Polis Alımında Böbrek Şartları Neler?

Polis Alımında Böbrek Şartları Neler?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Polis Alımında Böbrek Şartları Neler? hakkında bilgiler vereceğim. POMEM , PMYO, PAEM, PÖH alımlarında geçerli olan Sağlık Şartlar geçerlidir.

Polis Alımında Böbrek Şartları Neler?

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Böbrek ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

 Böbrek Şartları ile Yönetmelikteki Madde:

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR
 1. Hakan dedi ki:

  Bende gilbert sendromu , talasemi minör ( hasta degilim taşıyıcıyım ) ve basit kortikal böbrek kisti mevcut bunlar subaylığa engel teşkil eder mi ? Lütfen cevaplayın cok tedirginim .

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim bu konuda kesin bilgi için TSK Sağlık Yönetmeliğini incelemeni öneririm

 2. Cm dedi ki:

  Ben de 2mm kadar taş mevcut. burada kendiliğinden komplikasyonsuz düşürülen taşlar kabul edilir diyor. Taşın büyüklüğüyle mi alakalı bu durum?

  1. Admin dedi ki:

   Taş varsa elenme sebebi sayılıyor

 3. zafer dedi ki:

  bende sol böbrekte 3.5cm basit kortikal kist var sorun teşkil eder mi polislikte?

  1. Admin dedi ki:

   böbrek şartları yukarıdaki gibidir

   1. Ahmet dedi ki:

    Admin ben bobrek kucuklugunden elenmistim hipoplazik bobrek. Suan A diliminden C ye gecmis. Bu biseyi degistirir mi.

    1. Admin dedi ki:

     Kardeşim a dilimi öğrenci olabilir diğerleri öğrenci olamaz demektir

error: Content is protected !!