Jandarma Genel Komutanlığında Subay – Astsubay Branşları

Jandarma Genel Komutanlığında Subay – Astsubay Branşları

Jandarma Subay- Astsubay adayları, Jandarma Genel Komutanlığında Subay – Astsubay Branşları hakkında bilgiler vereceğim.

İlk branş belirlenme işlemine tabi tutulacak personel Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi ve diğer yükseköğretim kurumlarında Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına öğrenim gören öğrencilerdir.

Personelin branşları; sağlık durumu, uçuştan ayrılma, özel hizmet niteliğini kaybetme, ikinci bir tahsil, yeterlilik değişikliği, kuruluş ve kadro değişikliği sebebiyle branşların değişmesi ve yeni bir branş kurulması durumunda kurumun ihtiyaçları doğrultusunda branş belirleme kurul kararı ile değiştirilebilir.

Branş Belirleme Kurulları

Subay ve astsubayların ilk branşlarının belirlenmesi Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinden mezun olacaklar için Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde, diğer yükseköğretim kurumlarından mezun olacaklar için ise Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde oluşturulacak branş belirleme kurulları, branş değişiklikleri için ise Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde oluşturulacak branş belirleme kurulları tarafından yapılır.

Branş belirleme kurulları üye tam sayısı ile toplanır ve oy çokluğu ile karar alırlar. Çekimser oy kullanılamaz. Oyların eşitliği durumunda başkanın bulunduğu taraf çoğunluk sayılır. İlk branş belirleme kurullarının kararları Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanının, ilk branş belirleme ve branş değişikliğine ilişkin branş belirleme kurullarının kararları ise ilgisine göre Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının onayı ile kesinleşir.

Branş belirleme kurulları, branş belirleme şekline ve ihtiyacına göre Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından teşkil edilir. Branş belirleme kurullarının görevleri, kuruluşu, üyelerinin nitelikleri ve çalışma usulleri, rapor tutulması, teknik üyelerin nitelikleri Bakanlık tarafından yürürlüğe konulan yönetmelik ile belirlenir.

Jandarma Genel Komutanlığında bulunan branşlar şunlardır:

a) Subaylar

1) Jandarma

2) İstihkâm

3) Muhabere

4) Pilot

5) İkmal

6) Bakım

7) Personel

8) Kimyager

9) Veteriner hekim

10) Mühendis

11) Maliye

12) Öğretmen

13) Bando

14) Tabip

15) Eczacı

16) Diş tabibi

17) Sağlık

b) Astsubaylar

1) Jandarma

2) İstihkâm

3) Muhabere

4) Uçak ve helikopter teknisyeni

5) İkmal

6) Bakım

7) Personel

8) Maliye

9) Bando

10) Sağlık

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.