Polis Olmak İçin Hangi Lise – Üniversite ve Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

Polis Olmak İçin Hangi Lise – Üniversite ve Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

POMEM Adayları, bu yazımda sizlere Polis Olmak İçin Hangi Lise – Üniversite ve Bölüm Mezunu Olmak Gerekir? hakkında bilgiler vereceğim.

Polis Olmak İçin Hangi Lise – Üniversite ve Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

Burada sizlere hem lise ve hem de üniversite mezunlarının alımları hakkında bilgiler vereceğim. Alımlar her zaman ki gibi Polis Akademisi tarafından oluyor ama lise ve üniversite mezunları için şartlar farklı oluyor. Lise mezunları için alımlarında Üniversiteye Giriş Sınavı olan TYT puanı istenilirken üniversite mezunu olan yani iki yıllık ve dört yıllık mezunlardan da KPSS puanı istenilmektedir.

Hangi Üniversite ve Hangi Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

POMEM yani üniversiteden mezun olduktan sonra polis olmak isteyenlerin alındığı eğitim programıdır. Polis Akademisi tarafından alımı yapılıp belirli şartları vardır. En az önlisans ve lisans mezunu olmanız gereklidir. Yani iki ya da dört yıllık üniversite mezunu olmanız gerekiyor. Üniversite mezunu olmanız yeterlidir. Polis Akademisi alımlarda herhangi bir bölüm şartı koymuyor. Yani ister Tarih Bölümü ister İşletme Bölümü ister Adalet Bölümü mezunu olun aşağıdaki şartları taşıyorsanız başvurabilirsiniz.

İNSTAGRAM POLİS ADMİNLER TAKİP İÇİN TIKLAYIN

Diğer başvuru yapacakları polis okulu Polis Meslek Eğitim Merkezi yani POMEM‘dir. Burada geçerli yaş şartı ise; 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmaktır.  Bu yaşa sahip ise aday KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00)  Lisans mezunları KPSS P3 ise 60 puan almaları gerekmekte daha sonrada  Polis Akademisi tarafından açıklanacak alım ilanını takip edip Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvurabilirler. Önlisans adayları için İçişleri Bakanımızın tarafından yapılan açıklamalarla KPSS puanı 65′ e düşeceği söylendi.

Adaylar daha sonra ön sağlık, spor, mülakat aşamalarından geçerek sıralamaya bekleyeceklerdir. Başarılı olanlar Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim alacaklar.

Hangi Lise ve Hangi Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

Önlisans mezunları Polis Meslek Yüksekokuluna başvuru yapabilirler ancak yaş şartı bulunmaktadır. Yaş şartı ise; 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,” eğer bu yaşa sahip ise aday üniversite sınavının ilk oturumuna girerek daha sonra Polis Akademisi tarafından açıklanacak alım ilanı ve taban puanı ile başvurup Polis Meslek Yüksekokulunda öğrenim görebilirler.

İNSTAGRAM POLİS ADMİNLER TAKİP İÇİN TIKLAYIN

PMYO alımlarda başvuru kılavuzunda mezun olunan okul ile istenilen bilgi; Lise ve dengi okul mezunu olmak bu da demek oluyor ki hangi lise olursa olsun kabul ediliyor. Yani bölüm şartı yok liseden mezun olmanız yeterlidir.

Açık Lise, Anadolu Lisesi,

Meslek Lisesi, Teknik Lise,

İmam Hatip Lisesi,

Öğretmen Lisesi vb. tüm liseler kabul ediliyor.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR
 1. Hasret dedi ki:

  Ya mesela ben üniversiteyi sağlık bölümü okursam atıyorum 4 yıllık polislik için kaç yıl okuyacam

  1. Admin dedi ki:

   üniversite herhangi bir bölümü okuaman yeterlidir

 2. Fatma gül dedi ki:

  Ben üni bir besyo okuyorum imdi polislik için hangi sınava girmem gerekli.

  1. Admin dedi ki:

   Besyo dan sonra KPSS girmen yeterlidir

error: Content is protected !!