. Kolum da jilet izleri var. Ama o kadar derin degil bu sıkıntı olur mu??

 40. 1-18 yaş altı suç işlep yargıtay’da dosyası olan biri memur olabilir mi?

  2-Sözlü mülakatta komisyonun önünde, parkur puanı ve ön sağlık verileri hariç güvenlik araştırması, ön araştırma vs oluyor mu?

 41. Bir kavgada mağdur tarafta tanık olmak şahit imal astsubaylık için güvenlik araştırmasında sıkıntı yaratır mı

 42. babam ohalden sonra kacak sigaradan 8 ay hapis yatti su an denetimli serbestlikte benim polisligime engel mi bu durum?

  • Kesin bir cevap vermek imkansız güvenlik soruşturması aşamasında belli olur

  • 8 sene önce uyuşturucu ile alakalı bir mahkemeye çıktım delil yetersizliğinden beraat aldim arşiv ve adlı sicil kaydında birşey çıkmıyor fakat uyap kaydı gözüküyor gbt girdiğimde pomem alımına başvuru yaptım parkur ve sözlü mülakat aşamasını geçtim güvenlik soruşturmasında herhangi bir problem yaşar miyim admin cevaplarsanız sevinirim

 43. Benim sicilim temiz abimin yüz kizartici suçtan sabıkası var bu benim pomemi kazanmama engel olur mu ?

 44. Yasadısı bahisten dolayı hakkımda soruşturma açılmış ıfade verdım ıdarı para cezası geldı odedıö.Sıcıl kaydım arsıv kaydım da gözükmüyor.Ama bu durum kumar oynamak olarak mı gecerçOyle geçerse guvenlık soruşturmasında olumsuz olur mu.Uzman cavusluk guvenlık soruşturması beklıyorum

  • Alım kılavuzunda güvenlik şartları ile ilgili bilgiler var kardeşim başvuru yapacağın ilanın kılavuzuna bir bak oarada detaylı olarak verilmiştir

 45. Merhabalar. Ben bir belediyede zabıta memuru olacağım inşaallah mülakat aşamasını geçtim şu anda güvenlik soruşturmam yapılıyor. sorum şöyle abim fetöden ilk önce memurluktan ihraç oldu daha sonra 5 ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye oldu. bundan iki hafta önce mahkeme sonuçlandı ve 223/2-e maddesi gereğince beraat etti. bu durumumu belediyeye bildirirlermi bildirilirse mahkemenin detayları ile bildirilirmi çunkü suc terör örgütüne üye olmak fakat beraat edende var 100 yıl hapis cezası alanda var yani beraat ettiği bildiriliyormu. bildirildiğini varsayalım bu durumda güvenlik soruşturmam olumsuz olurmu. cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. bu arada benim sicilim temiz.

  • Kardeşim bu konuda kesin bir karar direk yok seni etkiler mi etkilemez mi araştırma sonucu beli olur

   • açıkça söylemem gerekirse tek umudum abimin beraat etmiş olması. yani sonuçta fetöden cezavinde yatmış bile olsa beraat etti ve beraat demek mahkemece suçsuzluğu kanıtlanmış demek değilmi. inşaaallah güvenlik soruşturmam olumsuz olmaz.

 46. Merhaba ben 2006 yılında intihar girişiminde bulunmuştum karakola gidip ifade verdim şimdi de 24. Dönem alımına başvurdum mülakata gireceğim kazanırsam bu durum kayıtlar da çıkar mı çıkarsa da bundan dolayı elenirmiyim? 13 yıl önce olan bişey hastane de yada karakolda kayıt kalmışmıdır şimdi den tesekkürler

 47. MERHABA BEN JANDARMA ASTSUBAYLIKTAN ELENDİM SONUÇ AÇIKLANDI DİREK BAŞARISIZ YAZDI 2017 DE UZMANLIKTA ELENMİŞTİM BEN O ZAMAN MESAJ İLE BİLGİ VERİLMİŞTİ LAKİN ŞİMDİ BİLGİ VERİLMEDİ DİREK BAŞARISIZ YAZIYOR BENİM MAHKEME AÇMAM İÇİN MESAJ FALAN DA GELMEDİ NE YAPMAM LAZIM BENİM?

 48. Merhaba sayın admin : Uyuşturucu(esrar) bulundurmak(satmak veya imal etmek değil ayrıca düşük bir gramaj) suçundan tedavisiz olarak 1 yıl denetimli serbestlik uygulandı bana.1 yıl boyunca denetimli serbestlik merkezine gidip derslere katıldım.Geçen sene mayıs ayında bitti.Özel güvenlik kursuna gittim.Kurs bitti ağustosun sonunda sınav olacak. Sınavı geçenlere özel güvenlik kartı verilmesi için güvenlik soruşturması yapılacak.Bu durum güvenlik soruşturmasını olumsuz etkiler mi ?Sonuçta hapis cezası falan çekmedim.

 49. merhabalar çarşı ve mahalle bekçiliğinde güvenlik soruşturması ve arşiv kaydı araştırması ne zaman yapılıyor mulakat öncesimi sonrasımı ve güvenlik soruşturması ve arşiv kaydı araştırma formu doldurmadan bunlara bakabilirler mi?

