7 Bin 669 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Mezun Oldu.

7 Bin 669 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Mezun Oldu.

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere 7 Bin 669 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Mezun Oldu.  hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

7 Bin 669 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Mezun Oldu.

2020 Yılı Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Temel Eğitimini başarıyla tamamlayarak Emniyet teşkilatına katılmaya hak kazanan toplam 7 bin 669 öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi.

Mezuniyet törenine İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Vali Sayın İsmail Çataklı, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutan V. Korgeneral Sayın Ali Çardakçı, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Sayın Ahmet Kendir, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Komutanı Sayın Tuğgeneral Murat Bulut, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Başkanlar ve Daire Başkanları katıldı.

Mezun olacak öğrencilerin yerlerini alması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende dönem birincisi Okan Aktan mezunlar adına bir konuşma yaptı ve yaş kütüğüne plaket çaktı.

Konuşmalarına başlamadan önce burada bulunan katılımcıları selamlayan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Değerli arkadaşlarım müsaadeniz ile şöyle bir değerlendirmede bulunmak isterim 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bu ülkede güvenlikle ilgili kamu görevi yapan herkes aslında yeni bir anlayışın yeni bir dönemin bir anlamda tarihi bir değişimin içerisinde yer almıştır. Çünkü Türkiye pek çok sahada olduğu gibi Güvenlik sahasında da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde özellikle o tarihten sonra yeni bir stratejik değişim ortaya koymuştur. Bunu anlamak doğru tarif etmek ve kendimizi bu stratejiden doğru konumlamak görevlerimizdeki başarıyla doğrudan alakalıdır. Bir yandan varlığınızı tehdit eden terör gibi alanlara elbette ki mücadele için kapasite ürettik teknik ve beşeri kapasitemizi artırdık ve yeni bir konsept geliştirdik. Diğer yandan da doğrudan bireyi ilgilendiren trafik, uyuşturucu, siber suçlar, asayiş gibi alanlarda aynı şekilde kapasite artışı ve stratejik yaklaşımlar sergiledik” ifadelerini kullanarak başladı.

Konuşmalarını devamında İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Önleyici faaliyetlerde yaygın olarak kullandığımız alan ise hiç şüphesiz asayiş sahasıdır. İnsanların çalınan eşyasını ve çalanı bulmakla beraber eşyasının hiç çalınmamasını temin etmek asayişteki yeni dönem yaklaşımımızın temel tarifidir. Öncelikle kendimizi görünür kıldık. Mesela Çocuk Şube Müdürlüğümüzce 2016-2017 eğitim öğretim yılından bugüne kadar tüm dönemlerde toplam sadece çocuk şubede 22 uygulama yaptık 208 bin okul çevresi ile 2 milyon 500 bin şahıs, 36 bin iş yeri, 237 bin okul servis aracı kontrol edildi. Bu dönemde okullarımıza bin 352 okul kolluk görevlisi ve 23 bin Güvenli Eğitim Koordinasyon görevlisi ile beraber okul giriş çıkışlarını kontrol etmek amacıyla 8 bin 495 ekip görevlendirmesi yaptık. Önleyici faaliyetlerin önemli bir ayağı olarak gördüğümüz başvuru yapmayı kolaylaştırmak adına bin 281 Polis Merkezi Amirliğimizde Güven Masaları oluşturduk. Buralara 2 bin 752 kadın Polis Memuru alımı yaptık. Buda yeni bir dönüşüm ve değişimin adıdır. Bu yılın ilk altı ayında 1 milyon 856 bin başvuru yapıldı. Ayrıca Güven Masalarından bahsediyorum 150 Jandarma karakolumuza da Güven Masaları kuruldu” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarına devam ederken önleyici Asayiş Hizmetlerinde 2016 sonrası en belirgin adımın hiç şüphesiz Çarşı ve Mahalle Bekçileri olduğuna vurgu yapan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın doğrudan talimatlarıyla yola çıktık. Sayın Cumhurbaşkanımızın bana verdiği talimatı çok net bir şekilde hatırlıyorum. Benim vatandaşım gece evinde uyurken Bekçi düdüğünün sesini duyacak. Bu onun asayişini bozmaya çalışanları da endişeye sevk edecek, ürkütecek, korkutacak. Bugün mezun olacak 7 bin 669 arkadaşımızla birlikte toplam bekçi sayımız 28 bin 773 olacak. 15 Temmuz’dan sonra dün gece yarısına kadar Bakan Yardımcılarımız, Sayın Genel Müdürümüz, Polis Akademisi Başkanımız, Genel Müdür Yardımcılarımızla birlikte bir gelecek projeksiyonu ortaya koymak adına hakikaten uzun bir çalışma yaptık. Orda da konuştuk”dedi.

