Zabıt – İcra Katipliği Klavye Sınav Heyecanını Nasıl Yenebilirim?

Zabıt – İcra Katipliği Klavye Sınav Heyecanını Nasıl Yenebilirim?
A+
A-

Zabıt – İcra Katip Adayları, bu yazımda Zabıt – İcra Katipliği Klavye Sınav Heyecanını Nasıl Yenebilirim? hakkında bilgiler vereceğim.

Zabıt – İcra Katipliği Klavye Sınav Heyecanını Nasıl Yenebilirim?

Arkadaşlar size önerim sınav günün klavye çalışmaya devam edin ama aşırı hızlı değilde pratik olarak yavaş yavaş yazarak çalışma yapabilirsiniz. Sınav esnasında sakin olmanız lazım bunu da içeri girdiğiniz andan itibaren sınavı değilde güzel şeyler düşünmeye çalışın sınavı kazandığınızı işe başladığınızı örnek olarak. Sınav esnasında sizinle birlikte katılan adaylar bazıları pes edebilir ve bunlara bakmanız sizinde moralinizi bozabilir sakın etrafa bakmayın yazmaya devam edin. Heyecanınız artmaya başladığını hissettiğinizde tamamen bırakmak yerine yavaş yavaş yazmaya devam edin daha sonra kendinize olan güveniniz gelecek ve hızlanmaya tekrar başlayacaksınız.

Heyecanı yenmek ve kontrol etmek için önemli ipuçları:

* Eğer heyecanlanacağınız bir durumla karşı karşıyaysanız doğru nefes alıp vererek sakinleşebilir ve üzerinizdeki stresi atabilirsiniz. Nefes egzersizlerine bir süre devam ederek rahatlayabilirsiniz.

*Heyecan anında bir yakınınız ile iletişime geçmeniz ve duygularınızı dile getirmeniz üzerinizdeki heyecanı hafifletmenin diğer bir yolu olacaktır.

* Heyecanlandığınız esnada eğer vaktiniz var ise dinlenmek sizin için iyi bir rahatlama yöntemi olacaktır. Olumsuz düşüncelerden uzak durarak dinlenmenizin verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.

*İdeallerinizin olması sizi daha mutlu kılacaktır. Mutlu olarak olumsuzlukları aşabilirsiniz. Mutlu bir insan olmanız psikolojinizi olumlu yönde etkileyeceğinden heyecanınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

*Heyecanınızı kompleks haline getirmemelisiniz. “Başaramam” duygusu heyecan probleminizi olumsuz etkiler. Güven eksikliğinizi aşarak istenmeyen durumlara karşı daha dayanıklı bir insan olabilirsiniz.

*Hata yapmaktan korkmamalısınız. Kusursuz olma isteği endişenizi ve heyecanınızı daha çok arttıracaktır. İçinizi ferah tutmanız size yardımcı olabilir. Unutmayın ki hatalar insanlar için vardır!

*Aşırı heyecan duygusunu kendinize vakit ayırarak ve dinlenerek yenebilirsiniz. Günümüzde çalışma koşulları yoğun tempoda olduğundan dinlenmeye vakit bulamayabilirsiniz. Ancak iyi bir tatil sayesinde kafanızı dinleyebilir ve olumsuzluklardan uzaklaşabilirsiniz. Bu noktada doğayla içe içe olmanız rahatlamanızı kolaylaştıracaktır.

* Hayatınızı düzene sokmanız da heyecan duygunuzu kontrol altına almayı kolaylaştıracaktır. Düzenli bir hayat sayesinde daha dinamik bir insan olabilirsiniz. Öncelikle uykunuzun bir düzeni olması gerekir. Ardından doğru beslenme yöntemi ile sağlıklı ve enerjik olabilirsiniz. Hayatınızın düzenli olması psikolojinizi olumlu yönde etkileyecektir. Bu sayede heyecan duygunuzu kontrol etmeniz daha kolay olacaktır.

Nasılkolay.com’dan alınmıştır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!