Parmak İzi Nedir? Kimlerin Parmak İzi Alınır? Parmak İzi İle Her Şey

Parmak İzi Nedir? Kimlerin Parmak İzi Alınır? Parmak İzi İle Her Şey
A+
A-

Polis  Adayları, bu yazımda sizlere Parmak İzi Nedir? Kimlerin Parmak İzi Alınır? Parmak İzi İle Her Şey hakkında bilgiler vereceğim.

Parmak İzi Nedir? 

Her parmakta farklı eğriler oluşturarak kişiyi tek kılan biometrik grafiğe Parmak İzi denir. Parmak İzi Profesör Sir Alec Jeffreys tarafından 1984 yılında keşfedildi. Biyometrik tanımda kullanılan parmak izi her kişide farklı desen ve çizgilere sahiptir. Parmak izi tanımada işlem optik algılayıcılardan alınan görüntü ile başlar.

Parmak izi tanıma algoritması alınan görüntü üzerinden her bir parmak izi için farklı ve tek olan parmak izi özelliğini çıkartır ve kişiye özel bir ID kod oluşturarak veri tabanına kaydeder. Veri tabanında bulunan her bir parmak izi kodu her kişi için farklıdır.

Kimlerin parmak izi alınır ? 

Ülkemizde parmak izi alınacak şahısların durumu ve kimler olduğu kanunlarla düzenlenmiştir. Emniyet teşkilatı olarak parmak izi alma hususunda ki iş ve işlemler Polis Vazife Salahiyet Kanununun 5’inci maddesinde düzenlenmiştir. Polis Vazife Salahiyet Kanununun 5’inci maddesi;

Parmak izi ve fotoğrafların kayda alınması (Değişik: 14.06.2007/26552–5681/2.md.)

MADDE 5- Polis;

a) Gönüllü,

b) Her çeşit silah ruhsatı, sürücü belgesi, pasaport veya pasaport yerine geçen belge almak için başvuruda bulunan,

c) Başta polis olmak üzere, genel veya özel kolluk görevlisi ya da özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilen,

ç) Türk vatandaşlığına başvuruda bulunan,

d) Sığınma talebinde bulunan veya gerekli görülmesi halinde, ülkeye giriş yapan sair yabancı,

e) Gözaltına alınan,

Kişilerin parmak izini alır.

Parmak izi arşivi niçin kullanılmaktadır?

Parmak izi arşivinin temel amacı kimlik tespitidir. Kimlik tespiti; kimliksiz cesetlerin araştırılması, felaket kurbanlarının kimliklendirilmesi, sahte kimlik kullanan şahısların gerçek kimliklerinin tespiti, suç soruşturmalarında elde edilen parmak izlerinden kimlik tespiti işlemlerini içermektedir. Parmak izi arşivi bu amaçlar dışında, sabıka kaydı veya güvenlik soruşturması gibi amaçlar için kullanılmamaktadır. Parmak izi kayıtlarında suç nevi yazılmamaktadır.

Parmak izi tespit etmek için kullanılan kimyasal toz nasıl temizlenir ?

​Olay yeri inceleme çalışmalarında parmak izi tespit yöntemi olarak en çok kullanılan yöntem parmak izi tozlarıdır. Özellikle olay yerinde taşınamaz eşyalar üzerindeki (kapı, pencere, dolap vs.) çalışmalarda yapılan parmak izi incelemelerinde kullanılan tozdan dolayı kirlenme meydana gelmektedir.

Öncelikle tozlama yapılmadan önce, görevli personelin yönlendirmesi ile halı kilim vb. unsurlar kaldırılabilir. Parmak izi çalışmaları bitiminde etkili bir temizlik için öncelikle zemine dökülmüş olan toz elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir. Yüzeye sürüntü olarak bulaşmış tozlar ise hafif nemli deterjanlı bez ile silinerek temizlenebilir​.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!