Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarından aynı şartlar geçerlidir.

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı – Polis Alımında

Arkadaşlar Polis Alımlarında geçerli olan sağlık yönetmeliği Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğidir. Bu Yönetmelikte Psikiyatri bölümü ile ilgili tüm bilgileri sizlere açıklamalı olarak vereceğim.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğindeki Maddeler:

a) Ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir. Fakat C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Arkadaşlar burada geçmiş dönemlerde yaşanan intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu gibi tanıların sisteme girilmesi sizler için sorun çıkarmaktadır. Genel Sağlık Raporu aşamasında en ayrıntılı geçmişe dönük bakılan bölüm psikiyatri bölümüdür.

b) Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son iki yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;

1) Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.

2) Epikriz raporu görülmesi halinde; psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin, psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerindeki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığına karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın, psikiyatrik tanı ve tedavi amacıyla yazılmadığına, epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterlerini doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. (C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir) Son iki yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.

3) Son iki yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde, psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Açıklama: Yönetmelikte psikiyatri bölümünde bazı tedavilerin son iki yılına bakılıyor. Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden kayıtlara bakılıyor. 

c) Onikofaji (tırnak yeme), trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına karar verilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yani Ön Sağlık ve Genel Sağlık Aşamasında Doktor Muayenesi Oldukça Önemlidir. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Nuri dedi ki:

  Bir psikiyatri bölümüne muayene olmuş lan var herhangi bir ilaç yazılmadı sadece muayene olduğum sistemde gözüküyor bu sorun teşkil eder mi ederse ben bunu sistemden kaldırma ihtimalim var mı

  1. Admin dedi ki:

   doktor muayene edip karar veriyor

 2. Rıdvan Keleş dedi ki:

  Merhabalar, 27. dönem Pomem içi hazırlanıyorum. Kafama takılan 2019 2. ayda bir kutu Cipralex 10mg ve yanında 1 mg Stilizan ilaç kullandım. Yine 4. ayda doktorum bana aynı ilaçları 6 aylık rapor olarak verdi bunun da 3 aylık kısmını tek seferde verdiler. Yaklaşık 1.5 ay kullandıktan sonra kalan ilaçları attım ve raporun son 3 aylık kısmını almadım. Şikayetimde üniversite son sınıfın çok stresli olmasıyla alakalıydı( tez, kpss ve okul hepsi beraber zor olduğu için gitmiştim doktorda bu yüzden bana ikinci gitmemde bir daha gidip gelmeye uğraşma diyerek 6 aylık rapor verdi ve bu süreçde kullanırsın yeter zaten çok düşük dozlarda bu ilaçlar demişti hatta kafana takma bunlar gelip gecici şeyler herşey hallolur falan dedi gülerek ) . Süreç bu şekilde. 27. dönemde nasip olurda kazanırsam son iki yıla baktıklarında bu iki muayene de sistemde görünür diye tahmin ediyorum. Sizce bu durum genel sağlık taramasında bana engel olur mu ? hem çok basit ilaçlar kullandım hemde belli bir dönem kullandım verdiğim tarihlerin ne öncesinde nede sonrasında pskiyatride muayene olma ya da ilaç kullanma gibi bir durum söz konusu değil. Güvenilir bir site lütfen cevabınızı en azından tahminlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   İlaçlara ve tedaviye bakılıp karar veriliyor son iki yılı inceleyerek muayene ediliyor sonra karar veririliyor

  2. Arslanbey dedi ki:

   Rıdvan kardeşim senle aynı dertten müzdaribiz

 3. Ayşe dedi ki:

  Psikiyatrik ilaçları 2 sene önce bırakmış olmak polisliğe engel değil diye biliyorum.Ama birkaç sene kullanmış olup 2 sene önce bırakmışsak polisliği kazanır mıyız ?

  1. Admin dedi ki:

   son 2 yıla bakılıyor

 4. ommer dedi ki:

  15 yaşında gitmişim anksiyete yazılmış.16 da gitmişim tanı yok.yazılanlar o zmnların reçetesiz alınanlarından.aradan 6 sene geçti şuan 21 yaşındayım problem yaratır mı.

  1. Admin dedi ki:

   son 2 yıla bakılıyor kardeşim

   1. Nazlı dedi ki:

    Merhaba benim de 2016 da kullandığım bir hap var antidepresan sadece bir kerelik. Şu an 20 yaşındayım o zaman için çocuk hapı diye geçiyor sorun olur mu. Yakın zamanda psikolog randevusu alıp gitmedim kayıtlı bilgi bulunamıyor diyor bu sorun olur mu

    1. Admin dedi ki:

     O doktor incelemesi ile belli olur ama son 2 yıla bakılıyor genellikle

     1. dilsat dedi ki:

      merhabalar 2016 kasım ayında yazılmış antidepresan genel sağlıkta bir sorun teşkil eder mi

     2. Admin dedi ki:

      sorun olacğaını sanmıyorum son 2 yıla bakılıyor

 5. Rayif dedi ki:

  Merhaba bir konu hakkında bilginize başvurmak istiyorum müsadeniz varsa. 2019 yılında eylül ekim kasım aylarında psikiyatriye gitmiştim. Ama e nabız ve e devlette tanı olarak sadece psikolojik muayene tanısı yazıyor başka herhangi bir tanı yazmıyor. Doktorun verdiği ilaçlar sistemde var ama ilaçlar normal reçete ile satılan ve düşük dozlu ilaçlar. Onun öncesinde de farklı bir doktora gitmiştim tanı olarak onda da aynısı yazıyor, bana verdiği ilaç da eczanede 8-9 tl ye satılan bir ilaç. Bana söylediği şey ise psikiyatristlik çok bir durumun yok ben seni psikoloğa yönlendireceğim olmuştu. Ama randevu alıp psikoloğa gitmedim. Bu durum sağlıkta engel olur mu, ya da 2 yıl şartı aranır mı çok kafama takıldı internette hayli araştırma yaptım ama binbir türlü şey yazan var. Bu konuda sizin bilginize başvurmak istedim. Yarımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Genellikle yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlar sourn oluyor

 6. Furkan dedi ki:

  Merhabalr benim 2015 de dikkat ve aktibite bozukluğu tanisi konulmus 1 yıllik ilac raporum var sadece 2 kere alınmış recetelerde msü de elendim bu sene pmyo istiyorum elenirmiyim diğer herseyden geçtim?

  1. Admin dedi ki:

   polis alımlarında son iki yıla bakılıyor sorun olacağını sanmıyorum

 7. Serhat dedi ki:

  Bu c ve d dilimi hastalikları tam olarak ne oluyor?Benim 2010 tarihinde psikiyatriye kaydım var ve yazana göre davranış bozukluğu tanısı var bu durum polis olmama engel teskil edermi?

  1. Admin dedi ki:

   polis alımlarında son 2 yıla bakılıyor

   1. Zühtü dedi ki:

    5 6 yıl önce okb oludugumu düşündüğüm için gitmiştim doktor hafif gülüp prozac vermiştir, eczaneden aldım ama hiç içmedim ve birdaha gitmedim. Zaten ergenlik sonucu hafif takıntılardı. şuan sorun olurmu ??

    1. Admin dedi ki:

     psikiyatri ilaçlarında sonra 2 yıla bakılmaktadır

 8. Semih dedi ki:

  2018 nisan ayında psikiyatri doktoru tranko buskas adında ilaç yazmıştı o zaman bu ilacı normal reçete ile almıştım ama şuan için bu ilacın bazı kaynaklarda kırmızı reçeteye döndüğü bazı kaynaklardada kontrole tabi olarak çıkıyor e nabız sisteminde normal olarak gözüküyor pomem direk elenir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   muayene sonrası karar veriliyor

 9. ecesu dedi ki:

  merhaba ben 14 yaşında çocuk psikiyatrisine gitmiştim dikkat eksikliği için okul göndermişti kırmızı reçeteli bi ilaç verdiler dozu çok düşük ama kullanmadım 20 yaşındayım polisliğe başvuruam elenir miyim

  1. Admin dedi ki:

   son 2 yıla bakılıyor

 10. Emre dedi ki:

  Merhaba. 2016 da psikiyatriye çıktım ilaç yazıldı tanıya psikiyatrik muayene tanısı yazıldı ilaçta zetprex yazıldı ama almadım. 2020 de tskyı kazandım sağlıktan elendim. Tsk direk eliyormuş. Polislikte son 2 yıl denildiği için bu askerlik için gittiğim sayılır mı ayrıca bu psikiyatriye itiraz edip başka hastanede de girdim.itirazım kabül olmadı. Kafam acayip karışık

  1. Admin dedi ki:

   son iki yıla bakılıyor mayene sonrası belli olur

error: Content is protected !!