Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarından aynı şartlar geçerlidir.

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Arkadaşlar Polis Alımlarında geçerli olan sağlık yönetmeliği Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğidir. Bu Yönetmelikte Psikiyatri bölümü ile ilgili tüm bilgileri sizlere açıklamalı olarak vereceğim.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğindeki Maddeler:

a) Ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir. Fakat C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Arkadaşlar burada geçmiş dönemlerde yaşanan intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu gibi tanıların sisteme girilmesi sizler için sorun çıkarmaktadır. Genel Sağlık Raporu aşamasında en ayrıntılı geçmişe dönük bakılan bölüm psikiyatri bölümüdür.

b) Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son iki yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;

1) Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.

2) Epikriz raporu görülmesi halinde; psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin, psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerindeki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığına karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın, psikiyatrik tanı ve tedavi amacıyla yazılmadığına, epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterlerini doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. (C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir) Son iki yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.

3) Son iki yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde, psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Açıklama: Yönetmelikte psikiyatri bölümünde bazı tedavilerin son iki yılına bakılıyor. Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden kayıtlara bakılıyor. 

c) Onikofaji (tırnak yeme), trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına karar verilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yani Ön Sağlık ve Genel Sağlık Aşamasında Doktor Muayenesi Oldukça Önemlidir. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. Aslan dedi ki:

  2014 yılın da doktor ilaç muafiyet raporu vermiş bundan benim yeni haberim oldu okula giderken rapor alıyordum önceki gittiğim doktor raporların da sürücü olur belgesi olarak yazıyor rapor da bu ilaç muafiyet raporu nedir bir sorun teşkil eder mi 7 senedir hiç gitmiyorum ilaç da kullanmıyorum lise zamanın da girmiştim tanı olarak da psikiyatri muane tanısı yazıyor.

  1. Admin dedi ki:

   son iki yıla bakılıyor genellikle

 2. Oğuzhan dedi ki:

  Merhabalar yorumları okudum da ben evet son iki yılda demissiniz ya yani önsağlığa gitmede bi sorun teşkil etmez demi yani demek istediğim hastaneye onu doğrulatmak için gitmeye gerek yok demi rahatlıkla önsağlığa gidebiliriz ??

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta muayene sonrası belli oluyor raporlr varsa onları inceliyorlar

 3. cengiz dedi ki:

  merhaba admin ben de 5 ay önce özel bir hastanede iç hastaliklar doktoruna gitmiştim.
  kpss stresinden tani ya psikiyatrik muayne tanisi koymuş ve paxil ilaç vermişti ama kullanmadim. sıkıntı çikarmi acaba

  1. Admin dedi ki:

   muayene sonrası karar veriliyor ama her ilaç sorun olmuyor

 4. Resul dedi ki:

  Benim en son ilaç 2019 yılını şubat ayında görünüyor şimdi ise 2021 mart ayındayız 2 yıl ay bazalırsak doluyor acaba sıkıntı olur mu

  1. polisadmin dedi ki:

   sıkıntı olacağını sanmıyorum

 5. Melisa dedi ki:

  Merhaba admin, intihar kaydım yok ama muayene sırasında bahsi geçmişti. Eğer muayene kayıtlarına geçmişse sorun olur mu? Bunlar iki sene önce oldu ama. Son iki yıl kesinlikle yeterli olucak mı daha gerisi yok değil mi? Son iki yılım temiz.

  1. polisadmin dedi ki:

   son iki yıla bakılıp karar veriliyor

 6. ilayda dedi ki:

  merhaba bu sene pmyo girmek istiyorum fakat son 2 yıl kapsamında anksiyete bozukluğu tanısı konuldu. verilen ilaçları kullanmadım yine de öğrenciliğime engel olur mu? evcil hayvanım öldüğü için gitmiştim psikoloğa

  1. polisadmin dedi ki:

   son iki yıla bakılıyor sadece muayene sonrası karar veriliyor

  2. Emir dedi ki:

   Tani kısmında ne yazıyor acaba sizin

  3. Emir dedi ki:

   Hangi ilaçlar yazdı acaba birde tani kısmında ne yazıyor

 7. Pmyoistiyor dedi ki:

  Merhabalar ben 03.02.2020 tarihinde psikiyatriye gittim kalp çarptıntım vardı sınav stresinden ötürü psikolojik olabilir diye gittim bana bir ilaç yazdı fakat ben o ilacı almadım ilaç zaten psikiyatri ilacı değildi dahiliye ilacıydı fakat şuan e-nabızda ne reçetelerim ne de ilaçlarım kısmında bu gözükmüyor sadece ziyaretlerimde gittiğim gözüküyor bu yıl 1 buçuk yılı geçmiş olacak fakat 2 yıl dolmuş olmayacak bu sorun olur mu çok korkuyorum

  1. polisadmin dedi ki:

   doktor muayenesi sonrası karar veriliyor

 8. aysegul dedi ki:

  Merhaba ben okb için gitmistim tedavi aldım ilaçlarla son aylarda şiddet gördüğüm için adlı tip gönderdi psikiyatriye okb tanısı pmyo engel olur mu

  1. polisadmin dedi ki:

   bu tanılar muayene sonrası karar veriliyor

 9. Emir dedi ki:

  Admin 2017 yılında gitmiştim iki kere ilaç da car ama bunlar normal ilaçlar demişti psikiyatrik muayne tanısı yazıyor acaba sorun olurmu

  1. polisadmin dedi ki:

   doktor muayenesi ile belli olur ama son iki yıla bakılıyor sadece

 10. Ozan Yıldırım dedi ki:

  Benim rahatsızlığım hem A,hem B,hem de C diliminde.2 yıl geçti ama bazıları için 2 yıl şartı yokmuş kafam karıştı.

  1. polisadmin dedi ki:

   a bendi önemlidir öğrenci alımında