Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarından aynı şartlar geçerlidir.

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Arkadaşlar Polis Alımlarında geçerli olan sağlık yönetmeliği Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğidir. Bu Yönetmelikte Psikiyatri bölümü ile ilgili tüm bilgileri sizlere açıklamalı olarak vereceğim.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğindeki Maddeler:

a) Ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir. Fakat C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Arkadaşlar burada geçmiş dönemlerde yaşanan intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu gibi tanıların sisteme girilmesi sizler için sorun çıkarmaktadır. Genel Sağlık Raporu aşamasında en ayrıntılı geçmişe dönük bakılan bölüm psikiyatri bölümüdür.

b) Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son iki yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;

1) Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.

2) Epikriz raporu görülmesi halinde; psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin, psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerindeki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığına karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın, psikiyatrik tanı ve tedavi amacıyla yazılmadığına, epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterlerini doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. (C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir) Son iki yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.

3) Son iki yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde, psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Açıklama: Yönetmelikte psikiyatri bölümünde bazı tedavilerin son iki yılına bakılıyor. Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden kayıtlara bakılıyor. 

c) Onikofaji (tırnak yeme), trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına karar verilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yani Ön Sağlık ve Genel Sağlık Aşamasında Doktor Muayenesi Oldukça Önemlidir. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Nuri dedi ki:

  Bir psikiyatri bölümüne muayene olmuş lan var herhangi bir ilaç yazılmadı sadece muayene olduğum sistemde gözüküyor bu sorun teşkil eder mi ederse ben bunu sistemden kaldırma ihtimalim var mı

  1. Admin dedi ki:

   doktor muayene edip karar veriyor

 2. Rıdvan Keleş dedi ki:

  Merhabalar, 27. dönem Pomem içi hazırlanıyorum. Kafama takılan 2019 2. ayda bir kutu Cipralex 10mg ve yanında 1 mg Stilizan ilaç kullandım. Yine 4. ayda doktorum bana aynı ilaçları 6 aylık rapor olarak verdi bunun da 3 aylık kısmını tek seferde verdiler. Yaklaşık 1.5 ay kullandıktan sonra kalan ilaçları attım ve raporun son 3 aylık kısmını almadım. Şikayetimde üniversite son sınıfın çok stresli olmasıyla alakalıydı( tez, kpss ve okul hepsi beraber zor olduğu için gitmiştim doktorda bu yüzden bana ikinci gitmemde bir daha gidip gelmeye uğraşma diyerek 6 aylık rapor verdi ve bu süreçde kullanırsın yeter zaten çok düşük dozlarda bu ilaçlar demişti hatta kafana takma bunlar gelip gecici şeyler herşey hallolur falan dedi gülerek ) . Süreç bu şekilde. 27. dönemde nasip olurda kazanırsam son iki yıla baktıklarında bu iki muayene de sistemde görünür diye tahmin ediyorum. Sizce bu durum genel sağlık taramasında bana engel olur mu ? hem çok basit ilaçlar kullandım hemde belli bir dönem kullandım verdiğim tarihlerin ne öncesinde nede sonrasında pskiyatride muayene olma ya da ilaç kullanma gibi bir durum söz konusu değil. Güvenilir bir site lütfen cevabınızı en azından tahminlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   İlaçlara ve tedaviye bakılıp karar veriliyor son iki yılı inceleyerek muayene ediliyor sonra karar veririliyor

  2. Arslanbey dedi ki:

   Rıdvan kardeşim senle aynı dertten müzdaribiz

 3. Ayşe dedi ki:

  Psikiyatrik ilaçları 2 sene önce bırakmış olmak polisliğe engel değil diye biliyorum.Ama birkaç sene kullanmış olup 2 sene önce bırakmışsak polisliği kazanır mıyız ?

  1. Admin dedi ki:

   son 2 yıla bakılıyor

 4. ommer dedi ki:

  15 yaşında gitmişim anksiyete yazılmış.16 da gitmişim tanı yok.yazılanlar o zmnların reçetesiz alınanlarından.aradan 6 sene geçti şuan 21 yaşındayım problem yaratır mı.

  1. Admin dedi ki:

   son 2 yıla bakılıyor kardeşim

 5. Rayif dedi ki:

  Merhaba bir konu hakkında bilginize başvurmak istiyorum müsadeniz varsa. 2019 yılında eylül ekim kasım aylarında psikiyatriye gitmiştim. Ama e nabız ve e devlette tanı olarak sadece psikolojik muayene tanısı yazıyor başka herhangi bir tanı yazmıyor. Doktorun verdiği ilaçlar sistemde var ama ilaçlar normal reçete ile satılan ve düşük dozlu ilaçlar. Onun öncesinde de farklı bir doktora gitmiştim tanı olarak onda da aynısı yazıyor, bana verdiği ilaç da eczanede 8-9 tl ye satılan bir ilaç. Bana söylediği şey ise psikiyatristlik çok bir durumun yok ben seni psikoloğa yönlendireceğim olmuştu. Ama randevu alıp psikoloğa gitmedim. Bu durum sağlıkta engel olur mu, ya da 2 yıl şartı aranır mı çok kafama takıldı internette hayli araştırma yaptım ama binbir türlü şey yazan var. Bu konuda sizin bilginize başvurmak istedim. Yarımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Genellikle yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlar sourn oluyor

 6. Furkan dedi ki:

  Merhabalr benim 2015 de dikkat ve aktibite bozukluğu tanisi konulmus 1 yıllik ilac raporum var sadece 2 kere alınmış recetelerde msü de elendim bu sene pmyo istiyorum elenirmiyim diğer herseyden geçtim?

  1. Admin dedi ki:

   polis alımlarında son iki yıla bakılıyor sorun olacağını sanmıyorum

 7. Serhat dedi ki:

  Bu c ve d dilimi hastalikları tam olarak ne oluyor?Benim 2010 tarihinde psikiyatriye kaydım var ve yazana göre davranış bozukluğu tanısı var bu durum polis olmama engel teskil edermi?

  1. Admin dedi ki:

   polis alımlarında son 2 yıla bakılıyor

error: Content is protected !!