Anasayfa / Harp Okulları / Hava Harp Okulu Psikomotor Testi Nedir? Geçme Önerileri

Hava Harp Okulu Psikomotor Testi Nedir? Geçme Önerileri

Milli Savunma Üniversitesine bağlı Hava Harp Okulu öğrenci alımlarında Psikomotor Testi uygulanmaktadır. Bu test hakkında bilgiler vereceğiz ve bu testler geçmenizi için daha önce bu teste girmiş olan adayların önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Hava Harp Okulu Psikomotor Testi Nedir?

Milli Savunma Üniversitesine bağlı Hava Harp Okulu öğrenci alımlarında Psikomotor Testi uygulanmaktadır. Bu test hakkında bilgiler vereceğiz ve bu testler geçmenizi için daha önce bu teste girmiş olan adayların önerilerini sizlerle paylaşacağız.

MSÜ ASKERİ ALIM KILAVUZUNDAKI PSİKOMOTOR TESTİ MADDESİ
1) Psikomotor Testi Hava Harp Okuluna başvuran adaylar için uygulanacaktır.

2) Adayların el-ayak-göz koordinasyonu, dikkat ve tepki hızını değerlendirmek, uçuşa temel teşkil eden algılama hızı, durumsal farkındalık, seçici dikkat vb. yeteneklerini ölçmek amacıyla bilgisayar ortamında uygulanır.

3)Psikomotor testinden bayan ve erkek adaylardan 88 puanın altında alan adaylar elenir. Baraj puanının altında puan alan adaylar başarısız kabul edilerek diğer seçim aşamalarına devam ettirilmezler. Psikomotor testinin itirazı yapılmaz ve her adayın tek giriş hakkı vardır.

4) Psikomotor Testi’nde aday geçti veya kaldı şeklinde değerlendirilir. Psikomotor testinden alınan puan değerlendirmede kullanılmaz.

Pskikomotor Testi 6 aşamadan oluşuyor.

1. Aşama – Artı Testi (Joystick ve pedal birlikte kullanılacak): Ekranın ortasında bir artı işareti var. Bir de küçük bir kırmızı top var. Top çok kararsız ve sürekli bir yerlere gitmeye çalışıyor. Amaç topu artının içerisinde hatta olabildiğince merkezinde tutmak. 100 saniyelik 3 aşama var. Yani toplamda 300 sn boyunca o topu merkeze yakın tutmaya çalışıyorsunuz.

Bu arada oyun 2 boyutlu. Topu yukarı götürmek için joystick aşağı, aşağı götürmek için joystick yukarı yapmanız gerekiyor (uçak gibi). Sağa sola hareketi ise sadece pedallarla yapabiliyorsunuz. Pedalda bulunan sağ ayağınızı ileri ittirirseniz top sola, sola ittirirseniz top sağa gidiyor.

2. Aşama – Nehir Testi (Sadece joystick): Bu aşamada yukarıdan aşağıya sıralı ya da karışık şekilde kırmızı toplar düşüyor. Sizin de elinizde en altta beyaz top var. Topunuzu düşen kırmızı topların ortasından geçirirseniz, kırmızılar beyaz oluyor ve puan alıyorsunuz. Sadece ve sadece sağa ve sola komut edebiliyorsunuz. Bu da 3 aşamadan oluşuyor. Ayrıca bu test el-ayak-göz koordinasyonunu ölçen son test. Bundan sonra pedal ya da joystickle ilginiz yok.

3. Aşama – 6 Gösterge Testi: 6 gösterge tanıtılıyor öncelikle. Bunlar altimeter, VSI, hız, HSI, altitude ve turn coordinatora benzer birşey. Bunlarla ilgili bilgiler veriliyor. Daha sonra toplam 15 soru soruluyor 10 dakika zamanınız var. Soruların hepsi aynı tip. 6 gösterge veriyor ve buna göre uçağın durumunu şıklardan bulacaksınız. (hangi yönde,hangi hızla, hangi irtifada, düz, yatışlı, burun aşağı, burun yukarı, hızla irtifa kazanarak yada kaybederek, bilmemne yönünde gibisinden ifadeler) Burda hızlı olmak lazım çünkü sorular hakkaten uğraştırıcı biraz.

4. Aşama – Göstergelerle ilgili bir test adını unuttum: 60 soru 18 dakika süre. Her soruda 2 gösterge veriliyor. HSI ve altitude olmak üzere. 5 şık var yine. Şıklarda uçak resimleri var. Bu 2 göstergeye göre uçağın konumunu (dışardan görünüm) bulmanız gerekiyor.

5. Aşama – Hafıza Testi: Ekranda 5 sn boyunca bir sayı veriliyor. 5 sn sonunda sizden yazmanızı istiyor. 7 haneyle başlıyor. Her haneden birkaç soru var. En son ya 12 ya da 13 haneye kadar ulaşıyor.

6. Aşama – Dikkat Testi: 9’a 9’luk bir matris veriliyor. içindeki karelere yıldız ya da ok yerleştiriliyor. Yıldızlar normal iş. Oklar acil iş. Normal işleri yapmak için koordinatı girmek gerekiyor. Mesela, aşağıdan yukarıya 3. soldan sağa 4. karede olan bir yıldızı yapmak için 34 girmeniz gerekiyor. Ama, acil işlerde başına 0 koymak gerekli. Yani 3’e 4’te çıkan bir ok için 034 yazmanız gerekli. Ayrıca acil işler her zaman için normallerden önce yapılmalı. Yani ok çıktığında ilk önce onun kodu girilmeli. Test başlıyor ve karelerde yıldızlar gözükmeye başlıyor. Daha sonra ara sıra ok çıkıyor. Belli bir süre boyunca devam ediyor. Herhalde çözebildiğiniz kadar çözmek gerekiyor.

Psikomotor Testinden geçme öneriler: 

1.Joystick + Pedal’dan oluşan bir düzenekle bol bol simulasyonda uçmak.(falcon 4.0 tavsiye ederim) 

2.Kısa süreli hafızayı geliştirmek için egzersizler yapmak.(12 haneli sayı dizilerini ezberde tutabilmek ve klavye ile bilgisayara girebilmek için) 

3.Aviyoniklerden en az altimetre, hız göstergesi ve uçuş cayrosunun ne olduğunu öğrenmek. 

4.Üç boyutlu düşünme yeteneğini artırmak. 

5.Bilgisayar klavyesine hakim olmak. 

6.Hava harp okulu’nda karşınıza çıkacak olan testte başarılı olmak istiyorsanız ne yaparsanız yapın ama sakın size verilen süreden erken çıkmayın ve alışkanlık sağlamak için verilen ön haklarda en üst başarıya ulaşana kadar gerçek teste başlamayın.

 

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

6 Yorumlar

  1. Psikomotor testine hava astsubay adaylarida girecek mi ?

  2. Merhaba. İnsallah bizimde kızımız bu yıl sınava gırıcek. Lise son sınıf öğrencisi. Ama ben bu yazıyı okuyunca baştan sona biraz umutsuz oldum sankı. Daha burda yazan terimleri bilmıyor bu çocuklar benım kızımda dahıl. Şansı varmı bılemedım. Ama basvuru yapıldı bakalım. Çok ama çok istıyoruz kızımda bızde. Hava harp okulunu okumak ısıtıyor ama pılot olmak için degıl mesela. Genede testler aynımıkı. Ya çok zormus sartları ve sınavları. Sözel mesela grafık tasarım okuyor. Sayısalı hıc anlamıyor sınavda çözmek zorundamı. Sadecw sözel çözse olurmu bi bilgınız varmı. Çok baktıkmama bi bilgiye ulasamadım. Biraz bilgi verırmısıniz.

  3. Ben lise son sınıfım pilotluk düşünüyorum tek korkum mülakat ama asıl sorum herhangi bir aşama da kalırsam normal üniversiteye tercih yapabiliyor muyum ÖSYM puanim la yoksa msu ye gidersem o seneki haklarım gidiyor mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir