Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Astsubay Alımları / Lise Mezunları Nasıl Subay ve Astsubay Olabilir? Harp Okulları – Astsubay MYO

Lise Mezunları Nasıl Subay ve Astsubay Olabilir? Harp Okulları – Astsubay MYO

Subay ve Astsubayları bu yazımda sizlere Lise Mezunları Nasıl Subay ve Astsubay Olabilir?  sorusunu cevaplamaya çalışacağım .

Askeri liselerin kapanmasından sonra Subay ve Astsubay yetiştirmek için Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. 31 Temmuz 2016 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan askeri yükseköğretim kurumu aracılığıyla askeri personel yetiştirilmeye başlandı.

Subay ve Astsubay MYO Hangileridir? 

 • Hava Harp Okulları – 4 Yıllık Eğitim Sonunda Teğmen Olarak Mezun Olunur.
 • Deniz Harp Okulları – 4 Yıllık Eğitim Sonunda Teğmen Olarak Mezun Olunur.
 • Kara Harp Okulları – 4 Yıllık Eğitim Sonunda Teğmen Olarak Mezun Olunur.
 • Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu – 2 Yıllık Eğitim Sonra Astsubay Olarak Mezun Olunur.
 • Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu – 2 Yıllık Eğitim Sonra Astsubay Olarak Mezun Olunur.
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu – 2 Yıllık Eğitim Sonra Astsubay Olarak Mezun Olunur.

Yukarıda verilen tüm okulların alımları MSÜ Sınavı ile alınmaktadır. Alım kılavuzu 2019 yılında yayınlanacak olup 2018 yılında yapılan sınav hakkında tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. 2018 MSÜ sınav soruları ve cevapları için MSÜ menüsünden faydalanabilirsiniz.

Lise Mezunları İçin Yapılan Sınav Hangisidir?

Lise son sınıf ve mezunları arasından subay ve astsubay alımı için yapılan sınav MSÜ Askeri Öğrenci Belirleme Sınavıdır. Bu sınav her yıl ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Sınav için 2019 da başvurular 05 Şubat 2019 – 27 Şubat 2019 arasında olup, sınav tarihi 07 Nisan 2019 dır.

Sınava Başvuruda Yaş Şartları Nelerdir?

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (1998 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (1997 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır.

Öğrenim Başvuru Şartları Nelerdir?

2018 yılındaki alım şartı: Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar),

Aşağıda verilen öğrenim durumu şartı tahminidir. Kesin şart 2019 MSÜ Kılavuzu ile belli olacaktır. Bir önceki alıma göre tahminde bulunulmuştur. 

2019 da düşünülen şart ise: 2019 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2017 ve 2018 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar)

AKLINIZA TAKILAN SORULARI BİZLERE YORUM YAZARAK SORABİLİRSİNİZ. ÜCRETSİZ BİLDİRİM İÇİN AŞAĞIDAKİ UYGULAMAMIZI KURABİLİRSİNİZ. 

Merak ettiğiniz konu başlıklarına tıklayarak yazılarımızı okuyabilirsiniz. 2019 yaş şartı için 2019 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Yaş Şartı Ne Olacak,  Mülakatlar nasıl oluyor diyorsanız. MSÜ Mülakatlarında Neler Olacak ? 2019 MSÜ alımlarına hangi yıl lise mezunları başvurabilir 2019 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Mezuniyet Şartı Ne Olacak diyorsanız kırmızı olarak belirtilen yazıları okuyabilirsiniz.

 

 

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

41 Yorumlar

 1. Önlisans mezunları başvurabilir mi ?

 2. Ben 2016 mezunuyum yaşım kurtariyor ama başvuru yapamayacam heralde sırf 2016 çikisliyim diye başvurum olmayacak ben assubay olmak istiyorum ne olacak bizim durumumuz saygilar…

 3. Açık ögretimden lise diploması alanlar sınava gire biliyomu

 4. Açık ögretimden lise diploması alanlar sınava gire biliyomu?

 5. Ben 2016 yilinda liseden mezun oldum simde ben basvuramiyor muyum

 6. Merhabalar, msü sınavında bayanlar için baraj puanı nedir? Mülakata çağrılan bayanlar ortalama kac puan aldılar?

 7. Açık liseden mezun olmak mülakatlarda sıkıntı olur mu?

 8. Benim burun kemiğim eğik ameliyat olsam hava harp okuluna girebilirmiyim yoksa ameliyat opmasam bile giremezmiyim. Birde benim göğüs kafesin güvercin göğsü dedikleri şekilsiz bir biçime sahip korse almayı düşünüyorum sizce ne yapmalıyım cevaplarsanız sevinirim

 9. ADMİN BEN LİSE MEZUNUYUM BAŞVURU YAP DİYOR AMA YAPAMIYORUM BEN ANADOLU MEZUNUYUM MESLEK OLMADIGI İÇİN BAŞVURU YAPAMIYORUM ONUN İÇİN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 10. Merhaba abi benim ayağım esnek taban yani tam olarak düz taban değil altında eğim var ama diğer insanlardaki kadar değil kara harp okuluna girebilir miyim?

 11. 2 yıllık muhasebe bölümü okuyorum (üniversite). Mezun olmadım. Bu sınavlara girsem ve tutuşabilirsem (inşallah) okulumu dondurup astsubay veya subay olabiliyor muyum?

 12. 2019 da mezun olacaklar hangi zamanda basvurabilcek nerye basvuru yapacak

 13. Msü astsubaylık için msü sınav+tyt puanı yetiyor ayt puanına gerek yok diye biliyorum doğru mudur ?

 14. Ben tsk dan ihraç edildim artık türkiyede herhangi bir silah altı memuriyetlik hakkına sahipmiyim…?

 15. Subay Olduktan Sonra JÖH Veya PÖH Olma Şansımız Varmı ? Veya Nasıl Oluruz ?

  • Aşamalar sitemizde detaylı olarak anlatılmıştır aramaya yerine PÖH veya JÖH yazman yeterlidir

 16. Lise mezunu sınava girebiliyorrmu şartları neler

 17. Bayan adaylar meslek yüksek okuluna gidebiliyor mu ?

 18. İyi günler benn lise son sınıfım astsubaylik için ön kayıt yapma durumu varmı 2020 de mezun olucam

 19. Merhabalar ben 23 yaşındayım lise mezunuyum astsubay olabilir miyim? Yada astsubay myo sınavlarına girebilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir