El Titremesi – Titreme (Tremor) Polis Olmaya Engel Mi?

El Titremesi – Titreme (Tremor) Polis Olmaya Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Titreme (Tremor) Polis Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim. POMEM , PMYO, PAEM, PÖH alımlarında geçerli olan Sağlık Şartlar geçerlidir.

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında  Titreme  ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Titreme (Tremor) Nedir?

Titreme, vücudun bir veya daha fazla kısmının ileri-geri hareketlerini (salınımları) içeren kasıtsız, ritmik bir kas hareketidir. Bu istemsiz hareketlerin en yaygın olanıdır ve el, kol, kafa, yüz, ses, gövde ve bacakları etkileyebilir. Çoğu titreme ellerde oluşur. Bazı kişilerde, titreme nörolojik bir bozukluğun belirtisidir veya bazı ilaçların bir yan etkisi olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, en yaygın tremor formu, büyük ölçüde sağlıklı insanlarda görülür. Titreme yaşamı tehdit etmese de, bazı insanlar için utanç verici olabilir ve günlük görevleri yerine getirmeyi zorlaştırabilir. Titremesi olan kişilerde yakınmaların şiddeti özellikle stres, uykusuzluk ve aşırı kafein tüketimi ile artabilmektedir.

Titreme (Tremor) Polis Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan, hareket bozuklukları (tremorlar ve diğerleri) öğrenciliğe engeldir.

Ancak direk eleme sebebi diyemiyoruz muayene sonrası doktor karar veriyor. 

Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayını

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. Halil İbrahim dedi ki:

  Mrb admin. Geçmişte konulan esansiyel tremor tanısı var. Ellerim çok şükür şuan titremiyor .pomeme girsem sıkıntı olur mu geçmişteki bu tanı yüzünden . Yoksa mevcut durum mu dikkate alınır . Saygılarımla..(titreme yok )

  1. Admin dedi ki:

   Şu an yoksa sorun olmaz kardeşim muayenede şu anki duruma bakılıyor

   1. Gnrii dedi ki:

    26. Dönem pomemi kazandım. 2018 yılında e nabızda folik asit eksikliği yüzünden hareket bozukluğu yazılmış. Tremor ve diğerlerine giriyor. 2 senedir böyle bir rahatsızlığım yok bu genel sağlıkta veya heyette engel olur mu? Doktoruma gitsem bana bu hastalığın olmadığına dair rapor verebilir mi?

    1. Admin dedi ki:

     e nabıza sadece psikiyatri geçmişine bakılıyor diğer hastalılar için tahlil yapılıyor

   2. Yasin dedi ki:

    Nasıl geçti cevaplarsanız sevinirim.

  2. oğuzz dedi ki:

   Admin iyi günler . paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim ilk öncelikle . benim parmaklarımda çok hafif bir titreme var sadece parmaklarım bunun için doktora nöroloji bölümüne gittim Kan tahlili ve Emg testi yaptırdı herhangibi bir şey çıkmadı Esansiyel tremor tanısıda koymadı . bu tür titreme hemen hemen her insanda olur dedi ve Dideral diye bir ilaç ver .
   Bu verilen ilaç bana sıkıntı yaratır mı ve parmaklarımın hafif titremesi bana sıkıntı çıkarıtrmı şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Admin dedi ki:

    İlaç olarak genellikle psikiyatri ilaçlarına bakılıyor

  3. smach dedi ki:

   hocam titreme sorununu nasıl çözdünüz ?

  4. Servet dedi ki:

   Halil kardeş son durum nedir sende ? Kurula girdin mi var mı bir sıkıntı ?

  5. Mehmet Nuri dedi ki:

   Titrmee nasıl geçti kardeşim

 2. Servet dedi ki:

  Bugün kurula girdik. Önce sağlam yazdı. Sonra geçmişte konulan esansisiyel tremor tanısını görünce . Sağlam yazısını çizdi üzerine hafif esansisiyel tremor yazdı. Durum nedir sizce ?

  1. Admin dedi ki:

   Hastane heyeti sonucu karar ile belli olur çünkü titreme elenme sebebi sayılıyor

  2. Murat dedi ki:

   Kardeşim son durum nedir varmı bir bilgi

 3. Muhittin dedi ki:

  İyi günler 3 yıl önce bende el titremesi için hastaneye gitmiştim bugün e nabizdan baktım tremor tanımlanmamış yazıyor ne anlama geliyor bu. Sıkıntı çıkarır mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun çıkmaz el titremesi yoktur demiş

 4. Nurullah dedi ki:

  Fizyolojik tremor yani sinir, korku, heyecan gibi durumlarda meydana gelen kısa süreli titreme polisliğe engel mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Muayane sonucu belli olur bu