Konuşmalarına Çarşı ve Mahalle Bekçilerimize seslenerek devam eden İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu “Kıymetli Bekçi Arkadaşlarım, sizin sorumluluğunuz çok yüksek. Çünkü siz 219 bin başvuru arasından seçilen 7 bin 669 kişisiniz. 3 aylık eğitim döneminizde hem ardından 2 aylık gittiğiniz il ve ilçelerdeki saha eğitiminizde muhakkak ki bundan sonraki mesleki hayatınızda bunun sorumluluğunu peşinizde taşıyacaksınız. Size peşinen bir teşekkürüm var. Henüz daha eğitiminizi almadan önce biz size ulvi bir görev verdik ve bu ulvi görevi de hiç yüksünmeden başarıyla yerine getirdiniz. Sizi salgın sebebiyle mücadelede oluşturduğumuz dünyada örneğine henüz rastlamadığımız Vefa Sosyal Destek Gruplarında görevlendirdik. Hakikaten ortaya koyduğunuz hizmet ve adanmışlık aynı zamanda oluşturduğunuz memnuniyet takdire değerdir. Zaten hayırlı bir iş yapacaksınız. Ama bu millete çok hayırlı bir adımla yola çıktınız. Onun için her birinizden Allah razı olsun. Tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz ve takdir ediyoruz. Vefa Sosyal Destek Gruplarında görev yapan, hala görevine devam eden bütün arkadaşlarımızı, tüm kamu görevlilerini, tüm sivil toplum örgütü mensuplarını, her birini ayrı ayrı kutluyor, tebrik ediyor, teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 Konuşmalarına son vermeden önce Güvenli Şehirler yaklaşımını hatırlatan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Bu yaklaşım çerçevesinde stratejilerimizi, politikalarımızı, değerlendirmelerimizi, izlenimlerimizi ortaya koyuyoruz. Çarşı ve Mahalle Bekçilerimiz 01 Eylül 2018 – 31 Ağustos 2020 arasında toplam 5 bin 630 hırsızlık olayına müdahale etmişlerdir.  Bin 294 kayıp çocuğun bulunup, ailesine teslim edilmesini sağlamışlardır. 18 yaşın üstündeki 4 bin 165 şahsın bulunmasını ve aranma kaydı olan 88 bin 746 şahıs hakkında da işlem yapılmasını temin etmişlerdir. Bunun haricinde el bombasından uzun namlulu silaha kadar pek çok suç aletinin yakalanmasına, ciddi miktarda da uyuşturucu maddenin ele geçirilmesinde de yine bu arkadaşlarımız rol almışlardır.‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’. Hakikaten bekçilerimizin ortaya koyduğu performanstan bugüne kadar ortaya koyduğu çalışmalardan ve gayretten memnunuz. Ama şimdi onun gerek hem kanunlar çerçevesinde hem temel insan hak ve hürriyetleri çerçevesinde hem de etkili müdahale çerçevesinde iki tık daha üç tık daha yukarı çıkarmak azmindeyiz kararındayız” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasına teşkilatımızın, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlama, temel hak ve hürriyetleri koruma, hukukun üstünlüğünü rehber edinerek, toplumun her kesiminin sevgi, saygı, güven ve desteğini kazanma noktasında büyük bir gayreti ortaya koyduğunu ifade ederek başlayan Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş  “Böylesine önemli sorumlulukları büyük bir görev aşkıyla yerine getiren teşkilatımızın her bir mensubu, aldığı yüksek eğitimle birlikte aziz milletimize sadakatle hizmet ederken; hiç şüphesiz ki milli ve manevi değerler ışığında, mesleki disiplininden ödün vermeden, görevini layıkıyla yapmaya devam edecektir” vurgusunu yaptı.

