Adıyaman Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Adıyaman Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

BESYO Adayları bu yazımda sizlere Adıyaman Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu hakkında bilgiler vereceğim.

Adıyaman Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuz ve parkur 2019 – 2020 yılına aittir. Yeni kılavuz yayınlandığında güncelleme yapılacaktır. Yazının sonunda Adıyaman Üniversitesi tarafından yayınlanan kılavuz paylaşılmıştır.

Özel Yetenek Koşu Testi Parkuru

• Kadın Adaylar için 100 mt ve 800 mt Dayanıklılık Testi koşusu gerçekleştirilecektir. Kadın adaylar 100 mt koşu testi baraj derecesi 16.30 saniye ve 800 mt koşu testi baraj derecesi ise 3 dakika 30 sn’dir (3.30).

• Kadın adaylar için yukarıda belirtilen 100 mt için 16.30 saniye ve 800 mt için 3 dakika 30 saniye derecelerinden en az birinden BAŞARILI olan aday değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her iki koşu testinden de belirtilen sürenin üzerinde derece elde eden kadın adaylar BAŞARISIZ sayılacak ve değerlendirmeye alınmayacaktır.

• Kadın adaylar için 16.30 sn ve 3.30 sn’nin altındaki dereceler Bağıl Değerlendirmeye tabi tutulacak en iyi dereceden en düşük dereceye göre Puanlama tablosu on-line sistem üzerinden adayların Özel Yetenek Puanlarına eklenecektir.

• Erkek Adaylar için 100 mt koşusu ve 1500 mt Dayanıklılık Testi koşusu gerçekleştirilecektir. Erkek adaylar 100 mt koşu testi baraj derecesi 13.70 sn ve 1500 mt koşu testi baraj derecesi 5 dakika 25 sn’dir (5.25).

• Erkek adaylar için yukarıda belirtilen 100 mt için 13.70 saniye ve 1500 mt için 5 dakika 25 saniye derecelerinden en az birinden BAŞARILI olan aday değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her iki koşu testinden de belirtilen sürenin üzerinde derece elde eden erkek adaylar BAŞARISIZ sayılacak ve değerlendirmeye alınmayacaktır.

• Erkek adaylar için 13.70 sn ve 5.25 sn’nin altındaki dereceler Bağıl Değerlendirmeye tabi tutulacak en iyi dereceden en düşük dereceye göre Puanlama tablosu on-line sistem üzerinden adayların Özel Yetenek Puanlarına eklenecektir.

• Milli Sporcu adaylar Kendi arasında Özel Yetenek Koşu Testi ve Özgeçmiş Puanına göre Değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

• Erkek ve Kadın adaylara, Koşu testi Sınavına girmeden önce SINAV GİRİŞ BELGESİ, sınavdan sonra SINAV SONUÇ BELGESİ teslim edilecektir. Sınav günü ve saatinde sınav yerinde bulunmayan adaylar, her ne sebeple olursa olsun (rapor dahil), ayrıca sınava alınmayacaktır.

Not 1: Koşu Testlerine ait kurallar sınav günü adaylara uygulamalı olarak anlatılacaktır.

Not 2: Koşu testi sınavı süre dereceleri kayıt olacak öğrenci sayısına ulaşamadığı takdirde, koşu sınavına giren adayların koşu süre dereceleri en yüksekten başlayarak sıralanıp kayıt kontenjanı sınav komisyonu kararı ile tamamlanacaktır.

ENGELLİ ADAYLAR İÇİN BECERİ-KOORDİNASYON PARKURU AÇIKLAMALARI

1.İstasyon(Öne Düz Takla): Aday, “başla” komutunu aldıktan sonra başlama çizgisinde fotosel arasından geçerek zamanı başlatır. Uzunluğu 2 metre, genişliği 1 metre olan jimnastik minderi üzerinde öne doğru düz takla atar.

İhlaller:

Öne taklada eller ve sırt bölgesi mutlaka mindere temas etmeli, vücudun herhangi bir bölgesi minderin sağ veya sol tarafından dışarıya taşmamalıdır. Aksi takdirde aday görevli tarafından TEKRAR komutu ile uyarılarak adaydan hareketi tekrar etmesi istenir. Tekrar etmediği takdirde adayın parkur derecesi geçersiz sayılacaktır.

2. İstasyon(Üstten- Alttan Engel Geçişi): Adayın 3’ü üstten ve 2’si alttan olmak üzere toplam 5 engeli geçmek zorundadır. Üstten engelin yüksekliği 50 cm, alttan engelin yüksekliği ise 110 cm’dir.

İhlaller:

Aday yere ve üste sabitlenmiş olan slalom çubuklarını kırması veya devirmesi durumunda adayın parkur derecesi geçersiz sayılacaktır.

3.İstasyon (Sağlık Toplarının Taşınması): Aday 3 bölmeden oluşan kasadan sağlık toplarını diğer kasaya taşır.

İhlaller:

Topları taşırken düşüren aday topu bulunduğu yerden alıp kasaya yerleştirmek zorundadır. Topu bırakırken top kasadan çıkarsa aday topu yeniden alıp kasaya yerleştirmek zorundadır, eğer aday topları kasaya koymadan parkura devam ederse parkur derecesi geçersiz sayılacaktır.

4.İstasyon(Toplu Slalom Koşusu): Aday 6 slalom çubuğunun arasından Futbol Topu ile geçmek zorundadır. Aday slalom çubuklarının sol tarafından koşuya başlayacaktır.

İhlaller:

Slalom çubukları yere sabitlenmiştir buna rağmen çubukları düşüren adayın parkur derecesi geçersiz sayılacaktır. Aday slalom koşusuna yanlış taraftan başlarsa durdurulup doğru yerden girmesi için görevli tarafından uyarılacaktır. Aday uyarıyı dikkate almadığı takdirde parkur derecesi geçersiz sayılacaktır.

5.İstasyon (Labirent Koşusu): Aday toplamda 50 metre uzunluğunda olan labirentin tamamını koşarak tamamlar.

İhlaller:

Adayın kulvarların dışına çıkması veya kulvarları devirmesi durumunda parkur derecesi geçersiz sayılacaktır.

6.İstasyon (Sıçrama Tahtası): Aday yüksekliği 40 cm olan sıçrama tahtasının sağında ve solunda belirlenmiş olan altı (6) bölgeye sıçrama tahtasının üzerinden sağa(1)-öne(2)-sola(3)-öne(4)- sağa(5)- ve son olarak öne (6) sıçrama yaparak istasyonu bitirir. İstasyona giriş ve çıkışta tek ayak sıçrama yapılabilir geri kalan sıçramaların hepsi çift ayak olmak zorundadır.

İhlaller:

Aday sıçrama tahtasında hata yaparsa, hata yaptığı yerden devam etmek zorundadır. Aday sıçrama esnasında engel üzerine basarsa veya sıçramadan ( yürüyerek, tek ayak v.b. ) engel geçişi yaparsa, görevli tarafından uyarılmasına rağmen hatanın yapıldığı yerden tekrar istasyona devam etmezse parkur derecesi geçersiz sayılacaktır.

*Adayın son istasyondan sonra bitiş bölgesindeki fotoseller arasından geçerek süreyi durdurması gerekmektedir. Süreyi durduramayan aday tekrar fotosel arasından geçerek durdurma işlemini tamamlamalıdır. Aksi halde diskalifiye edilir. Engelli adaylara, Beceri-Koordinasyon Parkuru Sınavına girmeden önce SINAV GİRİŞ BELGESİ, sınavdan sonra SINAV SONUÇ BELGESİ teslim edilecektir. Sınav günü ve saatinde sınav yerinde bulunmayan adaylar, her ne sebeple olursa olsun (rapor dahil), ayrıca sınava alınmayacaktır. Özel yetenek sınavının tüm aşamalarında Fair-play ve sportmenliğe aykırı davranışta bulunan, sınav komisyonu, görevlilere ve diğer adaylara sözlü veya filli saldırı, hakaret vb. durumlar sergileyen, sınav malzemelerine zarar veren ve sınav kurallarını ihlal etmeleri halinde, adaylar komisyon kararı ile sınavdan diskalifiye edilirler. Ayrıca aday hakkında suç duyurusunda bulunulur.

Önemli Not: Engelli Adaylar İçin Beceri Koordinasyon Testi Süre ve Puan dereceleri Beceri Koordinasyon sınavı öncesinde ilan edilecektir.

2019-2020 Eğitim öğretim yılı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Özel Yetenek Kılavuzuna TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!