Ters Yönde Araba Sürme Cezası Ne Kadar?

Ters Yönde Araba Sürme Cezası Ne Kadar?
A+
A-

Sürücü Adayları, bu yazımda sizlere Ters Yönde Araba Sürme Cezası Ne Kadar? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Ters Yönde Araba Sürme Cezası Ne Kadar?

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişikliğin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle trafik cezalarına gelen zam oranları da belli oldu. 1 Ocak 2019’dan itibaren uygulanacak trafik cezası miktarları da yeniden hesaplandı.

  • Kamyon ve tırlarda emniyet şerit ihlaline 488 TL idari para cezası, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için ise 1.002 TL idari para cezası getirilecek.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar? 

Karayolları Trafik Kanunu’nda araç sürücüleri trafik cezalarını 15 gün içinde ödediği takdirde, %25 indirim uygulanmaktadır. Tebliğ tarihinden 15 günü geçen ödenmemiş trafik cezalarında indirim hakkı bulunmaktadır. Ödenmeyen cezalar için her ay sonunda gecikme zammı olarak %5 oranında faiz eklenir.

Trafik Cezasına İtiraz Edilebilir

Trafik cezaları iki şekilde kesilmektedir. Birincisi direk Trafik Polisi Memuru tarafından bilgileriniz alınarak sizlere verilen ceza makbuzudur. Diğer ise trafik sistemleri tarafından plakaya kesilen cezalardır. Burada önemli olan itiraz süredir. Trafik Polisi tarafından size verilen ceza makbuzunun itiraz süresi hemen başlar ve bu süre 15 gündür. Plakaya kamera sistemleri tarafından kesilen cezaların süresi ise size tebliğ edildikten itibaren 15 gündür. Trafik Cezalarına itirazlar Sulh Ceza Mahkemesine yapılmaktadır.

Evraklar İse:

Dava Dilekçesi,

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi,

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi,

Ruhsat Fotokopisi,

Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!