Konuşmasının devamında personelimizin görevini ifa ederken çelik gibi bir irade, yüksek sorumluluk bilinci, vatan ve millet aşkı, akıl ve vicdan rehberliğinde görevini yerine getirdiğini ve milletimize en iyi şekilde hizmet etmesi için tüm imkanların seferber edildiğini vurgulayan Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş “Bu minvalde daha güvenli ve daha huzurlu şehirlerin inşası ve ihyası noktasında yeni görev alanları oluşturulmakta, yeni hizmetler ve projeler hayata geçirilmektedir. Yenilikçi anlayışımızla şehir güvenliğinde eskiden beri var olan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğinin tarihi misyonunu korurken, daha donanımlı ve daha modern bir yapıya kavuşturarak yeniden işlerlik kazandırdık. Şehirlerimizi mahalle mahalle, sokak sokak koruyarak, suçluların korkulu rüyası olan Çarşı ve Mahalle Bekçilerimiz, insanımızın başını yastığa huzurla koyması için her şart altında, sokakları adımlamakta ve huzurlu sabahların güvencesi olmaktadır. 83 milyonun rahatı ve güvenliği için şehirlerimiz; özellikle geceleri gözümüz ve kulağımız olan bekçilerimize emanettir” dedi.

Konuşmasına devam ederken “Sesi ve nefesi ile yolları adımlayarak ‘güvenin adı’ olan bekçilerimiz; sadece asayişle ilgilenmiyor; mahalleliyi yakından tanıyıp onların dertlerinden haberdar olarak, uzattıkları yardım eli, gösterdikleri baba şefkatiyle kadim bir kültürü, bir anlayışı da yaşatıyorlar” ifadelerine yer vererek sözlerine devam eden Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş “Bugün de bu anlayışı sahaya yansıtacak 7 bin 669 yeni arkadaşımızla bir aradayız. İnanıyorum ki, sizler de güçlü empati ve iletişim yeteneği, nazik, saygılı, tarafsız, güvenilir, adil yaklaşım,  gelişime ve değişime açık bir anlayışla, görevinizi en güzel şekilde yerine getireceksiniz” sözlerini kullandı.

Konuşmasına son vermeden önce Çarşı ve Mahalle Bekçiliği uygulamasına değinen Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş “Asayiş hizmetlerine önemli katkılar sunarak insanımıza güven veren Çarşı ve Mahalle Bekçiliği uygulamamızda olduğu gibi;  insani değerlerle beslenen, eğitimle desteklenen ve tecrübe aktarımıyla güçlenen yeni uygulamalarımız ve çalışmalarımızla, sahada her geçen gün daha olumlu sonuçlar alacağımıza inancımız tamdır. Sayın Bakanımızın güçlü desteği, rehberliği, bizlere çizdiği vizyon ve siz değerli çalışma arkadaşlarımın üstün gayret ve çalışma azmiyle, inanıyorum ki, hedeflerimize daha kısa sürede ulaşacak, milletimizin gönlündeki yerimizi daha da sağlamlaştıracağız. Aramıza katılan siz değerli genç meslektaşlarımıza, kıymetli ailelerinize, sizin yetişmenizde büyük bir gayret ve emek ortaya koyan akademimize, her bir polis okulumuzun saygıdeğer yöneticilerine, eğitimlerde görev alan tüm arkadaşlarımıza bu vesileyle yürekten teşekkür ediyor; görevlerinizde başarılar dileyerek saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi.

Tören, dereceye giren ilk üç öğrenciye hediyelerinin verilmesi, mezun olan öğrencilerin yemin etmesi hatıra fotoğrafı çekimi ve tören geçişinin ardından sona erdi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.