IBAN Numarası Nerede Yazar? IBAN No Öğrenme Yöntemleri

IBAN Numarası Nerede Yazar? IBAN No Öğrenme Yöntemleri

Kredi – Bankacılıkkategorimizdeki bu yazımızdaIBAN Numarası Nerede Yazar? IBAN No Öğrenme Yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

IBAN Numarası Nerede Yazar? IBAN No Öğrenme Yöntemleri

Para transferlerinin temelini bankalar oluşturur. Günlük ödemeleri, fatura ödemeleri ya da herhangi bir vatandaşa göndermek istenilen paralar, bankaların EFT ya da havale işlemleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Para transferleri işlemleri hesap numarası ile yapabileceği gibi daha doğrusu ve problemsiz olması açısından IBAN numarası ile de para gönderme ya da para alma işlemleri gerçekleştirilebilir. Eğer ki bir banka tarafından farklı bir bankaya bir para transferi gerçekleştirilecek ise sadece IBAN numarası işlem yapabilir. IBAN numarası, her banka açısından değişik banka kodu ya da hesap numarasına sahip olan 26 haneli rakamlardan oluşur.

Karakter sayısı genel itibari ile ülke kodu her bankada aynı olmakla beraber, banka kodu ise her banka için değişiklik gösterebilir. Peki, IBAN numarası nerede yazar? IBAN numarası nereden öğrenilir?

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bir vatandaş, herhangi bir bankaya gidip hesap açtığında hemen sonrasında vatandaşa bir hesap cüzdanı ismi altında bir belge takdim edilir. Sonrasında ise yapılacak bütün transfer ya da para yatırma ve çekme işlemleri bu cüzdana kaydedilerek kayıt altında tutulur. Fakat eski bir uygulama olduğu için artık herkes tarafından kullanılan bir durum değildir. Eğer ki bir hesap cüzdanına sahip ise vatandaşların bu belge üzerinde IBAN numarasını görmeleri mümkündür. Aynı zamanda hesap numarası müşteri numarası ve diğer bilgileri de hesap cüzdanı üzerinde öğrenmek mümkün olmaktadır.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bütün bunların yanı sıra, aynı zamanda bankanın müşteri hizmetlerini aramak suretiyle de IBAN numarasını öğrenmek mümkündür. Banka müşteri temsilcisi ile gerçekleştirilecek görüşmede IBAN numaramı öğrenmek istiyorum. Denilmesi yeterlidir. Hemen ardından vatandaşları sesli mesaj menüsüne aktaracak olan telesekreter, IBAN numarasını not etmeyi talep edecektir. Aynı zamanda bu menüden hesap numarası ya da şube kodu gibi işlemlerde öğrenilebilir.

IBAN No öğrenme konusu ile ilgili izlenilecek adamlar yukarıda verilmiştir. IBAN numarası Türkiye’de 26 hane olarak belirtilmiştir. Bütün bankalar açısından kriterler hemen hemen aynıdır. Diğer tüm bankalar arasında IBAN numarası tanınması için banka kodu bölümü vardır. Böylelikle bir bankadan bir başka bankaya transfer ya da para işlemleri gerçekleştirileceği zaman bankanın tanınmasında yardımcı rol oynayacaktır. IBAN No öğrenmek isteyen vatandaşların internet uygulamalarında bulunan sorgulama sitelerine güvenmemeli gerekir. Daha çok bankaların resmi sitelerinden yapacakları işlemlere odaklanmaları, kendileri açısından daha da avantaj sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.