MSÜ Harp Okulları – Astsubay MYO Adayları: 2020 YKS Kılavuzu Yayınlandı. İşte Detaylar

MSÜ Harp Okulları – Astsubay MYO Adayları: 2020 YKS Kılavuzu Yayınlandı. İşte Detaylar

MSÜ Adayları bu yazımda sizlere MSÜ Harp Okulları – Astsubay MYO Adayları: 2020 YKS Kılavuzu Yayınlandı. İşte Detaylar hakkında bilgiler vereceğim.

MSÜ Harp Okulları – Astsubay MYO Adayları: 2020 YKS Kılavuzu Yayınlandı. İşte Detaylar

2020 YKS Başvuru Kılavuzunun yayınlanması ile ÖSYM Başkanlı 2020 MSÜ adayları içinde ayrıca bir duyuru yayınlamıştır. 2020 MSÜ Başvurusu yapacak ya da yapan adayları yazının sonunda bulunan kılavuzu kesinlikle okumalıdır. ÖSYM tüm detayları orada paylaşmıştır. 

2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında eğitim ve öğretim görmek isteyen adayların ÖSYM tarafından 29 Mart 2020 tarihinde uygulanacak olan 2020 Millî Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2020-MSÜ) katılmaları gerekmektedir. Bahse konu sınava girmeyen hiçbir aday Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları giriş sınavlarının diğer aşamalarına katılamayacaktır.

2020 Millî Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2020-MSÜ) müracaatları 07 Ocak – 10 Şubat 2020 tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınmıştır. (Geç Başvuru Tarihi: 25 Şubat 2020)

2020-MSÜ’ye katılan adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 13 Nisan – 01 Mayıs 2020 tarihleri arasında https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.

Adaylar Harp Okulları için;

– Kara Harp Okulu (KHO),

– Deniz Harp Okulu (DHO),

– Hava Harp Okulu (HHO),

– Sahil Güvenlik (Deniz Harp Okulunda eğitim alacaktır.)

Astsubay Meslek Yüksekokulları için;

– Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu (KaraAsb.MYO),

– Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu (DenizAsb.MYO),

– Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (HavaAsb.MYO),

– Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando Asb.MYO),

– Sahil Güvenlik (Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda eğitim görecektir.) tercihi yapabilecektir.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna, mezun olduklarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapmak üzere askeri öğrenci temin edilecektir.

Belirlenen çağrı taban puanı ve bu puandan daha yüksek puan alan adayların 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılması ile ilgili hususlar ve çağrı tarihleri https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Ayrıca posta ile çağrı/tebligat yapılmayacaktır.

Şehit ve gazi çocuklarının 2’nci seçim aşamalarına çağrılmasıyla ilgili olarak; 2020-MSÜ sınavında belirlenecek “Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanının” %90’ını alanlar, 2’nci Seçim Aşamalarına
çağırılacaktır. Aday çağrı sayıları kontenjan miktarına göre belirlenecektir.

Harp Okulları ve/veya Astsubay Meslek Yüksekokulları seçim aşamalarına katılarak, bu aşamaların herhangi birinden elenmek/ayrılmak, diğer yükseköğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmayacaktır.

2020-MSÜ sınavına katılan ve TYT (2019-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri ve başvuru yaptıkları takdirde 2020-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir. Ancak 2019-TYT puanı ile 2020-TYT sınavına girmeyecek adaylar, MSB tarafından TYT puanına bir taban puan belirleneceği hususunu göz önünde bulundurmalıdırlar.)/AYT sınavı başvurusu yapan adaylardan birinci tercihi Hava Harp Okulu olanların (birinci tercihler yeterli olmaz ise diğer tercihlere göre) 2020-MSÜ Sayısal Puanı en yüksekten başlayarak oluşturulacak sıralama listesine göre önceden belirlenen kontenjan miktarı kadar aday Hava Harp Okulu adayı olarak belirlenecek, diğer adayların Hava Harp okulu adaylıkları sonlandırılacaktır. Bu adaylar 2’nci seçim aşamalarında diğer adaylardan farklı olarak Psikomotor Testine tabi tutulacaktır.

2’nci seçim aşamaları sonunda başarılı olan adaylardan “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişlidir.” raporu alanlar, 2020-MSÜ Sayısal Puanı (100’lük sisteme dönüştürülerek), FYT ve Mülakat notları, MSB’lığının belirleyeceği oranlar dahilinde hesaplanarak sıralanır. Bu adaylardan Öğrenci Seçim Uçuşu (ÖSU) kontenjanına girmeye hak kazananlar ÖSU eğitimine başlatılacaktır. Kontenjana giremeyen adayların Hava Harp Okulu adaylığı sonlandırılacak, varsa diğer tercihleri için adaylıkları devam edecektir. ÖSU’yu başarı ile bitiren adaylar HHO kontenjanı dahilinde yerleştirme esaslarına göre sıralamaya tabi tutulacaklardır.

ÖSYM TARAFINDAN YAYINLANAN DUYURU İÇİN TIKLAYIN 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.