Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? – İş Görmezlik Rapor Parası

Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? –  İş Görmezlik Rapor Parası
A+
A-

Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir işyerinde aktif bir şekilde faaliyet gösteren bir vatandaş, herhangi bir sebepten ötürü işe gidemez ise çalışmış olduğu kurum maaşından belli bir oranda kesinti yapar. Bu kesintiyi Sosyal Güvenlik Kurumu karşılıyor. Çalışan kişi, eğer çalışamaz duruma gelir ise kesilen bu ücreti almak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK iş göremezlik raporu ile ilgili başvurması gerekiyor.

Sigortalı bir şekilde işyerinde faaliyet göstermekte olan vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almış olduğu raporu sigorta kurumu aracılığı ile yetki verilen hekime götürerek iş göremez raporu almaya hak kazanacaktır. İş görmezlik rapor parası ne zaman yatar? Sorusu özellikle de son zamanlarda arama motorlarında vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulan konuların başında yer almaktadır. İşte bütün merak edilenler ve çok daha fazlası makalede…

SGK Rapor Parası

İş görmezlik ödeneği olarak da isimlendirilen rapor parasını alabilmek amacıyla çeşitli şartlar bulunur.

Bunlar Genel itibarıyla;

  • İş yerinde aktif bir şekilde çalışan vatandaş iş kazası ya da meslek hastalığı ile analık hallerinden birinin olması gerekiyor.
  • Diğer öne sürülen bir koşul ise Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yetki verilen Hekim ya da sağlık kurullarından sağlık raporu ile ilgili müracaatlarda bulunulması gerekmektedir.
  • İş görmezlik raporu almak isteyen vatandaşların Özellikle de prim borçlarının bulunmaması ya da yatarak tedavi görmeleri sebebiyle geçici olarak iş göremezlikte uğramaları gerekecektir.
  • Sigortalı bir şekilde faaliyet gösteren vatandaşların Hastalık sebebiyle geçici olarak iş göremezlik ödeneği alabilmeleri açısından iş göremezliğin başladığı tarihten itibaren ya da önceki bir sene içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin bildirilmiş olması gerekir.

Yukarıda sayılan şartların yerine getirilmesi sonrasında vatandaş iş göremezlik raporunu alabilir. İş göremezlik raporu alan bireyin raporu alıp işverene vermesi gerekecektir. İşveren ise raporu aldıktan sonra 5 gün içerisinde e-rapor sistemine girmek suretiyle SGK çalışanları raporu inceledikten sonra gerekli olan bütün koşulları sağlıyor ise onay verilecektir. Rapor onaylandıktan sonra ise PTT’ye ödeme talimatı gönderilir işçiye SMS gönderilir.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!