  • kazanan adaylara yapılıyor

   • cevabınız için teşekkür ederim
    bir duyuma göre mulakata girerken dosyaların üzeri çizik geliyormuş ve çizik dosyalara kesinlikle baraj üstü pun verilmeyip eleniyormuş diye duydum güvenlik soruşturması yapılmadan nasıl dosya çiziliyor anlam veremedim

 50. Admin babam daha önce hırsızlıktan hapis yattı. Bu polis olmama engel mi?

 51. Babam cezaevinde öğretmenlik güvenlik soruşturmasında olumsuzluk yaratir mı ?

 52. Merhaba 24.dönem pomem sınavına girdim eşim infaz ve koruma memuru halen görevde 7 yıl önce karıştığı kavga olayında ruhsatlı silahını çekmek zorunda kalmış ve mahkemeden silahla tehtid suçundan ceza almış fakat ceza hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına çevrilmiş adli sicil kaydında da gözükmüyor yapılan güvenlik soruşturmasının olumsuz olmasına etki eder mi? Teşekkürler

 53. Merhaba,
  1 mayıs bayramına katılmıştım 8 sene evvel.kutlamada olaylar oldu arada kalanlar oldu.evde olmadığım bir gece polis eve gelmiş kapıyı kırmış vs. daha sonra kendim gidip ifade verdim olayda bir çok tutuklanan kişi olmuş beni serbest bıraktılar.daha önce neden gelmediğimi sormuşlardı.hem önemsemediğimi hem de biraz korktuğumu söylemiştim.yaşım epey gençti çünkü.yani herhangi bir ceza almadım.ismim o meselenin davasına bile girmedi.bundan dolayı sıkıntı yaşar mıyım?
  teşekkürler.

 54. merhaba admin 17 yaşımda hırsızlıktan suçum var ceza almadım ama beraatde etmedim hiç bir şekilde mahkemeye çağırılmadım ve uyaptada gözükmüyür güvenlik soruşturmasına engelmi

  • Kardeşim alım kılavuzundaki suçlardan biri sayılıyor ama herhangi bir işlem yoksa sorun olacağını sanmıyorum

 55. merhaba admin. paem’de güvenlik soruşturmasında sevgilimin ailesindeki herhangi bir siyasi suç beni de etkiler mi
  Şu an etkilemiyorsa evlendiğimiz zaman etkiler mi

  • Güvenlik soruşturması aşamasında kılavuzda açıklanan şartlar var eğer onları kapsıyorsa sorun olabiliyoırdirek olumsuz ya da olumlu diyemiyoruz

 56. Merhaba hocam. Ben 5. Dönem paem mülakatına gideceğim. Üniversitede kopyadan dolayı 6 ay uzaklaştırma aldım. Bu güvenlik soruşturmamı ve arşiv araştırmamı olumsuz etkiler mi? Daha doğrusu memuriyetime engel olur mu?

 57. MUSTAFA KEMAL YAŞAR

  merhaba mayıs ayında uzman onb mülakatına gittim spor yazılı sözlü hepsini kazandım heyet raporu da onaylandı ancak 3 aydır güvenlik soruşturması hakkında hiç bir bilgi verilmedi devam ediyormudur ve ben güvenlik soruşturması için hiç bir form felan doldurmadım güvenlik soruşturması için form başvuru vs zorunlumu

 58. Merhaba;benim abim fetöden ihraç oldu. 1 yıl içerde kaldı.sonra çıkardılar şuan soruşturması devam ediyor.Ben 26. dönem pomeme başvuru yapıcam ama ben ne okullarına ne dersanesine hiç gitmedim.ablamda öğretmen olarak atandı beni ne denli etkiler polis olabilirmiyim.

 59. Kolay gelsin admin uyusuturucan 2015 de dosyam var hakim ceza vermedi sadece birdaha bole insanlarin yaninda bulunma dedi ve infaz verdi tedavi yada denetim ceza hic biri yok sikinti cikarmi dava bitti 5 yil oldu

  • Kolay gelsin admin uyusuturucan 2015 de dosyam var hakim ceza vermedi sadece birdaha bole insanlarin yaninda bulunma dedi ve infaz verdi tedavi yada denetim ceza hic biri yok sikinti cikarmi dava bitti 5 yil oldu

 60. ahmet yorulmaz

  Beyefendi;Babamın evrakta sahtecilikten dosyası var komiser yardımcılığı mülakatına gireceğim bu beni etkilermi..?

  Teşekkür ederim…

 61. Merhaba, pomem için Güvenlik ve Arşiv soruşturmasında kişinin sosyal medya hesapları ve mail adresini kontrol ediyorlar mı? ve Yasal Bahis sitelerine üye olmak bir sorun oluyor mu? (bu yüzden soruşturmadan olumsuz sonuç almak gibi?)

 62. Abi kolay gelsin bu otel kayıtları ne oluyor erkek arkadaşımızla kaldık diye polis olamayacak mıyız yani. Herkes farklı farklı şeyler yazmış bu bizi etkiler mi? Mülakatta nişanlı olup olmadığımı sordular? Bu kayıtlar önlerine mi geliyor?

 63. Merhabalar halaoğlu fetodan ihraç oldu ceza aldı benim bi alakam yok hiçbiriyle pomem paem de sıkıntı çıkar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir