Hayvan Sevgisi ve Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Hayvan Sevgisi ve Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Hayvan Sevgisi ve Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri hakkında bilgiler vereceğim.

Hayvan Sevgisi ve Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Hayvan sevgisi hem yetişkinler hem de çocuklar için birçok olumlu etkiye yol açar. Her şeyden önce hayvanlar, insanların kendilerini yalnız hissetmelerini engellemektedir. Hayvanlarla iletişim halinde olmak, dolayısıyla çocuklarda da pozitif etkiler göstermektedir.

Sizler için, çocuklar üzerinde hayvan sevgisi ne tür etkiler yaratır? Hayvan sevgisinin önemi nedir? Konularını derledik İnsanlarla ve yaşıtlarıyla iletişim problemi yaşayan çocuklar, hayvanlarla daha kolay iletişim kurabilirler. Hayvanların, sosyal anlamda içine kapanık çocuklar üzerindeki bu olumlu etkileri fark edildiğinde, tedavi sürecine sevgi ve iletişim faktörü de dâhil edildi. Devamında, bu konu üzerinde eğitim ve kongreler düzenlenerek, konunun derinlemesine incelenmesi sağlandı. Günümüzde, hayvan sevgisi terapi yöntemlerinin içinde geniş yer tutmaya başladı.

Örneğin atlar, çocuk terapisinde önemli rol oynayan hayvanlar arasında yer almaktadır. Fakat hangi hayvanın, hangi terapi aşamasında kullanılması gerektiği, uzman görüşünden yararlanılarak karar verilmesi gereken konulardandır.

Çocukların tedavi sürecinde, hayvanlardan yardım almak sadece aşamalardan birini oluşturmaktadır. Bu aşamanın haricinde, diğer alınması gerekli destek faktörleri de işini bilen uzman görüşlerinden yararlanılarak devam ettirilmelidir. Düzenli yapılan programlar eşliğinde, hayvan terapisi eklendiğinde hızlı ve etkili sonuçlar elde etmek mümkün olacaktır.

Çocuğunuzu İşinde Uzman, Doğru Ellere Emanet Etmelisiniz

Hayvan terapisi konusunda, uzmanın bilgi ve becerisi yeterli düzeyde olmalıdır. Konu hakkında gelişmeleri takip etmeli ve gerekli bilgi birikimine sahip olmalıdır.

Bu tedavi yöntemi, sadece sorunlu çocuklar üzerinde etkili değildir. İçe dönük çocukların, girişkenliğinin arttırılmasında da oldukça yol kat edilmesini mümkün kılmaktadır. Bunun en önemli nedeni, hayvanların insanları koşulsuz sevmeleridir. Konu hayvan sevgisi olduğunda çocuklar bu duyguyu derinlemesine hissetmektedirler. Onlarla oynamak yalnızlıklarını gidereceği gibi, sorumluluklarını üstlenmekte kendilerine olan güvenlerini arttıracaktır.

Hayvan Sevgisi Tüm Çocuklara Aşılanmalıdır

Ebeveynler, çocuğun gelişim dönemleri boyunca aşama aşama hayvanlarla aralarında bağ kurmalarında onlara yardımcı olmalıdır. Çocukları hayvan korkusu yaşayan bireyler, bu korkuyu yenmeleri için onlara akıllıca fırsatlar yaratmalıdır. Büyük şehirlerde, hayvanlardan kopuk büyüyen çocuklar, sık aralıklarla hayvanat bahçelerine veya evcil hayvan besleyen dostlarının evlerine götürülerek, onların hayvan sevgisini hissetmeleri sağlanmalıdır. Mümkünse, sokak hayvanlarından birisi ebeveynler tarafından sahiplenilebilir ve çocuğa onun bakımıyla ilgili sorumluluklar da verilebilir. Bu şekilde hem hayvan sevgisi verilmiş hem de sorumluluk duygusu aşılanmış olacaktır.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!