Polis Okulu Kura Töreni ve Mezuniyet Sıralaması – Detayları

Polis Okulu Kura Töreni ve Mezuniyet Sıralaması – Detayları

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Polis Okulu Kura Töreni ve Mezuniyet Sıralaması – Detayları   hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarında da geçerlidir.

Polis Okulu Kura Töreni ve Mezuniyet Sıralaması – Detayları

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı eğitim kurumlarında kura töreni ve mezuniyet sıralaması POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarının tamamında aynı şekildedir. Adayların eğitim süresi boyunca aldığı derslerden elde ettiği başarının %70’i disiplin puanının da %30’i alınarak adayın mezuniyet sıralaması oluşturulur. Aday bu mezuniyet sıralamasına göre görev yerini seçer. Görev yeri seçim işlemi açık kura sistemine göre yapılır. Kura sistemi aşağıdaki gibidir. Adaylar mezuniyet sırasına göre gelip kalan iller üzerinden il seçimini yapar.

Yönetmelikteki Mezuniyet Sıralaması Bölümü 

Ders başarı notları toplamının ders sayısına bölümü ile mesleki eğitim başarı puanı elde edilir.

Mezuniyet sıralaması, mesleki eğitim başarı puanı ile disiplin notlarının birlikte değerlendirilmesiyle oluşturulan sıralamadır. Mesleki eğitim başarı puanının % 80’i ile disiplin notunun % 20’sinin toplamının en yüksek puandan itibaren sıralanmasıyla belirlenir. Sıralamanın oluşturulmasında puanların eşitliği halinde ise, sırasıyla disiplin notu ve Başkanlık tarafından tespit edilen derslerin sırasına göre bu derslerdeki başarı notlarının yüksekliği esas alınır. Mezuniyet sıralamasında, birinci sınav sonucunda geçenler kendi aralarında, ikinci sınav sonucunda geçenler kendi aralarında sıralanarak birinci sınav sonucunda geçenlerden sonra gelecek şekilde sıralanarak belirlenir.

YORUMLAR

 1. Taylan dedi ki:

  admin pomem 1. bitirmenin avantajı varmı komiser yrd direk geçiş oluyormu

 2. ece dedi ki:

  Bayanlarda kellik sorun oluyor mu hamilton skalası sadece erkekler için mi geçerli

  1. Admin dedi ki:

   Aşırı derece değilse sorun olacağını sanmıyorum