Polislik Genel Sağlık Raporu İtiraz ve İşlemleri – POMEM – PAEM – PMYO

Polislik Genel Sağlık Raporu İtiraz ve İşlemleri – POMEM – PAEM – PMYO

Polis Adayı arkadaşlar  bu yazımda sizlere Polislik Genel Sağlık Raporu İtiraz ve İşlemleri onun hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PÖH, PAEM alımlarında aynı şartlar geçerlidir.

Polislik Genel Sağlık Raporu İtiraz ve İşlemleri

Polis alımlarında Genel Sağlık Raporu işlemi sırasında muayene ve diğer işlemler Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Bu yönetmelikte sizler için önemli kısımları paylaşıyorum.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Öğrencilerle İlgili Kısım İse:

Okullara alınacak öğrenci adayları için giriş raporu aldırılır ve öğrenci adayları A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar. Bu Yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, bu Yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir. B-C-D-E dilimlerinde geçen  hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna, A dilimine uymadığına karar verilenler öğrenci olamazlar.

Polislik Genel Sağlık Raporu İtiraz ve İşlemleri

Asil olarak okulu kazandıktan sonra kazandığınız okulun sitesinde okula giderken götürmeniz gereken evraklar ile ilgili duyuru yayınlanacak bu duyurudaki belgeleri ve evrakları yanınıza alıp okulun size en son kayıt için gitmeniz gereken tarihte okula gidip geçici kaydınızı yaptıracaksınız o saatten sonra okuldan herhangi bir çıkışınız olmayacak yatılı eğitim olduğundan okulda kalacaksınız. Okuldaki geçici kayıt gününden sonra ilk mesai günü sizleri okulun bulunduğu ildeki Devlet Hastanesinden Sağlık Raporu alma işlemi için hastane götürüleceksiniz.

Sağlık raporu almak için belirlenen hastaneye gönderilen aday birçok bölüme giderek muayene olur. Muayene sonucunda adaya verilen sağlık raporu formunun teşhis ve karar haneleri boş bırakılamaz. Bir hastalık tespit edilmesi halinde, teşhis hanesine, hastalıkla birlikte hangi dilimde olduğu da yazılır, hastalığı olmayanlar için teşhis hanesine “Sağlam” yazılır. Karar hanesine “Öğrenci Olur” ya da “Öğrenci Olamaz” kararı yazılır. Laboratuvar ve diğer test yöntemlerinin sonuçları, muayene bulgu ve sonuçları ile teşhis, dilim ve karar arasında çelişki olamaz.

Sağlık Raporu ilk olarak hastane heyetinden daha sonra da Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Daire Başkanlığının onayına sunulur. Tüm bölümlerden “Sağlam” aday için sorun olacağını sanmıyorum. Bazı bölümlerde sağlam değilde not düşülmektedir. Onların işlemleri bazen olumsuz olmaktadır.

Size olumsuz olarak dönüş yapılırsa yani elendiniz şeklinde okuldan ilişiğiniz kesilirse sizde 60 gün içerisinde, idare mahkemesinde yürütme durdurma istemli idari dava açması gerekmektedir. 60 günlük süre hak düşürücü süre olup geçirildiği takdirde dava açma hakkı son bulacaktır. Dava sonucunda aday Hakem Hastanesine sevk edilme gibi işlemler olmaktadır.

Dava ve diğer mahkeme aşamaları için bir avukatla görüşmenizde fayda vardır. Özellikle bu alanlarda daha çok etkili olan avukatı bulmanızı öneririm.

YORUMLAR

 1. Enes dedi ki:

  Yani genel sağlık sonuçlarını beklemeye gerek yok. Hastanede öğrenci olup olamadığımız anlaşılacak?

 2. Necmiye dedi ki:

  Mrb oglum 3 sene once on sagliktan gecip mulakatta elenmisti simdi ise on saglikta sagdaki disi az icerde diye elendi itiraz edebilirmiyiz ne yapabilirim

  1. polisadmin dedi ki:

   benim bildiğim ön sağlıkta itiraz kabul edilmiyor ama yönetmeliğe bakmanızı öneririm

 3. Buket dedi ki:

  Merhaba bende toplamda 8 diş eksiği var ama 4 tanesi ortodonti tedavisi için çekilmişti dişer dördü de sanıyorum ki 20lik diş yani 20likler sayılmıyor zaten yine de genel sağlıkta sorun olur mu bu durum ?