PMYO Sözlü Mülakatta Kaç Soru Soruluyor?

PMYO Sözlü Mülakatta Kaç Soru Soruluyor?
A+
A-

Polis Adayları bu yazım da sizlere PMYO Sözlü Mülakatta Kaç Soru Soruluyor? hakkında bilgiler vereceğim.

PMYO Sözlü Mülakatta Kaç Soru Soruluyor?

Polis Akademisi tarafından alımı yapılan Polis Meslek Yüksek Okulları eğitimi 2 yıldır. Adaylar okulda 2 yıl eğitim aldıktan sonra yıl sonu mülakatı ile Polis Memuru olarak atanıyorlar. Alımı yapan Polis Akademisi her adayı ön başvurudan sonradan sonra evrak teslim olan şahsen başvuruya çağırıyor. Bu çağırma işlemi Polis Akademisin resmi sitesinden duyurulur. Adaylar Polis Akademisine bağlı Polis okullarında evrak teslim, parkur ve mülakat aşamasına alınmaktadır. En son aşama olan Mülakat aşaması aşağıdaki gibidir:

Aday içeri girer masada bulunan soru kartlarından birini alır kendini tanıtır ve soruyu okuyarak cevaplar aday burada 1 soru çeker. Ancak burada çıkan soruya göre komisyon üyeleri başka sorularda sorabilir ama kartlı soru her aday için bir tanedir. Çünkü kart üzerinde bulunan numara aday tarafından komisyona söylenerek adayın bilgi formuna çektiği soru numarası kayıt edilir. Aday soruyu bilmeye bilir. Komisyon adaya burada başka sorular sorabilir ya da direk çıkabilirsin diyebilir.

Polis Alımlarında Geçerli Olan Yönetmelikte İse Açıklama Aşağıdaki Gibidir:

(2) Adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Her aday;

a) Konu hakkındaki bilgi düzeyi,

b) Kendisinden istenileni kavraması,

c) Özgüveni,

ç) İfade etme yeteneği,

d) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Adayın sözlü sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

YORUMLAR

  1. Esma ekinci dedi ki:

    Şimdi 13 yasinda olabilirim ama ben gerçektende polis olmak istiyorum ama ailem buna pek sıcak bakmıyor dinimden uzaklaşacahımdan korkuyorlar ben köyde
    Doğup büyüdüm bazen çok ağır işler yaparak bazende ev isleri yaparak bazende ders çalışarak ayakta durmaya çalıştım benim geçmişim çok kötü geçti ben bu hayatı polis olmak için insanları korumak için yaşıyorum yaşama sebebim …..