Polislik Karaciğer Yağlanması ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

Polislik Karaciğer Yağlanması ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

POLİS adayları bu yazımda sizlere Polislik Karaciğer Yağlanması ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey bilgilere yer vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarında da aynısı geçerlidir. İlk olarak ALT ve AST hakkında bilgiler vereyim. Diğer sağlıkla ilgili yazılarımız için tıklayın.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Polislik Karaciğer Yağlanması ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

Yönetmelikteki Madde:

Karaciğer enzimlerinde bozukluk yapmamış, veya normalin üst sınırının iki katını (iki kat dahil) geçmeyecek düzeyde bozukluğa neden olmuş, serolojisi negatif, grade 1-2 hepatosteatoz sağlam kabul edilir.

 • ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)
 • Karaciğer enzim bozukluğu yapmış (normal üst sınırının iki katını geçen) hepatosteatoz – Elenme Sebebi 
 • Grade 3 hepatosteatoz – Elenme Sebebi 
 • Organ ve sistem fonksiyonları ile çalışma gücü verimini bozmayan, sebebi bulunabilen veya bulunmayan normalin iki katını geçen karaciğer enzim bozuklukları engeldir.
 • Sebebi bulunamayan, karaciğer biyopsisinde İshak skorlamasına göre fibrozis evresi F1′ den daha ağır değişikliklerin var olduğu karaciğer fonksiyon bozuklukları engeldir.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan, tedavisi mümkün olan karaciğerin, metabolik ve depo hastalıkları (Wilson Hastalığı, Hemokromatozis, Hepatik Porfirialar ve benzeri) engeldir.

Yani sağlam olma şartı aranmaktadır. ALT ve AST değerleri ileri derece yüksek değilse düşürülme ihtimali oluyor. Bundan dolayı daha adayın okulu kazandıktan sonra kan tahlili yaptırması önem arz etmektedir. Sağlık raporu aşamasında ilk olarak yüksek çıkan adaylardan birkaç gün sonra tekrar kan tahlili alınır tekrar bakılır. Düşme ihtimali olanlara sağlam yazılır. Eğer daha yüksek olduysa not düşülüyor.

ALT ve AST hakkında kesin kararı Sağlık Daire Başkanlığı veriyor. Sorunlu olan aday Ankara’ya çağrılıp kontrol ediliyor. Oradaki kontrole göre işlemler yapılıyor. Sorularınızı yorum yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Hepatosteatoz nedir?

Yağlı Karaciğer (hepatosteatoz) karaciğerin kendi ağırlığının en az %5 fazlası kadar yağ içermesi anlamına gelir. Bu durum klinik olarak karşımıza alkole bağlı olan ve daha sıklıkla karşılaştığımız alkole bağlı olmayan hepatosteatoz olmak üzere iki şekilde çıkabilir. Nonalkolik karaciğer yağlanması tüm yaş grupları ve etnik gruplarda görülebilir.

Genel populasyonda görülme sıklığı ise %14-30 civarındadır. Temel olarak insulin direncinin eşlik ettiği her durum nonalkolik hepatosteatoz için risk faktörüdür. Karaciğer yağlanması, erkeklerde kadınlardan daha fazladır ve görülme sıklığının vücut ağırlığından bağımsız bel/ kalça oranı ile ilgili olduğunu bildirilmiştir Hepatosteatozda çoğu vakalar asemptomatiktir. Halsizlik, çabuk yorulma, karın sağ üst kadranında bir ağrı ve dolgunluk hissi olabilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. adanaspor dedi ki:

  admin glukoz kan şekeri 113 çıktı referans 74_106 ama doktor sağlam yazdı ankaradan döner mi sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   sağlam yazdı ise sorun olmaz kardeşim

 2. Deniz dedi ki:

  Admin ALT değerim 48 cıktı çok şükür heyetten geçtim ama ankaradan sorun olurmu çok düşünüyorum yardımcı olurmusun ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 3. Anıl dedi ki:

  Admin bekçilik saglıkta alt degerim 95 çıktı.tekrar hastaneye sevk edilicekmişim sağlık dairede problem çıktı.1 hafta dikkat ettim.83 e düştü değerim.ultrasona gönderdi son gittigimde. baslangıcı ciddi bir sey degil dedi doktor.kazanmam için için kaça düşmesi gerekir değerimin.kafam cok karıstı.şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   karaciğer değerleri kişinin yaşı ve kilosuna göre değişir o sen tahilil sonucun referans değerleri kısmındaki gibi olması gerekiyor grade 1 dereceye kadar kabul ediliyor normalde

 4. Selçuk dedi ki:

  Ultrason da çıkan karaciğer yağlanması ile ilgili sol lob medial segmette 15 mm boyutun da ekojen alan izlenmektedir ( fokalsteatoz )
  Bu şekilde yazıyor grade falan yazmıyor nedemek bu acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim onu doktora sorman da fayda var tıbbı terimler bunlar

 5. furkank dedi ki:

  Admin merhabalar. 26. dönemi kazandım. ALT 74 AST 41. Bu tahlil sonucuna bakarak grade 2-3 yağlanma dedi doktor ultrasonsuz. Bi tavsiye ver Allah rızası için gidip dönmeyeyim.

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim hamurişlerindne uzak ol düşürmeye çalış Grade 1 olanlar sorun olmuyor diğerleri sorun olabiliyor