MSÜ Harp Okulları – Astsubay MYO – Düz Taban – Düz Taban Derecesi

MSÜ Harp Okulları – Astsubay MYO – Düz Taban – Düz Taban Derecesi

Asker Adayları bu yazımızda sizlere MSÜ Harp Okulları – Astsubay MYO – Düz Taban – Düz Taban Derecesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Düz Taban Nedir?

Ayaklarda, yürümemiz için en temel yapılardan biri olan ve yukarıda ayrıntısı ile bahsedilen bu iç kavisin olmayışına düz tabanlık adı verilir. Bu kişilerde ayaklar yere bastığında, ayak iç kavsi, vücudun ağırlığını taşıyamayarak çöker ve ayağın düz bir hale gelmesine neden olur. Bu nedenle bu duruma düz tabanlık ismi verilmiştir. Bu hastalarda topuktan öne doğru aktarılması gereken yük düzgün bir şekilde aktarılamadığı için ayak yere bastığında dengeli bir yük dağılımı ayak tabanında oluşamaz ve hastalarda, özellikle uzun sureli yürüyüş, ağır yük taşıma, uzun sureli ayakta kalma ve sportif faaliyetler sonrası çeşitli ağrı, yanma, batma, uyuşukluk, ağrılı yanma ve uyuşukluğa eşlik eden batma gibi çok çeşitli sorunlar oluşur.

MSÜ Harp Okulları – Astsubay MYO – Düz Taban – Düz Taban Derecesi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Geçen Madde Aşağıdaki Gibidir:

Askerliğe elverişli olanlar: Hastalıklar Listesinin (A) dilimlerine girenler hakkında “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilir. Aşağıdaki maddeler A diliminde yer almaktadır.

Ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece (10 ve 19 dahil) düztabanlıklar.

AÇIKLAMA: Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında, ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece (10 derece hariç, 19 derece dâhil) düztabanlıklar, öğrenci adaylığına engel değildir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

 1. Mustafa dedi ki:

  Bugün sağlık mülakatında ölçüldü ayak ölçülerim. Kalkaneal sağ 18 sol 17 çıktı elenirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Kesin bir şey diyemiyoruz yönetmelikteki madde yukarıdaki gibidir

   1. Mustafa dedi ki:

    Admincim yukarıda 10-19 derece düztabanlıklar ögrencilige engel degil demişsiniz. Ama 20 derece ve yukarisi olmasi mi lazim

    1. Admin dedi ki:

     Madde yukarıdaki gibidir detaylara yazının sonundaki sağlık yönetmeliğinden ulaşabilirsiniz

 2. Furkan celebi dedi ki:

  Abi ayakta nasır olması engelmi

  1. Admin dedi ki:

   sorun olacağını sanmıyorum