İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?
A+
A-

Araç alacaklar bu yazımızda sizlere İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır araç fiyatları günümüzde döviz kurlarının yükselmesi ile birlikte bazı tüketicileri ikinci el araba almaya yönlendirmektedir. Her kişinin ihtiyacına yönelik araç bulabileceğimiz ikinci el pazarında çok fazla seçeneğin olması ile birlikte oluşabilecek tehlikeli durumları da beraberinde getirmektedir. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birden fazla unsur vardır. Aksi takdirde istenmeyecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Örnek verecek olursak aracı gerçek piyasa değerinden daha fazlasına satın alabilir veya araçtan beklediğiniz performansı göremeyebilir ve zarar edebilirsiniz. Bizlerde sizlere araç alırken zor durumda kalmamanız için birçok araştırma yaptık ve iyi bir tercihle istediğiniz araca sahip olmanız için gerekli bilgileri bu makalemizde toparladık.

İşte dikkat etmeniz gereken o adımlar;

İlk olarak alacağınız araç için maddi bütçenizi ayarlayınız. Bunun yanında ekstra harcamalarınızı da göz önünde bulundurun ve bütçenizi ona göre ayarlayınız.

Ekstra harcamalar derken satın alma işlemi sırasında, devir işlemleri, sigortalar, vergiler ve ekstradan fiyata dahil olmayan birçok şey karşınıza çıkabilir. Bu masraflar iste seçmiş olduğunuz aracın modeli, markası ve yaşına göre değişkenlik göstermektedir.

Alacağınız aracın isteğinizi karşılayacağına emin olun ve ona göre araştırma yapın.

Alacağınız araç için ayırdınız bütçeden sonra alacağınız aracın sizin için ne gibi artıları, eksileri ve neden istediğinizi kendinize sorarak seçmiş olduğunuz aracın sizin için doğru araç olduğuna karar verin. Yani kısacası az yakıt tüketen bir araç mı? Otomatik vites mi? Güvenli bir araç mı? Aile için mi? İş için mi? Gibi soruları kendinize sorun ve ona göre bir araç seçin bu sizin için daha iyi olacaktır.

Seçmiş olduğunuz aracın piyasa değeriniz öğrenin.

Günümüzde internette birçok siteden seçmiş olduğunuz araç ile ilgili fiyat araştırması yapabilirsiniz. Bunun yanında varsa çevrenizde ikinci el araç satan yerlere giderek yerinde bir araştırma yaparak seçmiş olduğunuz aracın piyasa değerini öğrenebilirsiniz. Ve kendinize bir araç listesi oluşturun. Bu araştırmalar sayesinde seçmiş olduğunuz aracın fiyat aralığını öğrenek araştırma yaparken bir adım önde başlayabilirsiniz.

Satıcılar ile iletişime geçin.

Belirlemiş olduğunuz araç listesindeki araç sahipleriyle iletişime geçiniz. Ve onlar şu gibi soruları sorun;

Aracınızı neden satmak istiyorsunuz?

Ne zaman aldınız?

Önemli bir kaza geçirdiniz mi?

Geçirdiyseniz hasarı oldu mu?

Aracınızın bakımlarını yaptırdınız mı? Gibi sorular sorarak araç hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Listenizden seçmiş olduğunuz aracı mutlaka oto ekspertizine gösterin.

Araba işinden fazla anlamıyorsanız ilerde pişman olmamanız için mutlaka bir oto ekspertizine gösterin. Onlar sizler için teknik cihazlarıyla ve ekipmanlarıyla sizler için detaylı bir biçimde inceleyerek sizlere detaylı bir rapor hazırlayacaktır.

Mutlaka şasi, motor numarasını kontrol edin ve mutlaka sorgulamasını yapın.

Araç ruhsatında olan şasi numarasıyla ve motor numarasının uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Şase numarasıyla sorgula için “HASAR” yazıp boşluk bırakıp “S” yazıp “ŞASE NUMARASI” girin ve 5664’e SMS atınız.

5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 9,5 TL’ dir.

Bu sayede seçmiş olduğunuz araç kaza geçirdiyse bilgilerine ulaşabilirsiniz. Kaç adet kazaya karışmış kaza tarihleri ve hasarın ne kadar olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Pazarlığınızı iyi yapın.

Listelemiş olduğunuz araç listesindeki araçların fiyat aralığını kontrol ederek ona göre teklifte bulunun. Mutlaka pazarlık yapın. Varsa aracın çiziği veya kusuru onları bahsederek satıcıdan indirimde bulunmasını isteyin. Listelemiş olduğunuz fiyat listesini sunabilirsiniz. Mutlaka pazarlık planınızı görüşmeye gitmeden önce belirleyin ve ona göre davranın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.