Varis Bekçi Olmaya Engel Mi?

Varis Bekçi Olmaya Engel Mi?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Varis Bekçi Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Varis ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Varis Nedir?

Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Başlangıçta damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülse de varis bulgularının artması ile büyük damar paketleri oluşabilir ve hatta damar çatlamaları görülebilir. Varis ilk yıllarda çoğunlukla görüntü rahatsızlığı verse de daha sonra ağrıya yol açabilir. Toplardamar (venöz) yetmezlik gelişirse bacaklarda şişme meydana gelir. Varisli damarlarda pıhtı oluşursa (tromboflebit) bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur.

29 Eylül 2019 Tarihinde Yapılan Değişikli Güncelleme Yapılmıştır. Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Varis Bekçi Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

Bir veya iki ekstremitede (alt veya üst) venöz dolaşım yetersizliği yapmamış, hafif yüzeysel varisler ile yüzeysel hemanjiom veya yüzeysel telenjiektazisi olanlar sağlam kabul edilir.

Varis ameliyatı olanlar, santral veya periferik venöz dolaşım cerrahisi, santral veya periferik arter cerrahisi olanlar öğrenciliğe engeldir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

 

YORUMLAR

 1. Fatih dedi ki:

  1 yıl önce falan lazerle varis ameliyatı oldum bu durum bekçi olmama engel mi

  1. Admin dedi ki:

   Ön sağlıkta inceleme ile belli olur

 2. hasan dedi ki:

  varıkosel amelıyatı oldum sıkıntı yasarmıyım ön saglık muanesınde acaba tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Şu an sorun yoksa sorun olmaz

 3. Orhan dedi ki:

  İyi akşamlar varisim belirgin ama bana engel değil yarın on sağlık muayenesine girecem elenir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Çok belli değilse sorun olmuyormuş

   1. Yasin dedi ki:

    Bacagımda hafif damar belirginleşmesi var yarın kalp damar cerrahisine muayeneye gidecegim internetten baktım yüzeysel varis olabilir diyor belirtiler doktor ne diyecek bakalım sorun olur mu kazanırsak

    1. Admin dedi ki:

     Aşırı derecede değilse sorun olacağını sanmıyorum

 4. Yusuf dedi ki:

  Admin Varis var uzmanlık sınavına gireceğim sıkıntı olurmu bir damar hafif belirgin